Zašto se žohari često nazivaju stasik - poreklo nadimak

April 2019

Video: KAKO SE RIJEŠITI ŽOHARA SA OBIČNIM KRASTAVCEM! (April 2019).

Anonim

Następnie dowiesz się:

 • Dlaczego karaluchy nazywa Stasik i gdzie nagle był taki przydomek;
 • Ponieważ obecność płowych anten może wpływać na pojawianie się innych zabawnych imion;
 • Dlaczego w Rosji są karaluchy zwane Prusakami, aw Niemczech - zające;
 • i kilka słów o „Felix”, „czołg”, „zhevzhikah” i inne nazwy karaluchów, w tym badania …

W karaluchów popularnie zwane jest nie tylko Stasik - w rzeczywistości, popularna nazwa dla tych szkodników bardzo wiele. Często pseudonimów mustached współlokatorzy są oparte na współbrzmienie z ich nazwy naukowej (Czerwony karaluch). Na przykład są "Tancziki", "Tramwaj" i "Czerwony".

Rzadkość w popularnych nazwach odzwierciedla charakterystyczne cechy struktury tych owadów, w szczególności wąsy. Jeśli ktoś ma wąsatego karalucha podobnego do Dzierżyńskiego, dlaczego nie nazwać ich "Feliks".

W niektórych przypadkach te owady są nazywane tak, że nawet dość trudne, gdy dokładne wyszukiwania, aby dowiedzieć się źródło nick jak się pojawił. Na przykład, trudno powiedzieć, od razu, dlaczego karaluchy są nazywane stasikami. Zobaczmy, jakie opcje są wyjaśnienia tego karaluchów nick istnieją do dziś …

Historia pseudonimem „Stasik”

Dla wielu ludzi słowo „karaluch” i „Stasik” są niemal synonimami, i istnieje kilka opinii dzisiaj o pochodzeniu takim śmiesznym imieniu.

Jednym z wyjaśnień dotyczy pochodzenie nazwy popularnych w swoim czasie, ale dzisiaj, „brodaty” anegdota:

Wilk z kacem siedzi, trzymając głowę, jęcząc. Karaluch skulił się obok niego. Wilk z osiadłym głosem pyta go

- Kim jesteś?

On odpowiada:

- Karaluch …

- A jak masz na imię?

- Stasik …

Wilk gniewu miażdży łapę owady, mówiąc:

- Jak się czuję źle, Stasik!

Jednak ta wersja nie daje przekonującego wyjaśnienia, dlaczego karaluchy zwane Stasik i północnego Uralu i Ukraina, a nawet w regionie Trans-Bajkał. Mimo to anegdota nie była tak popularna …

Istnieje opinia, że ​​karaluchy nazywane były stasikami za wąsy. W dawnych czasach, zauważono, że człowiek, który nazywa Stasia, często nosi wąsy, i z tego powodu podobieństwa nadano pseudonim i domowników. W związku z tym wąsaty karaluch, będąc małym stworzeniem, nie został nazwany Staś, lecz Staśik.

Wskazówka

Istnieje nawet teoria, że ​​karaluchy nazwie Stasik nazwa powodu współbrzmienie „Stacha” z nieprzyzwoite przez popularnym symbolem człowieka o innej orientacji seksualnej. Powiedzmy, że czasem szkodniki w mieszkaniu są tak irytujące dla właścicieli, a tak trudno się ich pozbyć, że w ich sercach nazywają je tak nieszczerym określeniem. A potem, z dziećmi, nie mogą sobie pozwolić na powtórzenie takiego błota, więc mówią "Staś". I będąc w dobrym nastroju, kiedy owad nie wydaje się już tak dużym problemem, osoba nazywa to i czule - Stasik.

Ta wersja, nawiasem mówiąc, jest potwierdzona faktem, że w niektórych ukraińskich miastach i na południu Rosji staśiki są również nazywane wszy łonowe. W marynarce iw więzieniu sądzono, że to przez homoseksualnych kontaktowych częściej zakażonych tych pasożytów, a więc nazwał je najpierw, używając wolny, a następnie bardziej politycznie poprawne „Staś”, a następnie bardzo delikatnie, „Staś”.A w przyszłości i inne synantropijne owady zaczęto nazywać tak samo.

Nawiasem mówiąc, karaluch wąsy różnie tłumaczy pochodzenie pseudonimu „Stasik”. Faktem jest, że w różnych językach tłumaczeniem słowa „wąsy” całkiem w zgodzie z takim nickiem:

 • angielskie słowo „wąsy” kończy się „-stach”;
 • włoscy "mustacchi" kończą się na "-stanie";
 • Francuski "mostaccio" - i brzmi jak "most".

Wszystkie z tych słów pochodzi od „mustak” Grecki (starożytny grecki i μύσταξ), co oznacza „wąsy”.

