Slike raznih bubašvaba

April 2019

Video: Razgranala grana jorgovana | Pevaj sa Sandrom | Sing With Sandra | Dečije pesme (April 2019).

Anonim

Niewiele osób nie wie, jak wygląda karaluch. Każda osoba spotkała się z nimi kilka razy w życiu i prawdopodobnie miała czas na podziwianie swoich tropikalnych krewnych na różnych wystawach lub w terrariach.

Jednak nawet dobrze znane i popularne karaluchy powinien wyglądać w szczegółach na fotografiach, aby uniknąć pomylenia z pierwszych zdobywców mieszkanie okazjonalnych gości z ulicy. Ponadto na zdjęciu można szczegółowo przyjrzeć się różnicy między gatunkami karaczanów a etapami ich rozwoju.

karaluchy domu Zdjęcie: wszystkie typy i stadia rozwoju

Najczęstszym od ludzkich osiedli są trzy rodzaje karaluchów: czerwony, czarny, aka karaluch i Ameryki. W tropikach jeszcze bardziej egzotyczni ludzcy przyjaciele wkradają się do domów, ale trudno nazwać je gatunkami synantropijnymi.

Pomoc

gatunek komensalnych zwierzęcego lub roślin - gatunku, który jest w miasto, wieś lub mieszkanie osoba czuje się lepiej niż w naturze. Czasami takie gatunki w ogóle nie występują w przyrodzie. Przykładami są wróble domowe, szczury, pluskwy, mrówki faraona. Nie mylić gatunków synantropijnych z gatunkami oswojonymi przez ludzi - psami, kotami lub gołębiami.

Zwykły czerwony karaluch znany jest prawie każdemu mieszkańcowi półkuli północnej. Na zdjęciu jest kilka osób dorosłych z tego gatunku:

góra zdjęcie - mężczyzny, dolna - z żeńskiego jaja (Ootheca). Samice mają nieco szerszy i gęstszy brzuch, samce są bardzo smukłe i bardziej mobilne.

Larwy karaluchów różnią się od rozmiarów dorosłych, nieco gęstszą sylwetką i brakiem skrzydeł. Kolor larw różni się nieco od koloru dorosłych owadów: dwa długie czarne paski przechodzą przez całe ciało od głowy do końca brzucha. U dorosłych owadów z tych pasm pozostają tylko dwa kreski na głowocie. Na zdjęciu te elementy barwiące są wyraźnie widoczne:

To jest interesujące

Czerwony karaluch ma więcej nazw niż jakikolwiek inny owad. Najczęściej nazywa się je karaluchem - nazwa ta została naprawiona od czasów wojen napoleońskich, kiedy wierzono, że karaluchy do Rosji sprowadzono z Prus.

Ale Niemcy przeciwnie nazywają te owady "rosyjskimi karaluchami". Na nas dość często nazywają jeszcze "tanchiki", "stasiki", "tariks" i "tramwats".

Natychmiast po opuszczeniu jaj, larwy są bardzo małe, nie przekraczają milimetra długości i mają praktycznie przezroczyste ciało. Jednak kilka godzin po urodzeniu małe karaluchy twardnieją chitynową osłonę i stają się nieco ciemniejsze. Poniższa fotografia przedstawia młode larwy karalucha obok ciężarnych samic:

Wskazówka

karaluchy, takie jak świerszcze, robaki i mszyce - owadów z niepełnej przemiany i ich larwy wyglądają jak maleńkie kopiami dorosłych. W tym celu naukowcy nazywają larwy nimfami, aby odróżnić ten etap rozwoju od typowych larw u chrząszczy lub motyli. Dorosłe karaluchy, podobnie jak inne owady, są naukowo nazywane imago.

Bacznie obserwując, pod koniec brzucha każdego owada, można zobaczyć dwa małe wyrostki. Są one nazywane cerci i świadczą o ogólnej prymitywności karaczanów w ogóle - w bardziej rozwiniętych ewolucyjnie owadach nie ma cerci.

To jest cerci - najbardziej niezawodny sposób odróżnienia karalucha od błędu. Na zdjęciu widać karalucha makro na koniec swojego brzucha, a na zdjęciu poniżej - koniec brzucha Bed Bug:

Czarny karaluchy różnić się od koloru czerwonego i wielkości. Prusacy są naprawdę mali obok dorosłych okazów czarnych kuzynów, ledwie osiągając połowę długości ich ciała. Na zdjęciu można oszacować wielkość dorosłego tego gatunku:

Jak widać na zdjęciu, jest tylko kolor węgla w kolorze czarnego karalucha. W nimfach tego gatunku występują brązowe poprzeczne rozstępy, wytyczające segmenty brzucha. Różnice w kolorze imago i larwy wyraźnie widać na zdjęciu:

