Rat buve u stanu, a njihova ugriza su

April 2019

Video: Calling All Cars: Disappearing Scar / Cinder Dick / The Man Who Lost His Face (April 2019).

Anonim

Rat pchły - pasożyty, łatwo dostosować do różnych warunków egzystencji. Parazytologów uważają je za jeden z najniebezpieczniejszych wrogów człowieka, a to nie jest zaskakujące: z powodu pcheł szczurzych w historii cywilizacji zabiły więcej ludzi niż jakiekolwiek inne szkodniki stawonogów.

W tym samym czasie biologia szczurów niewiele różni się od innych krewnych. Dlatego w mieszkaniu człowieka występuje tylko nieznacznie rzadziej niż koci, psie i ludzkie pchły.

pchły szczur w lokalu: penetracja i ukrywanie

Zewnętrznie gołe oko pchły szczurze są praktycznie nie do odróżnienia od pchły, pasożyty kotów i psów. Tylko pod mikroskopem możemy wziąć pod uwagę główne różnice tego gatunku. Poniżej znajduje się zdjęcie pcheł szczurzych przy dużych powiększeniach:

Właściwie szczurze pchły nie nazwał, ale jeden gatunek gatunek z rodzaju pasożytniczych owadów, które są głównymi gospodarzami są gryzonie. Spośród nich południowa szczurza pchła, niesławny nosiciel patogenu zarazy, pasożytuje na szarej szczurze i kilku innych gatunkach gryzoni.

Nawiasem mówiąc, niekoniecznie pchły u szczurów należą do rodzaju pcheł szczurów. Mogą być pasożytowane również przez ludzi, króliki, psy, pchły kotów i wiele innych gatunków.

Pchły szczurów wyglądają tak samo jak większość ich bliskich: ich małe ciało o długości około 3 mm jest spłaszczone z boków i ma ciemnobrązowy kolor.Skrzydła nie są obecne w pchłach, ale ich tylne nogi są znacznie dłuższe niż dwie pary przednich kończyn. Dzięki nim owady robią ogromne skoki ze względu na swoją wielkość: do 30 cm po jednym uderzeniu miękisz może latać.

Pchły szczurze są tymczasowymi pasożytami wszystkich swoich żywicieli. Nie żyją na ciele przez cały czas, ale tylko przeskakują na zwierzę, aby go ugryźć i upić się krwią.

W tym przypadku same owady są bardzo przywiązane do miejsc odpoczynku gospodarza, aby zawsze mieć w pobliżu źródło pokarmu. Z reguły owady osiedlają się w ściółce gniazdowej w norach, wiewiórkach, myszoskoczkach, świstakach, a tu składają jaja.

W notatce

Oprócz pasożytów szczura w ludzkim mieszkaniu - częściej w domach prywatnych - przenikają pchły myszy. I znowu, nie ma specjalnej różnicy między tymi owadami, a one gryzą równie boleśnie i nieprzyjemnie. To tylko w dużych miastach w mieszkaniach myszy pcheł prawie nigdy nie występują.

Larwa szczurzej pcheł rozwija się w gnieździe gospodarza, żywiąc się gnijącymi pozostałościami trawy lub wełny. Jeśli to możliwe, larwy chętnie spożywają kał dorosłych pcheł, które zatrzymują dużą ilość niestrawionej krwi. Poniższe zdjęcie pokazuje jajka i larwy pcheł:

Pchły szczurów w mieszkaniu osiadają w obecności miejsc z gruzem gruzu i brudu. To tutaj, za listwami przypodłogowymi, pod starymi dywanami, które nie były pocierane przez długi czas, ich larwy mogą rozwijać się z powodzeniem, a dorosłe pchły ugryzają osobę bez problemów.

Ukąszenia pcheł u szczurów są bolesne i prawie zawsze zauważalne. Owady te nie mają enzymu, który ma działanie znieczulające i dlatego już po ukąszeniu osoba odczuwa silny ból. Samo miejsce ukąszenia jest bardzo swędzące, opuchnięte, a u wrażliwych osób w jego pobliżu rozwija się reakcja alergiczna, zdolna do przyjmowania uogólnionego charakteru ze wzrostem temperatury ciała i wzrostem węzłów chłonnych.

Zdjęcie pokazuje wielokrotne ukąszenia pcheł u dorosłych. Dzieci reagują na nich jeszcze bardziej dotkliwe:

Z reguły ugryzienie pchły szczura zdradzić obecność tych pasożytów w mieszkaniu. Bardzo często owady te znajdują się w domu, w którym żyją domowe gryzonie - myszy, ozdobne szczury, chomiki.

