Kako mravi pronalaze put do kuće u gnezdo

April 2019

Video: Janine Benyus: Biomimicry in action (April 2019).

Anonim

Sposób, w jaki mrówki znaleźć sposób ich domu, studiował i kontynuować naukę tysiące naukowców. I nie tylko to: w tej roli owadów obejmuje wiele mechanizmów, które pozwolą na świeżym spojrzeniem na świat, nie tylko owady, ale także od zdolności danej osoby.

Okazało się, że mrówki trafiają do domu na kilka sposobów. Czynili to:

  • orientacji słońcu, choć większość ludzi na ich słońcu trudno będzie w stanie orientować się w przestrzeni
  • przechowywanie krajobrazów i różnych obiektów
  • metodami chemicznymi
  • „wbudowaną” Krokomierz
  • ziemskiego pola magnetycznego.

i jak staranne specjaliści zawiadomienie myrmekologia (naukowcy badający mrówki), przyznają istnienia innych mechanizmów, które pozwalają mrówki bezbłędnie znaleźć drogę do domu, ale jeszcze nie badał mężczyznę. Chociaż każda z powyższych metod jest bardzo skuteczna sama w sobie i może zapewnić mrówkom nawigację bezbłędną.

Wskazówka

Bent na jego miejscu mieszkania lub narodzin, co naukowcy nazywają słowo „naprowadzające” (z angielskiego domu. - House). Jest to szczególnie wyraźne w łososia, które są niewątpliwie rzeka, w których wykluły się z jaj smażyć, po latach życia w przestrzeniach oceanicznych.

Etykiety chemiczne na trasach

Mrówki są używane chemicznie do orientacji. Charakteryzują się one na ogół dużą wrażliwością na zapachy i tendencją do komunikacji chemicznej.Mrówki nie wydają dźwięków, a u niektórych gatunków osoby pracujące są całkowicie ślepe, a ich zapach pozostaje jedynym sposobem komunikacji, poszukiwania pożywienia i orientacji w przestrzeni.

Do komunikacji i etykietowania mrówki używają różnych feromonów specyficznych dla każdego gatunku i dla każdej konkretnej sytuacji. W tym - i do zaznaczania tras.

To jest interesujące

Zapachy są również używane przez wielu właścicieli mrówek-niewolników i owadów pasożytujących w mrowiskach. Na przykład, uczy się produkować feromony typowe dla konkretnego typu mrówka, dostają do swoich domów, a tam jest czas podawania mrówek lub ich jaj lub larw są porywane, lub po prostu żyć w komfortowych warunkach dla nich.

Aby powrócić do mrowiska, każda mrówka pozostawia mikroskopijne ślady zapachowe w trakcie ruchu. A drogi, którymi poruszają się owady, często wyglądają dla nich, jak na człowieka - autostrady. Raz "zdeptany" - jak ścieżka w lesie.

Bardzo ważne i topochemiczne poczucie mrówek, dzięki którym mogą określić nie tylko zapach etykiety, ale także jej wielkość i kierunek. Takie subtelności zapachu nie jest jeszcze u psów: Pies myśliwski, natknął się na tropie zająca, może błądzić w kierunku przepływu produkcji. Ant właśnie spotkał wytwórnię chemiczną, będzie wiedział dokładnie, gdzie wcześniejsze i późniejsze etykiety, jak i po której stronie leży mrowiska, a na ile - źródło żywności.

Nie powinniśmy uważać tej zdolności mrówek za rysowanie feromonów oryginalnych strzał. To - interpretacja wizualna tego zjawiska, ale działa na tej samej zasadzie: w ilości substancji zapachowych i zapachów dla owadów i kodowanej wszystkich niezbędnych informacji.

Do notatki

Aby pomylić mrówki, wystarczy "roztrzepać" zapach ich znaku drogowego mocniejszym aromatem. Wystarczy proste rozpylanie tropów dezodorantem. Jednak dzięki wrodzonej staranności mrówek bardzo szybko przywrócimy pierwotną ścieżkę.

Tak więc każdy ślad mrówek jest rodzajem drogi z dużą liczbą kierunkowskazów, zrozumiałych dla każdej pracującej osoby.

Obiekty fizyczne jako wiarygodne punkty orientacyjne

Pamiętanie o lokalizacji różnych obiektów i elementów krajobrazu, tak zrozumiałych dla nas, jest typowe dla mrówek. Jednak biorąc pod uwagę rozmiar samych owadów, ten sposób orientacji ma pewne cechy.

