Posteljina grinje i njihova ugriza

April 2019

Video: Elisa Ekoloski Proizvodi Elisa (April 2019).

Anonim

Spośród wszystkich pasożytów krwi owadów wysysających człowieka - jedne z najbardziej zauważalne i powodując największą ilość kłopotów. A błędy są podwójnie frustrujące, że wolą rozstrzygać przede wszystkim w ludzkich osiedli, jak najbliżej do swojego pierwotnego źródła zasilania. Nic dziwnego, że w szczególnie zaniedbanych przypadkach są w stanie zmienić przytulny dom w absolutnie nie nadający się do życia.

Pluskwa domowa len - są pluskwy lub domu (łac Cimex lectularius .) - bardzo popularny typ domu ssące krew owadami.

W zależności od stopnia nasycenia krwi lniany błąd może różnić się zarówno wielkością, jak i kolorem. Wraz z wyglądem i cechami tego owada przyjrzyjmy się bliżej.

Jak wyglądają lniane pluskwy

Wszystko w ciele owada jest przystosowane do wyssania krwi z ludzkiego ciała. W tym samym czasie u innych ssaków robaki praktycznie nie pasożytują.

THE szeroki i płaski brzuch, małe głowy, od przodu, która rozciąga się trąba cienkie nogi - szczegóły konstrukcji korpusu błędów wskazują ich wysokiej specjalizacji i adaptacji do pasożytniczej.

Dzięki płaskiemu brzuchowi buszu bardzo trudno jest zmiażdżyć nawet specjalnie. Nieco bardziej wrażliwe staje się, gdy wylewa się krew. Przez miliony lat ewolucji robaków straciliśmy skrzydeł, co dodatkowo chroni je przed uszkodzeniami podrzucanie i zwrotny w jego snu ofiary.

Owad się na diecie głodu, wielkość zwykle nie przekracza 3-4 mm i czerwonym świetle lub żółto-brązowy kolor ciała. Po obfitym lunchu rozmiar ciała owada osiąga 9-10 mm, a jego kolor staje się ciemnobrązowy z ciemnym odpływem.

błędów szczęki kłująco-ssące urządzenia i tworzą dwa kanały: zakresu, w których przepływa krew, i wąskie - śliny przez ukąszenie aby krew więcej płynu wchłanianego.

Bielizna pluskwy w nocy. Przez jedną noc owad udaje się pompować krew tak samo, jak sama waga. Krew i dorosłe robaki zasysają, a ich larwy.

Metoda reprodukcji lnianych pluskiew jest w pełni przystosowana nie tylko do pasożytniczego stylu życia, ale także do maksymalnego szybkiego zajęcia terenów.

W ciele samicy po pokryciu powstaje do 5 jaj dziennie, aw okresie życia jeden z następców rodzaju generuje do 500 jaj. Niemal każdego dnia umieszcza je w odosobnionych miejscach. Rozwój od jajka do dorosłego odbywa się średnio w ciągu 4-6 tygodni.

Zazwyczaj pluskwy żyć całe kolonie, wśród mieszkańców, z których można znaleźć i dorosłych i larw, które wyglądają jak mniejsze wersje dorosłych owadów jaśniejszym kolorem i nowe jaj. Najczęściej takie nagromadzenie pluskiew w sprzyjających warunkach ich rozwoju wygląda jak ciągły mieszający się punkt jasnobrązowy z szarawym odcieniem koloru.

Jak odróżnić pluskwy lniane z innych insektów: wszy, roztocza, karaluchy

Wśród owadów robaki lniane - nie są jedynymi mieszkańcami ludzkich domów. Spotykają się tutaj z karaluchami, pchłami, mrówkami, czasami z roztoczami.Ale od wszystkich tych sąsiadów robaki są zupełnie inne.

