Koliko je težak mrava i koju težinu da može podići

April 2019

Video: Suzanne Powell - Cómo prepararte para los cambios planetarios - Madrid - 18-05-17 (April 2019).

Anonim

Prawie wszyscy mrówki związane z ciężkiej pracy, poświęcenia i zdolności do pracy dzień i noc dla dobra kolonii. Nawet powiedzenie istnieje: "Pracuj jak sto mrówek". Ponadto naukowcy odkryli, że mrówki mogą się pochwalić nie tylko godnym pozazdroszczenia "pracoholizmem", ale także uderzającymi zdolnościami fizycznymi. I wiedząc, ile mrówki waży, można się tylko zastanawiać, jak sobie z tym radzą.

Nawet w szkołach uczniom mówi się, że mrówki mogą podnosić ładunek o więcej niż własną wagę 10 razy większą od swojej wagi. Ale jak się okazało, i to nie jest granica - jako badanie mrówek dowiedział się coraz bardziej imponujące fakty o ich umiejętności …

Jak ciężki jest mrówka i wszystkie mrówki w ogóle?

Średnia waga mrówki jest różna w zależności od gatunku od 1 do 150 miligramów. Zwykle nasze czarne i czerwone mrówki leśne ważą około 5-7 miligramów.

Najlżejsze mrówki to faraon, wszystkie znane domowe szkodniki i niektóre gatunki tropikalnych mrówek są równie małe. Masa mrówek z kasty pracowników tych gatunków wynosi 1-2 miligramów.

A niektóre z największych gatunków mrówek to południowoamerykańskie mrówki i afrykańskie mrówki wędrownicze. Były pracownik ant waży do 90 miligramów, aw ostatnim macicy podczas życia osiadłego pilnie pełności i może ważyć do 10 gramów!

W tym momencie taka królowa może położyć się do 120.000 jaj codziennie, który jest również jednym z zapisów nie tylko owady, ale także wśród innych zwierząt w ogóle.Ponadto zarówno mrówka przeciwpancerna, jak i mrówki wędrujące (siafu) należą do najniebezpieczniejszych na świecie.

Okazuje się, że jedna królowa wędrownego mrówki waży 200-700 robotników. Chociaż istnieją gatunki - na przykład skaczące mrówki - w których macica od robotnic jest praktycznie tej samej wielkości lub wagi. Ale te mrówki mają wiele innych charakterystycznych cech. Na przykład, nawet proste mrówki pracownicze mogą się rozmnażać.

To jest interesujące

Największe mrówki żyjące na Ziemi miały długość ciała do 7 cm w damach. Jeśli ekstrapolujemy ich masę, okazuje się, że takie potwory ważyły ​​około 20 gramów.

Ogólnie rzecz biorąc, mrówki są tak rozpowszechnione i tak liczne, że ich całkowita masa na planecie jest większa niż każdej innej grupy owadów. Według naukowców wszystkie mrówki na Ziemi ważą mniej więcej tyle samo, co wszyscy ludzie - około miliarda ton. W tym samym czasie dla każdej osoby jest około 10 milionów mrówek.

Ale w mrówkach interesujące jest nawet to, ile ważą, ale zdolność podnoszenia ciężkich przedmiotów w porównaniu do ciężaru ciała.

Ile zarabia mrówka?

Dziś sprawdzono, że mrówka podnosi średnio 50 razy więcej niż jej własna - na przykład do 100 mg jest przenoszona przez każdą działającą przecinarkę. Wiedząc, ile waży mrówka, możesz liczyć na to, do czego jest zdolna, na przykład sztangista.

Interesujące jest to, że żołnierze z nożami do mrówek ważą kilkadziesiąt razy więcej niż zwykli robotnicy, a macica - 700 razy! Oczywiście, tego rodzaju żołnierze pojawiają się tylko w tych mrowiskach, których liczba przekracza 100 tysięcy osób - mniej robotników ciężko jest wyżywić taką armię.

Zasadniczo żołnierz tego rodzaju może dostarczyć znakomitej płyty, ale nigdy tego nie robi: jego zadaniem nie jest przenoszenie ciężarów, ale ochrona "ładowarek".

Do notatki

Jeśli dana osoba mogłaby podnosić ciężary w takich samych proporcjach, jak robią mrówki, to z łatwością nacisnąłby sztangę na głowę do 5 ton. Oznacza to, że siła mrówki przewyższa siłę mężczyzny około 25 razy. Ponieważ matematycy obliczali dowcipnie, potrzeba około miliona mrówek do przewozu dorosłego, a około 10 000 do noszenia kufla piwa. Oczywiście wyniki takich pomiarów zależą od rodzaju mrówki i od tego, ile waży.