W ogóle, oczywiście, trudno sobie wyobrazić, że niektóre z nich nie są szczególnie kompetentny czytelnik tłumaczone słowo „wąsy” w złym transkrypcji, nazwał je karaluchy i ludzie wybrali się to ustrojstwo karalucha pseudonim. Chociaż - jako wariant pochodzenia - tej wersji należy również pamiętać.

Jest prawdopodobne, że z powodu nazwy pochodzi kilka przyczyn. Morskich i więzienie folklor i swoistość wyrażeń obscenicznych stanowić podstawę żart, ale on już się rozprzestrzeniać wśród ludzi i stał się bezpośrednią przyczyną pojawienia się powszechnie używane pseudonimy karalucha. A następnie naukowcy z gabinetu zaczęli szukać i znaleźli dodatkowe potwierdzenia w słownikach i transkrypcjach.

Moustache karaluchy i ich związek z pseudonimów

Przy okazji, wąsy karaluch spowodował pojawienie się tych i innych nazw.

Na przykład nazwa „Felix” wyjaśnia podobieństwa anteny mają karaluchów i słynny zarost w głównym oficerem bezpieczeństwa porewolucyjnej Rosji - Feliksa Dzierżyńskiego.

Jednak naukowcy, językoznawcy, znowu ma swoje wyjaśnienie w tym zakresie:

 • łaciński felleus jest bilious i zwykłe karaluchy może również wywołać to Kochankowie słowo z literatury pięknej nadal w post-Piotrowej Rosji; od "Fellows" do "Felix" - jeden batman lub służący;
 • niemiecki wąsy - Schnurrbart, a niektóre zrusyfikowanych Niemcy mogą być również nazywane Shurbartami owady, a rolnicy przyjęli do komunikowania się z nimi, a oni mają zwyczaj prostoty zmienił pseudonim na Szura.

Jednakże, ponownie, takie wersje nie są wystarczająco uzasadnione i mogą być uważane tylko za dodatkowe. Zgodnie z ogólną zasadą, właściwe ludzie, którzy wiedzą co to wąsy karaluch trzeba przetrwać, bo z ich pomocą, on dotyka, zapach, a nawet w pewnym stopniu do słuchania, nie do paralele między antenami owadów (nazywane są również anteny) i wąsy u ludzi. Ale tylko ci wykształceni ludzie mogli wiedzieć, języków obcych i używać ich w codziennym życiu na równi z rosyjskim prześladowały zatrzymany nick.

A więc karaluch czy haremaker?

Kolejny ciekawy niuans, który wpłynął na nazwy czerwonych karaluchów, wiąże się z wersjami dotyczącymi ich pierwotnej ojczyzny.

Znany nazwa zwykłych karaluchy - „karaluchy” - ze względu na fakt, że głównym inwazja fiszbinowych owadów do Rosji rozpoczęła się w epoce wojen napoleońskich, kiedy to pruscy żołnierze w armii zaatakowały, a następnie pozostawił wiele miast i wsi w europejskiej części kraju. Ludzie mają wrażenie, że to właśnie z żołnierzy pruskich przyszedł i małe szkodniki, dla którego została ustalona, ​​oraz skróconą pseudonim - karalucha.

Symetryczna sytuacja w tym samym czasie nie było w samej Prus, który w tej samej epoki są regularnie przeniesiona wojsk rosyjskich. Tutaj rude karaluch owoce w dużych ilościach, a tu mieszkańców zdecydowała, że ​​owady przyszedł do nich z żołnierzy rosyjskich, a nazywa się ten rodzaj karalucha-zająca. Podobna sytuacja miała miejsce na Bałkanach, gdzie karaluchy są nazywane „rosyjskie” chrząszcze (bubarusami).

Jednak oficjalnie po łacinie nazywa czerwony karaluch Blatella germanica - „tarakanchik niemiecki”; czyli więcej Carl Linneusz w 1767 roku był w solidarności z rosyjskich chłopów, wierząc, że źródłem rozwalony szkodniki, z którego tak trudno się pozbyć, to Niemcy.

Interesujące jest

We wschodniej części niemieckiego karalucha nazwie „rosyjski”, a na zachodzie - „francuski”. Więc w skażeniu kraju tym szkodnikiem, mieszkańcy obwiniali swoich najbliższych sąsiadów.

Interesujące jest to, że dziś lokatorzy wykrywania Apartments przy karaluchów pokoju często zaczynają patrzeć na niego z ukosa na swoich sąsiadów.

Jest oczywiste, że ani rosyjskie, ani pruskie wersje z wysokim prawdopodobieństwem nie odzwierciedlają faktycznego stanu rzeczy. Zwykły karaluch o czerwonych włosach mniej więcej w tym samym czasie przenikał zarówno Europę, jak i Rosję, a stało się to dużo wcześniej niż pojawiły się jego imiona.