Ale bez nich pchły będą się świetnie czuły, jeśli będą regularnie gryźć osobę, kota lub psa. Dlatego jak najszybciej znaleziono szczura ukąszenia pcheł pasożyty należy natychmiast szukać i zniszczyć, aby zapobiec ich hodowli.

co może być niebezpieczne dla szczurów pcheł

razem z człowieka, psa i kota pcheł szczura może prowadzić pulicosis - skórnych dość często formę choroby, która jest reakcją na ukąszenia pcheł.

Objawy ukąszenia pcheł szczurzych są dość typowe dla całej rodziny tych owadów w ogóle:

  • obrzęk po ukąszeniu
  • obfity solidny opad
  • intensywny świąd
  • owrzodzenia w jamie ustnej i gardle
  • gorączka
  • bóle głowy i łagodne zaburzenia układu nerwowego.

Jeśli nawet kilka z tych objawów zacznie się pojawiać po ukąszeniach pcheł szczura, należy skontaktować się z lekarzem. Samo leczenie nie jest tu pożądane, ponieważ takie objawy wskazują na rozwój alergii. Nigdy nie można przewidzieć, co to spowoduje - konsekwencje mogą być nawet zaburzeniami nerwowymi i szokiem anafilaktycznym.

Ale głównym zagrożeniem pcheł szczurów są patogeny potencjalnie zdolne do podróżowania w ciele pasożyta. Wśród nich - Yersinia pestis, wąglik patogenem zapalenia mózgu i brucelozy, salmonelloza i Śpiączka.

Ponadto, pchły szczurów niosą ogromną liczbę jaj robaków. Nic dziwnego, że każdy kęs pchły może stać się rodzajem zastrzyku z całego zestawu obcych czynników biologicznych, z których niektóre mogą nie mieć odporności.

Interesujące jest

naukowiec, który opisał południową pchłę Rat - tego samego, z których jeden, ponieważ zmarł w średniowieczu jedną trzecią ludności Europy - Charles Rothschild. Był bankierem i zajmował się entomologią jako hobby. Zmarł, cierpiąc na zapalenie mózgu i postanowił popełnić samobójstwo. Być może jednym z nich studiował pchły i stał się przyczyną jego zarażenia się śmiertelnej choroby …

Metody zwalczania szkodników

Pozbyć pcheł szczurzych w pokoju jest proste, ale kłopotliwe. Dorosłe owady zostały zabite przez insektycyd obróbki powierzchni typu aerozoli lub larw raptor Kombat Ponadto sposób ten może być zniszczony przez specjalne sposoby - pyły i mikrokapsułkowane leki wpisać Get, są stosowane wobec karaluchów i mrówek.

Najbardziej skuteczną metodą zwalczania szczurzych pcheł jest wywoływanie specjalnych usług dezynsekcji. Pracownicy takich firm używają bardzo wydajnych profesjonalnych środków owadobójczych w swojej pracy, jednego zabiegu w mieszkaniu, dzięki któremu wystarczy zniszczyć wszystkie pasożyty.

Wyświetlanie pcheł u szczurów i innych gryzoni domu jest prosta: można wykorzystać fundusze pchłom dla kociąt i szczeniąt - spraye, krople na kłębie, szampony. Ważne jest, aby wybrać właściwą koncentrację, aby nie przekroczyć dopuszczalnej normy dla zwierzęcia o określonej masie. stosuje się najczęściej

skuteczne leki przeciwko pchle szczura

dla zwalczania pcheł szczura

  • aerozolu - instalacji oczyszczającej i usuwania pcheł od zwierząt.Do pierwszego celu służą Combat, Raid, Raptor, Medilis Ziper, Carbophos, Microphos, Tetriks. Na drugi - spraye Hartz, Frontline, Advantage.
  • Pyły owadobójcze, w których larwy są zatrute - Złocień, Fas, pył Czysty dom.
  • Szampony, z którymi kąpane są zwierzęta - Pan Pocałunek, czystość, linia frontu i inne.
  • Krople dla zwierząt w kłębie - na przykład Twierdza, Hartz, Barsik.

Jak zabezpieczyć się przed pchłami

W tych samych przypadkach, gdy chcąc nie chcąc, musisz znajdować się w miejscach grożących atakiem pcheł, powinieneś użyć specjalnej ochrony przed pasożytami. Repelenty w aerozolu oparte na substancji DETA, silnym środku owadobójczym, zdolnym odstraszyć nie tylko pchły, ale także kleszcze, są najbardziej skuteczne i powszechne.

Ponadto, aby zwiększyć poziom ochrony przed pchłami, można ubierać się na wycieczki do naturalnych spodni na kostce i starać się nie przebywać przez długi czas w pobliżu miejsc do spania zwierząt lub nory gryzoni. Podróżując w tropikach (gdzie są również liczne pchły szczurów), należy unikać przebywania w zbyt tanich hotelach, często porażonych pasożytami.

Mieszkańcy budynku cierpią na ukąszenia pchły