Oczywiście, im mniejsza mrówka, tym mniej waga podnosi. Jednak stosunek ciężaru podnoszącego do masy mrówki zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości owada.

Jest to interesujące

Przy wspólnym przenoszeniu ciężarów zdolność mrówek jest jeszcze większa. Podczas eksperymentów laboratoryjnych sama mrówka rozwijała moc na poziomie 2 2 erg / s, a dwie mrówki razem rozwijały moc przy 63, 2 erg / sek. Oznacza to, że mrówka może podnosić się we współpracy z przyjacielem tak samo, jak nie podnosić obu niezależnie razem wziętych.

Dlaczego mrówki są tak silne?

Muszę powiedzieć, że nie tylko mrówki są tak silne: ogólnie wszystkie owady mogą rozwinąć bardzo wysoką moc. Te same pchły bardzo szybko wypychają swoje ciało na odległość 150 razy większą od ich ciała. Chrząszcze ze strzyków mogą podnieść wagę, która jest ponad 850 razy większa niż ich masa ciała. Przed takimi zdolnościami nawet siła mrówki nie wydaje się taka wielka.

Powodem tak niezwykłych zdolności mrówek i owadów w ogóle od dawna tłumaczyli naukowcy. W świecie zwierzęcym istnieje prawo, zgodnie z którym przy spadku geometrycznych wymiarów ciała żywej istoty jego masa maleje proporcjonalnie do długości ciała w trzecim stopniu, a powierzchnia przekroju mięśnia jest proporcjonalna do kwadratu długości ciała.

Trochę trudne, ale oznacza to, że mrówki na jednostkę masy mięśni są 100 razy silniejsze niż człowiek. I ta proporcja jest również obserwowana dla innych żywych stworzeń - skorupiaków, ryb, ssaków. Ponadto zewnętrzny szkielet i nieco inna struktura mięśniowa przyczyniają się do tych obliczeń ich dopłat.

Ogólnie nie oznacza to, że najmniejsza mrówka jest najsilniejsza. Rzeczywiście, maleńka mrówka faraona podnosi wagę, więcej razy wagę, która unosi gigantyczną wędrowną mrówkę. Ale bezwzględna waga ładunku w przypadku domowego szkodnika jest mniejsza. Dlatego najsilniejsza mrówka jest po prostu największa.

Możliwości mrówek

Jednak siła mrówek jest określana nie tylko przez wagę, którą mogą podnieść. Mrówki wykorzystują swoje fizyczne zdolności w inny sposób.

Na przykład, wiadomo mrówek mosty, które organizują osoby pracujące afrykańskiego armii mrówek larwy do migracji przez macicy i wodnymi przeszkodami. Kilkaset mrówki chwycić korpus wzajemnie zestawiane tak mocno, że most może przechodzić na drugą stronę ssaka potoku wielkości kota. To prawda, że ​​żadne zwierzę nie próbuje tego zrobić - te mrówki są niezwykle niebezpieczne z powodu ich bolesnych ugryzień.

I te same mrówki mogą ciągnąć po ziemi wagę 30 razy większą od masy ich ciał. Potrzeba tego może powstać, gdy owad, ze względu na niestandardowy rozmiar obiektu, nie może unieść go ponad głowę.

Interesujące jest, że wiele podobnych zdolności mrówek, szczególnie pomysłowych przedstawicieli Homo Sapiens, nauczyło się używać ich do własnych celów.

Mrówki budują most (wideo)

Czy mogę użyć "siły mrówki"?

W Afryce Środkowej, potężne szczęki mrówki są wykorzystywane do szycie otwarte rany na ciele: obydwa brzegi rany są dociskane do siebie i do niego, jakby zszywacz jest stosowana głowy zły mrówkę. Owady bezpośrednio dociska szczęki szczelnie ściska dwie krawędzie skóry. Kilka z tych mrówek - i jest gotowe do pracy. Ważne jest, tylko jak najszybciej wyciąć nożyczkami mrówkowego głowie wtedy szczęka nie jest rozewrzeć.

Czasami w tych samych afrykańskich tubylców wydobytych z mrówek smacznych nasion i orzechów, z wykorzystaniem małych mrówek jako zbieracza. Jednak tubylcy w tej dziedzinie jest bardzo etyczny - Połączone rezerwy mrówki zostawiają owadów kawałków suszonego mięsa lub owoców. Wiedzą, że jeśli natura nie rob, ale podzielić równo z nią, ona wielokrotnie podziękować.

Ciekawe wideo: przykład ogromna mrówka