  • Przede wszystkim lniany pluskwa to owad nielotny, bardzo mały (zdecydowanie mniejszy niż u dorosłych karaczanów). Jego skrzydła są prawie nierozwinięte, więc robactwo nie lata, co odróżnia je od karaluchów.
  • Z larw karaluchów, również nie mają skrzydeł, błędy dość łatwo inny kolor monochromatyczny: szary larwy karaluch mieć znaczący jasnobrązowy miejsce na głowotułów i czarne larwy karalucha są prawie zawsze większe błędy.
  • Pluskwy lniane nie tworzą oddzielnych "gniazd", takich jak mrówki. Jednak ich murze jest najczęściej znaleźć w pobliżu źródeł żywności, w ustronnych obszarach (sofy, łóżka, stawy tapety, cokoły).
  • Polowanie tych owadów występuje w nocy, co oznacza, że ​​w odróżnieniu od wszy, pluskwy gryzie bielizna zaczynają swędzieć i znajdują się w rano, po przespanej nocy. Ponadto, jeśli są wszy pasożytnicze jest na owłosionych częściach ciała - w głowie, pachwinach i pod pachami, robaki, wręcz przeciwnie, tylko ugryzienie na plecach, ręce i nogi - gdzie włos jest mniej prawdopodobne.
  • charakterystyczne „wyróżnienie” bielizna błędów jest ich specyficzny zapach, wydzielany przez specjalne gruczoły te owady do odstraszania wrogów. W pomieszczeniu, w którym znajduje się co najmniej jedno gniazdo kolonii Pościel błędy, na pewno jest to dość nieprzyjemny zapach, przypominający słodki zapach kwaśnych winogron.

Bielizna ukąszenia pluskiew i ich funkcji

Efekty kontaktu z Bugiem pranie człowieka jest zawsze bardzo widoczny. Jednak nie zawsze jest możliwe odróżnienie ukąszenia owada od ukąszenia innego owada.

Główną różnicą między kęsami pluskwy bielizny z innych owadów jest ich konkretna lokalizacja - oryginał ścieżka z 4-7 nakłuć, najczęściej na skórą.

Pasożyty te nie są szczególnie selektywne, gryzą mężczyzn, kobiety i dzieci. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ze względu na cieńszą skórę i, w rezultacie, zapach krwi u kobiet i dzieci, częściej atakują. Nocleg w ciele dorosłego, który był w pokoju zarażonym lniakami, może pojawić się nawet 300 ugryzień!

Przede wszystkim w miejscu ukąszenia pluskwa zaczyna swędzić i pojawia się pieczenie. Osoba bardzo często myli te objawy z reakcjami alergicznymi, ale przyjmowanie leków przeciwhistaminowych (antyalergicznych) nie przynosi ulgi.

Następnie pojawia się różowawy obrzęk z niewielkim obrzękiem. Jeśli osoba poszkodowana jest podatna na reakcje alergiczne, stopniowo obrzęk wzrośnie, a odczucia swędzenia i pieczenia będą nadal niepokoić przez długi czas. Ponadto, każdej nocy liczba ukąszeń wzrośnie, i odpowiednio, ostrość odczuć z nich wzrośnie.

Do tej pory nie ustalono jednoznacznie, czy pluskwy niosą jakiekolwiek choroby zakaźne, takie jak roztocza i komary. Nie można jednak mówić o niemożliwości przenoszenia takich chorób jak zapalenie wątroby typu B, tyfus, a nawet HIV ze 100% prawdopodobieństwem.

Gdzie żyją lniane pluskwy i jak ich szukać?

Bielizny pluskwy są nocne, dlatego można je wykryć przede wszystkim dzięki wynikom czynności życiowych: ukąszenia na skórze, a także pojawieniu się małych plamek krwi i ekskrementów owadów na pościeli lub ubraniach.

Jeśli przeprowadzić przeszukiwanie bielizny błędów w ciągu dnia, to przede wszystkim konieczne jest, aby spojrzeć w ustronnych miejscach: wnętrze kanap, łóżek, a szwy tapety pod spodem, nierówności między płciami i ścianach, jak i na półkach.Różnorodność miejsc schronienia kolonie tych pasożytów doprowadzi do tego, co będzie musiał zbadać niemal całe mieszkanie - od odzieży do elektroniki (np głośniki z drewnianą obudową). Uzasadniając ich imię, mogą chować się w fałdach pościeli i ubrań. Istnieją jednak bardziej powszechne pojedyncze osoby, ale gniazda znajdują się w bardziej niezawodne i ustronnych miejscach (tak, aby pozbyć się pluskiew, tylko zgniatając je od czasu do czasu, jest to praktycznie niemożliwe).

Ważne jest to, że nawet wczorajsza nieobecność pluskiew w mieszkaniu nie oznacza dziś ochrony właścicieli przed nimi. Pluskwy są wystarczająco mobilne i łatwo przemieszczają się od sąsiadów. Ponadto z równą łatwością zajmują zarówno lokale, które są w złym stanie sanitarnym, jak i apartamenty ze świeżymi nowoczesnymi remontami i regularnie chowane. Dlatego nie jest on ubezpieczony przez nikogo.

Jakie są błędy domu i jak rozpoznać je w mieszkaniu

Przydatne wideo na temat wykrywania pluskiew