Uzgoj detalji grinje

April 2019

Video: (April 2019).

Anonim

Podobnie jak większość pasożytniczych owadów, robactwo rozmnaża się niezwykle szybko. Przyczynia się to do wysokiej wartości odżywczej i wartości energetycznej ludzkiej krwi - ich jedynego rodzaju pożywienia, jak również komfortowych warunków, w których żyją, oraz ogólnej płodności gatunku.

To interesujące: w przeciwieństwie do karaluchów, pluskwy są obojętne na warunki sanitarne w pokoju, w którym żyją. Z równym powodzeniem zaludniają zarówno modne apartamenty, jak i schroniska studenckie oraz wiejskie mieszkania.

Powielanie pluskwy - proces jest dosłownie zatłoczone przez specyficzne cechy, a zatem wiedzieć, jak odtworzyć błędów, nie tylko być pomocne w radzeniu sobie z nimi, ale po prostu zastanawiasz się, co widza.

Trochę biologii: reprodukcji błędów pod mikroskopem

Główną cechą, która jest mnożenie pluskwy przyciąga zainteresowanie naukowców, entomologów, jest tzw traumatyczne zapłodnienie. W traumatycznego zapłodnienie samic zapłodnienia nie odbywa się za obopólną zgodą, jak reszta owadów, ale pewnego rodzaju siły, gdy mężczyzna wyśmiewa jego seksualne narządu ścianę brzucha kobiety i prowadzi do wewnętrznego wgłębienia jego nasienia.

Przez wiele tysiącleci ewolucji, właśnie ten rodzaj brutalności, z punktu widzenia ludzkich idei, parowania był najkorzystniejszy dla domowych błędów.To gwarantuje, że w przypadku długotrwałego głodzenia, które często muszą znosić pluskwy, niektóre już pół uformowane jaja będą wykorzystywane przez organizm do dostarczania owada. Często pomaga to chronić całe populacje domowych pluskiew.

Samotny pluskwa kojarzy się tylko raz w życiu. To wystarczy, aby odłożyć wymaganą liczbę jaj w przyszłości: produkty z nasion samca będą przechowywane w specjalnych narządach i konsumowane w razie potrzeby. Dzięki temu nawet jedna zapłodniona samica może stać się przodkiem całej populacji pasożytów w mieszkaniu.

Męskie błędy w łóżku związane z chęcią rozmnażania się są wyjątkowo nieczytelne w wyborze partnera seksualnego. W wielu przypadkach atakują inne samce, nimfy, a nawet karaluchy. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych przez entomologów badań stwierdzono, że prawie wszystkie owady w populacji, niezależnie od wieku i płci mają uraz jamy brzusznej, czyli przynajmniej raz w życiu został zaatakowany przez dorosłego samca.

Po zapłodnieniu samica budzika zaczyna składać 4-10 jaj dziennie. Te jajka są bardzo małe - nie dłuższe niż 1 mm.

Samica zostawia je w tych miejscach, w których spędza godziny. Niemożliwe jest znalezienie jaj na łóżku lub po prostu rozrzucone po mieszkaniu.

Aby normalne i regularne układanie jaj, samica musi jeść regularnie - jest to główny czynnik skutecznego rozmnażania. Wystarczy jeden normalny posiłek, aby mogła pomieścić do 20 jaj. Ogólnie rzecz biorąc, żeńskie robaki żywią się częściej i obficiej niż samce, a w ich życiu odkładają od 300 do 500 jaj.

Optymalne warunki dla reprodukcji pluskwy uzyskuje się w mieszkaniach miejskich: dość wysokiej wilgotności, w zakresie temperatur 20-30 ° C, bez zmiany temperatury, dużo skrytek oraz, oczywiście, stały dostęp do pożywienia.

Rozwój pluskiew od jajka do dorosłego owada

Larwa przypominająca dorosłego robaka w miniaturze wyłania się z jaja po 3-4 dniach. Entomolodzy nazywają takie larwy nimfami, aw domowych insektach różnią się od dorosłych owadów jedynie rozmiarem i niezdolnością do rozmnażania.

Larwa stale rośnie i musi się przelać, ponieważ jej chitynowa membrana nie jest w stanie się rozciągnąć. W okresie rozwojowym nimfa zmienia okrycie 5 razy. Dla normalnego pierzenia owad musi co najmniej raz całkowicie wypełnić żołądek krwią.

W normalnych warunkach nimfy wyrastają co 6-7 dni, a po miesiącu lub półtora roku po opuszczeniu jajka zamieniają się w dorosłe owady.

Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta czas rozwoju larwalnego. Tak więc, w temperaturze poniżej 20 ° C, larwa zamieni się w dorosłego robaka dopiero po trzech miesiącach, aw temperaturze poniżej 15 ° C przejdzie w stan hibernacji.

Larwa zużywa mniej krwi niż dorosły owad. Jednak ze względu na dużą liczbę niedojrzałych osobników najbardziej kłopotliwe osoby sprawiają najwięcej kłopotów: w nocy, podczas karmienia, na dorosłego robaka występuje kilkadziesiąt nimf.

Larwy pluskiew nie wiedzą, jak wstrzyknąć środek znieczulający w miejsce ukąszenia. W związku z tym ich ukąszenia są wrażliwe i to one przeszkadzają ludziom w nocy. Ukąszenia dorosłych robaków zaczynają swędzić dopiero po kilku godzinach od karmienia pasożyta.

Gdziekolwiek żyją pluskwy, ich rozmnażanie będzie się odbywać bez przerwy i niezależnie od pory roku. Dlatego, jeśli przeniknęliby do lokalu, prawie na pewno pojawią się w ilości wymagającej SES.

Powielanie pluskiew w mieszkaniu: gdzie i jak szybko się pojawia

Pluskwy to bardzo skryte owady. Większość czasu spędzają w odosobnionych schroniskach - szczelinach, pęknięciach, wnękach pod materacami, pod dywanami, za obrazami i między książkami. Bardzo trudno jest spotkać się z błędem w ciągu dnia. W tych samych miejscach, w których pluskwy spędzają godziny w ciągu dnia, a ich rozmnażanie się odbywa.

Duża liczba dorosłych owadów i larw, określonymi jaj, larw i skórek kale pluskwy tworzą tzw gniazdo, w którym nie ma ani struktura hierarchii, ale to wygląda bardzo zaniedbany. To tutaj podczas odpoczynku w ciągu dnia samice składają jaja, a larwy są usuwane.

W jednym mieszkaniu może być kilka gniazd, a zatem zniszczenie jednego z nich, nawet największego, nie zwalnia właścicieli lokali od pasożytów.

Aby ocenić, jak szybko pomnożyć pluskwy, wystarczy obliczyć potomstwo jednej samicy naraz: jeden miesiąc jej jaj wyświetli średnio około 30-70 larw, z których większość przetrwać do dorosłości.

W ciągu jednego życia jedna samica składa około 500 jaj, a jej potomstwo może się rozmnażać w ciągu miesiąca. Nic dziwnego, że zwykle zarażenie mieszkania błędami przypomina inwazję: dosłownie w ciągu tygodnia ze względu na szybkie mnożenie ich liczby może wzrosnąć wiele razy.

Największe skupiska gniazd i pluskwy są w miejscach najbliżej łóżkiem i sofą, a przede wszystkim - na własną rękę. Tu pluskwy czują się najwygodniej i można je karmić prawie bez kosztów energii.

Związki i owady, które zapobiegają proliferacji pluskwy

mimo coraz rozwijających sposobów radzenia sobie z pluskwy, idealnym rozwiązaniem zatrzymać reprodukcji pasożyta nie znalazła dotychczas.Większość leków jest w stanie zabić dorosłe robaki i ich larwy, ale często nie wpływają one na jaja owadów. Wymaga to wielu zabiegów w mieszkaniu.

Jest znane, że proszki, takie jak pyretrum i przestarzałe pyły mogą zakłócać funkcji reprodukcyjnych pluskwy. Jednak ich zdolność do zwykłego zatruwania owadów ma jeszcze większy wpływ na walkę z pasożytami.

W naturalnych populacji, które pasożytują na ptaki i gryzonie kolonii pluskwy reprodukcji jest sterowany owady superparazitami. Do takich szkodników należą robaki i muchy, składające jaja w jajach pluskw.

wyjściu z jaja larwa bug jest zainfekowany, w jej ciało superparazita rozwijać się larwy i nimfy w większości przypadków umierają po pierwszym drugiego wylinka. Larwy jeźdźca przepoczwarzają się w ciele, a następnie owady dorosłe opuszczają je.

Oczywiście, w domu, takie biologiczna kontrola błędów niemożliwe: kilku mieszkańców apartamentów pozwalają na roje latające muszki pokoju, który można regulować tylko w pewnych granicach liczbę błędów.

Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie rozmnażania się pluskiew jest ich bezpośrednie zniszczenie przez silne i skuteczne środki owadobójcze.

Co to jest ważne, aby wiedzieć o pluskwy cywilizowany człowiek

Narodziny bug larw z jaj