Chodzi o to, że na szeroką skalę akcja militarna jest po prostu zbiegło się w czasie ze wzrostem liczby ludności karalucha w Europie oraz w Rosji - w tym okresie, zwykły karaluch zaczął wypierać swoich czarnych krewnych (Blatta orientalis). Ludzie wzięli inwazję karalucha na skutek wojny, a oni sami - dla satelitów najeźdźców.

Niemniej jednak, ze względu na lokalizację domniemanej ojczyzny, inne gatunki karaczanów mają swoje imiona.

Jak inaczej karaluchy są wywoływane w różnych krajach?

Mając dłuższą historię interakcji z człowiekiem, czarny karaluch naukowo nazywa się orientalnym karaluchem. W jego łacińskiej nazwie - Blatta orientalis - słowo blatta oznacza karaluch, orientalis - orientalny.

Ale w Niemczech iw Serbii ten sam czarny karaluch nazywa się niemiecki. Jego dokładna nazwa w Serbii - bubashvaba, co tłumaczy się jako „German chrząszcza”, chociaż w Niemczech rozprzestrzenił się z Azji.

Istnieją inne nazwy, które mówią o faktycznej lub domniemanej ojczyźnie owadów:

 1. Amerykański karaluch. Ten tytuł jest złego: w Europie naprawdę zaczęły przenikać owada z Ameryki, ale w samej Ameryce spadł podczas wojen kolonialnych w Afryce na statkach niewolników;

 2. Karaluch Madagaskar, który występuje naprawdę tylko na Madagaskarze;

 3. Karaczan z Turkmenów żyjący w Azji Środkowej;

 4. Karaluch lapoński, rozprzestrzeniony głównie w Skandynawii;

 5. Australijski gigantyczny karaluch - pochodzi z Australii, jak sama nazwa wskazuje.

Jednak są to tylko oficjalne nazwy tych owadów. W powszechnym żargonie domowe wąsy z wąsami w samej Rosji nazywane są bardzo różnie (oprócz wariantów już zdemontowanych):

 • "tanchiki" - po prostu ze względu na współbrzmienie słów;
 • "tramwaj" - z tego samego powodu;
 • "zhevzhikami" - etymologia tego imienia nie jest znana.

Samo słowo "karaluchy" ma prawdopodobnie korzenie tureckie. To mieszkańcy starożytnych kazachskich stepów nazwali te owady "kara-khan", co tłumaczy się jako "czarny pan". Ale są też inne wersje. Na przykład w języku Czuwask, tar-agan ("tar-aqan") oznacza "ten, który ucieka", który jest bardzo podobny do zachowania karaluchów, gdy pojawia się im minimalne zagrożenie.

Z obcymi imionami karaluchów wszystko jest łatwiejsze. Łacińskie słowo blatta pochodzi od doryckiego i jońskiego greckiego, co tłumaczy się dokładnie jako "karaluch". Angielski karaluch pochodzi z hiszpańskiej cucaracha (cucaracha), pierwotnie nazywanej wszy morskiej, a dopiero później - karaluchami bananowymi.

Oryginalne naukowe nazwy karaczanów

Istnieją również interesujące i jednocześnie dość naukowe nazwy niektórych innych gatunków karaczanów.

Na przykład karaluch Martwa głowa został nazwany tak dla oryginalnego czarnego wzoru na jasnoszarych, prawie białych skrzydłach.

Kolejny karaluch nazywa się nosorożcem dla charakterystycznego wyrostka na przednim ramieniu cephalothorax.

Są też karaluchy-avtomobilchiki, które otrzymały swoją nazwę od dwóch jasnych plamek sałatkowych na cephalothorax, którymi odstraszają wrogów. Miejsca te, nawet z niewielką wyobraźnią, przypominają reflektory samochodu, dlatego nazwa owada nie trwała długo.

Na ogół wśród karaluchów występuje wiele gatunków karaczanów.Ten popiół karaluchy z szarymi skrzydłami i banana zamieszkujących plantacje bananów i w różnych znalezione wśród kiści bananów i mebli, które osadzają się bliżej konstrukcji drewnianych w pokoju …

Ale tak wielu pseudonimów, która jest dostępna dla prostych wnętrzach owady więcej nie ma innych gatunków.

Cokolwiek to było - wąsy, czy jest „winny” lub miejsce pochodzenia - tak długo, jak karaluch będzie żyć „obok siebie” z mężczyzną, aby pozbyć się różnymi pseudonimami (a nawet, być może, pojawienie się nowych) to nie uda …

Ciekawe wideo: Madagaskar karaluch „rodzi się” ogromna liczba małych białym tarakashek

Niektóre karaluchy nie tylko szybko biegać, ale również zdolne do latania …