Bardzo krótkie skrzydła i szeroki brzuch kobiety czarnego karalucha. U samców skrzydła prawie pokrywają cały brzuch. Niemniej jednak czarne karaluchy nie potrafią latać, tylko samce są w stanie skakać daleko i używać skrzydeł, aby zwiększyć długość skoku. Na zdjęciu po lewej - samiec, po prawej - żeński: Wskazówka

Prusak również nie mogą latać, ale jeśli spada z sufitu lub dużej wysokości, może machają skrzydłami i do pewnego stopnia kontrolować upadek. Wśród tropikalnych gatunków karaluchów są tacy, którzy latają bardzo dobrze i potrafią latać nocą w świetle lamp.

Amerykański karaluch jest mniej "udomowiony" niż czarny i czerwony. Może mieszkać w lasach i na polach, ale wpadając w warunki miasta, łatwo przełącza się na jedzenie ludzkiego pożywienia i aktywnie się rozmnaża.

To było z człowiekiem i jego ładunkiem, że ten gatunek rozprzestrzenił się po całym świecie i jest uważany za kosmopolitę. Zdjęcie przedstawia imago „American”, która jest tylko nieco grubsze samica samiec

… a tu - nimfy w różnym wieku:

mieć karaluchy ma żadnych gniazd, ale oni wolą zbierać w grupach w najwygodniejszym miejscu.Znalezienie bezpiecznego schronienia, osoba może zabrać go na gniazdo lub kolonii karaluchy karaluchy, a nawet pomyśleć, że w takiej kolonii jest obecny jak królowa pszczół. To nie jest prawda: w tej osadzie nie ma organizacji.

Ramki wideo z różnymi karaluchami

Jaja karaluchów: jak one wyglądają?

Reprodukcja karaluchów jest dość specyficzna. Oni nie leżały jajka, podobnie jak większość innych owadów, ale pakuje je w specjalnej komorze - Ootheca że kobieta jest na końcu odwłoka. Zdjęcie przedstawia rudzielca karalucha:

Kobiety różnych gatunków noszą ootheki w różnych okresach.

W karaluchach okres ten wynosi 20-30 dni, w zależności od temperatury w pokoju. I prawie natychmiast po ototekaniya ootheki z niego są wywnioskowane larwy. W czarnych karaluchów „ciąży” Samica składa Ootheca po około tygodniu od początku jego rozwoju, i 2-3 tygodni jaja rozwijać bez nadzoru. Używają tego Prusacy, którzy jedzą ooteki czarnych karaluchów, a więc ich eksterminują. Być może z tego powodu czerwony karaluch wyrzucił czerń z mieszkań.

Zdjęcie przedstawia obrzęk czarny karalucha:

Wiele gatunków tropikalnych żeńskie karaluchy są nie tylko Ootheca przed końcem tego rodzaju ciąży, ale kilka dni, aby chronić i dbać o nimf. Ich ootheca jest zazwyczaj bardzo miękka, biała i długa.

Na przykład, na rysunku przedstawiono Ootheca Madagaskar karalucha:

Niezwykłe karaluchów znalezione w mieszkaniach

z niezwykłą dbałością o ludzkich karaluchy w mieszkaniu przyciągają głównie białe karaluchy. To nie są albinosy, ale po prostu dorosłe nimfy.

w pierwszych godzinach po skasowaniu chitynowym pokrywy mają miękkie białe ciało, które stopniowo twardnieje i uzyskuje charakterystyczny kolor imago.W tym okresie owad próbuje przebywać w ustronnym miejscu, ale czasami wciąż przychodzi mu to do oka.

Każdy karaluch jest biały raz w życiu. Na zdjęciu poniżej - biały prusak:

Na południu Kazachstanu, w Turkmenistanie i Uzbekistanie, brązowy i nieco większy karakan turkmeński można znaleźć w mieszkaniu danej osoby. Bardzo lubi graczy w terrarium, ponieważ nie może czołgać się po szkle. Na zdjęciu - mała grupa owadów:

i kolejna fotografia pokazuje karaluchy jesion, zwane także egipski:

Są interesujące, że są one w stanie, jak termity jedzenia drewna i wyrobów z papieru. Mieszkają na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i na Morzu Śródziemnym.

I oczywiście, nie można jednak podziwiać poszczególne karaluchy tropikalne - słynny Madagaskar:

… banan, te same latające dobrze:

… i gigant:

… aby upewnić się, że nawet tak pozornie nieprzyjemne sąsiedzi na planecie może być niezwykle piękna i interesująca.

Dlaczego nie można pozbyć się karaluchów

Gigantyczne skwierczące karaluchy Madagaskaru