  • Mrówki pamiętają obiekty o ich skali: krzewy trawiaste, pojedyncze kamienie, pęknięcia w ziemi. Byłoby zbyt lekkomyślnie oczekiwać, że będą zorientowane na budynki i rzeki.
  • Mrówka aktywnie uzupełnia system oryginalnych obrazów terytorium z nawigacją po ciałach niebieskich. W doświadczeniach laboratoryjnych stwierdzono, że jeśli pasza dla mrówek z mrowiskiem obraca się względem Słońca, bez zmiany położenia punktów orientacyjnych, owady są zdezorientowane. Oczywiście w przyrodzie takie sytuacje się nie zdarzają, co sprawia, że ​​taki system jest bardzo niezawodny: jeśli zmienisz krajobraz wokół mrowiska (aby oczyścić, na przykład trawę), owady nadal orientują się w Słońcu.

To interesujące, że niektóre mrówki aktywnie szkolą swoich towarzyszy, aby znaleźć drogę do domu i miejsce z jedzeniem. A takie szkolenie w niczym nie przypomina zwykłego podążania za jednym zbieraczem (członkiem mrowiska specjalizującego się w zdobywaniu pożywienia) za drugim: jeśli "uczeń" pozostaje w tyle za "nauczycielem", nauczyciel czeka na niego i pomaga mu znaleźć najlepszy sposób.

Orientacja na Słońcu

Zdolność mrówek do poruszania się po Słońcu jest bardzo złożona i nadal jest aktywnie badana.

Po pierwsze, mrówki mogą brać pod uwagę kierunek Słońca, nawet przy krótkich i małych ruchach.

Po drugie, owady te wiedzą, jak dokonać korekty przesunięcia oprawy w czasie. Nawet jeśli mrówka ucieknie z mrowiska rano i wróci dopiero w południe, weźmie pod uwagę, że w tym czasie Słońce wzeszło nad horyzontem.

Po trzecie, w oczach mrówek istnieją specjalne komórki, które biorą pod uwagę kierunek światła słonecznego. Nie muszą więc wykonywać żadnych obliczeń: ich mózg odbiera informacje z komórek docelowych i dokonuje niezbędnej korekty.

Reference - Ziemskie pole magnetyczne

Więcej ostatecznie nie wiadomo, czy orientacja pola magnetycznego Ziemi wykorzystując wszystkie mrówki, czy tylko studiował specjalnie do tego celu obcinania liści mrówki. Ale w wyniku eksperymentu wykazały, że z naruszeniem znaków zapachowych, a w przypadku braku światła słonecznego ant zachowanie można zmienić, co jakiś hałas w polu magnetycznym w obszarze ruchu owadów.

Najprawdopodobniej każdy z organów mrówek pracujących w trybie kompasu, przechwytywanie kierunek północy, które w połączeniu z innymi systemami orientowania pomaga owady znaleźć im odpowiedni kierunek. Z jego pomocą mrówki trafiają do domu nawet o zmroku, kiedy Słońce już chowa się za horyzontem.

Mrówki znajdują dom … liczący kroki!

To odkrycie w dziedzinie zachowania mrówek było największym zaskoczeniem dla etologów: wiele gatunków mrówek szukających pożywienia rozważa liczbę kroków wykonanych w określonym kierunku.Dzisiaj naukowcy uważają nawet, że mrówki liczą kroki między kolejnymi turami.

Ta zdolność do wykrywania zespołu badawczego, który przeprowadził eksperyment nie jest najbardziej etyczny: kilka mrówki z tego samego mrówki zostały obcięte nogi i niewiele więcej - pieszo jest przyklejony malutkie palach. „Short-legginsy” mrówki kończyli swoją drogę do rufy, nie osiągając go, zespół jest „mrówki na szczudłach” z powodzeniem prowadził witrynę z jedzeniem i zaczął patrzeć na jedzenie dalej, gdzie nie jest.

W większości rodzajów mrówek, szukając drogi do domu i ogólnie orientując w przestrzeni, jeśli nie wszystkie z powyższych, łączy się kilka opisanych metod, co zwiększa dokładność znalezienia pożądanej trasy. Dla wielu mrówek jest to szczególnie ważne. Na przykład, przedstawicielami gatunków występujących na pustyni ryzykując oparzenie na słońcu lub umierają z odwodnieniem na powierzchni ziemi, w temperaturze około 50 ° C, gdy odpowiedni czas będzie mógł powrócić do chłodnego nory.

Jest możliwe, że mrówki w przyszłości dadzą ludziom jeszcze kilka niespodzianek w dziedzinie orientacji w kosmosie.

Interesujące wideo: przykład tego, jak mrówki przeciągają bogaty łup do domu