Kako je množenje buhe

April 2019

Video: Pismeno množenje prirodnih brojeva (April 2019).

Anonim

Ponieważ zwalczania pcheł w mieszkaniu lub zwierzęciem, ważne jest, aby zrozumieć, że pchły rozmnażają się szybko, skutecznie i jednocześnie jest bardzo skromny dla środowiska. Są owadami z całkowitą transformacją. Oznacza to, że larwa pcheł opuszczająca jaja bardzo różni się od dorosłego owada, zarówno zewnętrznie, jak i jego stylem życia, sposobem żywienia i zachowaniem.

Ten typ rozwoju owadów ma pewne ewolucyjne korzyści: dzięki temu, że larwy i dorośli żywią się innym jedzeniem i mieszkają w różnych miejscach, nie konkurują na jedzenie ze sobą i dlatego mają większą szansę na przeżycie.

Uwaga:

Podobnie jak w przypadku reprodukcji typu pcheł, charakterystyczne są również motyle, chrząszcze, komary z muchami, osami i mrówkami. Wszyscy wiedzą, jak bardzo gąsienica różni się od motyla. W przybliżeniu równie duże są różnice dorosłej pchły od jej larw.

Inne rodzaje rozwoju wykazują karaluchy, koniki polne, pluskwy i ważki. Ich larwy, zwane nimfami, są dość podobne do dorosłych owadów, aw wielu przypadkach żyją z nimi i jedzą to samo jedzenie. Rozwój ten ma swoje zalety, jeśli chodzi o dostęp do dużej ilości żywności - ten sam karaluchów w dżungli ze względu na moc wszystkich osób z tej samej paszy w tym samym czasie może „wchłonąć” dużą ilość rozkładających się szczątków organicznych.

Proces reprodukcji pcheł jest prawie zawsze ukrywany przed właścicielami zwierząt domowych, a dla osoby bez specjalnej wiedzy i próby jej obserwacji postępuje w ogóle niepozornie. Jednak liczne niuanse towarzyszące takiemu rozmnożeniu pasożytów są bardzo interesujące, aby mówić o nich bardziej szczegółowo.

Ważne!

Błędem byłoby mówić, że pchły rozmnażają się u kotów lub psów. Powielanie pcheł nie jest na ogół związane ze zwierzętami gospodarzami, a nawet ludźmi. Wszystko, czego pasożyty potrzebują od ssaków, to krew. Po zjedzeniu kontynuują swoją rodzinę w spokojniejszych i ustronnych miejscach.

Tak więc, pchły nie żyją na kotach, psach i innych zwierzętach: pasożyty tylko tymczasowo przeskakują na nie dla jedzenia.

Trochę biologii: od jajeczka do dorosłego pasożyta

Samica pchła po krótkim czasie opuszcza pupę. Gody mogą występować zarówno na samym zwierzęciu, jak i na jego dziurce, na ściółce, w każdym odosobnionym miejscu, gdzie dwa osobniki różniące się seksem odnajdą się nawzajem. Po tym kobieta musi przynajmniej raz karmić się krwią właściciela, aby jaja w jej ciele zaczęły się rozwijać.

Pchły u kotów i psów mnożą się w pobliżu miejsc, w których odpoczywają zwierzęta, w pobliżu ich toalety. Czasami samice pcheł składają nawet jaja na futrze zwierzęcia, a następnie jaja rozpadają się w różnych miejscach pokoju na podłodze.

To interesujące

Pchła może głodować bez szkody dla siebie przez kilka miesięcy. Jednak podczas takiego strajku głodowego samica nie odłoży żadnych jaj.

Jaja dojrzewają w ciele pcheł w partiach - 4-5 sztuk (do 15) po każdym karmieniu. Po tym, pchła, gdziekolwiek, bez względu na to, gdzie jest, nawet na futrze zwierzęcia, dosłownie wystrzeliwuje jaja z jego ciała, tak aby latały wystarczająco daleko.Jest to swego rodzaju gwarancja, że ​​larwy będą żyły daleko od siebie i nie będą konkurować o żywność, a także gwarancja, że ​​przynajmniej niektóre z nich będą mogły znaleźć schronienie i jedzenie w ogóle.

Jaja pcheł mają mały rozmiar - do średnicy 0, 5 mm, biały, prawie niewidoczny dla gołym okiem, nawet na ciemnej powierzchni. Rozwijają się co najmniej dwa dni (w podwyższonej temperaturze), aw normalnych warunkach - około dwóch tygodni.

To interesujące

Optymalne warunki rozwoju pasożytów pcheł na zwierzętach domowych - temperatura około 23-25 ​​° C i wilgotność około 60%. Gdy temperatura jest obniżona, mogą odczuwać spadek wilgotności, i odwrotnie, podczas ogrzewania łatwo przenoszą nadmiar wilgoci.

Przeciwnie, w wysokich temperaturach i suchym powietrzu jaja i larwy wysychają, aw zimnym, wilgotnym powietrzu umierają z powodu hipotermii. Przy wysokiej wilgotności i wysokiej temperaturze pchły mnożą się w najwyższym tempie. W tym przypadku są one przeciętnie większe.

Ciężkie warunki - zamarznięcie, susza - są zazwyczaj doświadczane przez pchły uczuleniowe. W tym przypadku cały cykl rozrodczy pcheł może rozciągać się na kilka miesięcy, a czasami nawet do półtora roku.

Larwy wyłaniają się z jaj pcheł, podobnie do białych przezroczystych robaków. Początkowo są one dość małe - mają około milimetra długości - ale w miarę jak trzykrotnie wyrastają, a na ostatnim etapie osiągają 4-5 mm. W tym momencie w ich ciele widać przełyk, wypełniony ich głównym pożywieniem - organiczne resztki, kawałki skóry zwierząt gospodarza, odchody dorosłych pcheł zawierające niestrawioną krew.

Po trzech lub czterech tygodniach (co najmniej 7-8 dni) larwa wplątuje się w cienki jedwabny kokon i zamienia się w poczwarkę.W tej formie nie jest podana, to nie rusza się trochę oddechu i może wystąpić silne zmiany temperatury i wilgotności, brak źródła pożywienia.

Jest interesujące

dorosłych pcheł można krótko wytrzymać spadek temperatury otaczającego powietrza do minus 40 ° C Jest również odporny lalki, ale jaja i larwy giną już w temperaturze bliskiej zera i lekkich przymrozków.

W stadium poczwarki, owady pozostaje od 5 dni do jednego roku, w zależności od warunków. W tropikach i mieszkaniach dorosłe pchły bardzo szybko opuszczają poczwarki. Podczas rozmnażania owadów w gniazdach ptaków i zwierząt w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych są lalki, które pojawiły się w gnieździe po lewej właścicieli, będą pokutować w tej formie do przyszłego roku, kiedy mieszkańcy schronu będzie ponownie.

W specjalnym naukowych szczegółowo wideo jak mnożyć jak pchły i rozwoju owadów występuje na wszystkich etapach. Pchły u kotów i psów rozmnażają się w ten sposób, niezależnie od gatunku.

Jak hodować pchły - pełny cykl

Jak szybko mnożą pchły?

Ogólnie można powiedzieć, że pchły rozmnażają się bardzo szybko. Pod pewnymi warunkami, cykl, podczas którego włazy jajko larwa molts trzykrotnie, zamienia się w poczwarki, ze chodzi o dorosłych indywidualny, Mate i położyć nowe sprzęgło (zwany cykl „od jaja do jaja”) odbywa się przez 9-10 dni.

Mówiąc prościej, jest zmiana pokoleniowa w pcheł w ciągu trochę więcej niż tydzień. Ale jest to raczej rzadki przypadek. Często w normalnych warunkach korpusu w miotu u kota (lub norach lisów i wiewiórki ziemi w naturze) pchły występują cykl trzech do czterech tygodni.

Ogólnie mówiąc, w mieszkaniach lub w pokojach na zapleczu, gdzie przez cały rok utrzymuje się komfortowa temperatura, pchły najszybciej się rozmnażają.

Egzotyczne pchły, egzotyczne rozmnażanie

Różne rodzaje pcheł znane są z konkretnych szczegółów ich reprodukcji.

Więc, samica pchły piasek, zwykle na plażach Indii i karaibskich wysp, cięcia w skórę ofiary i kije do naczynia krwionośnego. Przez kilka dni stałego odżywiania jego ciało pęcznieje do rozmiarów grochu. Ale to nie jest rezerwuar krwi. Jest to duży zestaw jaj, które rozwijają się tak długo, jak długo owad ma źródło pożywienia.

Kilka dni później, wszystkie jajka są wyrzucane przez pchłę piasku z rany, a ona albo ginie albo opuszcza ofiarę. Osoba lub zwierzę w miejscu, w którym znajduje się pchła, rozwija stan zapalny, ofiara doświadcza bardzo silnego bólu. Czasami w wyniku powtarzających się ataków, ludzie rozwijają gangrenę.

i zamieszkujących Tienszan w wełnie owiec pcheł alakurt w momencie składanie jaj jest napompowane do 7 mm długości i przypomina paski robaka. Lokalni pasterze nazywają to "pstrokacim robakiem". Zdarzają się przypadki śmierci owiec na śmierć w przypadku poważnej infekcji przy pomocy alkaików.

pchły, kot i lokalu: mnożenie pcheł w tych warunkach,

na pchły mieszkalnych rozwijają się w miejscach, gdzie są one na największe bezpieczeństwo. Zazwyczaj ich larwy rozwijają się na cokoły pod meble, kosze, szafy, która zbiera śmieci i brud, śmieci w miejscach kotów rekreacyjnych pod parkiet.

W domach prywatnych, larwy pcheł mogą rozwijać się pod domem na ulicy, a pchły przychodzą, by wyżywić dom.

Znając te cechy pcheł w ich eksterminacji musi być

  • ostrożnie obchodzić się podłogi owadobójcze, dywany, kanapy psy i koty, podłogi, cokoły, półki w szafie;
  • szczególnie starannego mokro, a pożądane jest nie tylko po prześladowaniu pcheł, ale również co tydzień w ogóle - z powodu śmieci z mieszkania zostaną usunięte dużo młodszego pokolenia pasożytów;
  • , aby powtórzyć gabinet zabiegowy z owadobójczy dwa tygodnie po pierwszym prześladowania - będzie zabijać pchły, które doprowadzą ocalałych pierwszego prześladowania poczwarek.

Celowe jest także do rozważenia w jaki sposób szukać larw pcheł spotkać je przypadkiem w domu lub w czasie do podjęcia działań i chronić siebie i swoją rodzinę przed pasożytami.

Ciekawe rzeczy: tak wyglądają larwy pcheł, czołganie miot zwierzęcy

Porównanie różnych rodzajów środków pcheł na skuteczność