Koja je losa buha i da li grizu ljudski

April 2019

Video: RAFAL na Marka Bulata: Poznati pevač nam je otkrio sve tajne svog doma (April 2019).

Anonim

Ten owad jest pchła łosia, naukowców, entomolog, ściśle mówiąc, nie wiem. Wśród istniejących gatunków pcheł pcheł nie ma łosi, a nawet blisko nich zwierzęta - takie jak jelenie i sarny - ich własne gatunki pcheł tam.

Ale w samych łosi i innych kopytnych tajdze rzeczywistości może pasożytować wiele krwi owadów wysysających są nam znane i pchłom i ssące krew pasożytów z zupełnie różnych zespołów.

Mieszkańcy indeksowania i skoki krwiopijne pasożyty, które zagrażają dużych zwierząt tajgi i czasami są atakowane i człowiek często zwane ELK pchły. Wśród nich:

  • pchły koza często znaleźć na sarny niż łosi
  • alakurt, pasożytniczych głównie owiec, ale zdolnych do ataku, a na większych zwierząt kopytnych
  • jelenia wszy - pasożytniczych much, po kontakcie z łosia wełny lub jelenia tracąc skrzydła i przechodząc do stałego miejsca zamieszkania na ciele gospodarza.

Pierwsze dwa gatunki owadów to typowe pchły: ich biologia i wygląd są podobne do pcheł kota i szczura. Deer louse samo - to jest latać, ale ze względu na fakt, że większość jej spotkanie pełzania w wełny, jest również nazwany pcheł.

Niech się bliżej zapoznał się patrzeć z tych wszystkich owadów i dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwo, mogą one stanowić dla ludzi i jak chronić przed nimi.

Alakurt lub pchły owce

Alakurt znany przede pasł alpejskie pastwiska Altaju i Sayan.Ta duża pchła czuje się dobrze w większości gęste i długie wełny owiec domowych, ale okazało się, że parazytologów i dzikie jelenie i gazele.

Alakurt wyróżnia się przede wszystkim swoim rozmiarem - samice z rozwijającymi się jajami mogą osiągnąć długość 10-12 mm! Ze względu na znacznie większy rozmiar i świetlisty brzuch, miejscowi nazywają tego pasożyta "białym robakiem".

Alakurci mogą żyć na zwierzętach w dużych ilościach. Charakterystyczną cechą tych pcheł jest to, że są one obecne w organizmie gospodarza w sposób ciągły, co odróżnia je od innych członków pcheł drużyny.

To jest interesujące

Większość gatunków pcheł to zwierzęta pasożytnicze, które mają stałe łóżko lub schronienie. To w gnieździe gospodarza pasożyty spędzają większość czasu i rozmnażają się. Do takich gatunków należą szczury, króliki, koty, psy i niektóre inne pchły.

A oto typy pcheł, które pasożytują na kopytnych zwierząt, zmuszony dostosować się do stałej obecności w przyjmującym ciała - jelenie, łosie, jelenie, gazele i innych kopytnych rzadko powrócić do tego samego miejsca do snu, a więc szanse na pchły po odpoczynku, aby znaleźć właściciela w dużym lesie lub na pastwisku stepowym, nie są duże. W rezultacie styl życia tego typu pcheł staje się podobny do stylu wszy, stale zamieszkującego ich mistrza.

W niektórych przypadkach, przy poważnej infekcji, alakurt może prowadzić do osłabienia zwierzęcia, a nawet jego śmierci. Dla osoby ta pchła nie jest niebezpieczna, a przypadki jej ataku na ludzi są nieznane.

Pchły kozie mogą atakować także jelenie i łosie.

Mogą również ugryźć jakąś osobę. Owady te nie różnią się zbytnio od psów i kotów pchły, a więc w kontakcie ze zwróceniem szczególnej uwagi na ciele ludzkim nie przyciąga.

Ssanie krwi z jelenia, jej wygląd i sposób życia

Ssanie krwi jelenia jest dużą i dość mobilną muchą. Jest również nazywany roztoczem łosi, pcheł łosi lub wszy. Ma typową "silną sylwetkę" i silne nogi, długość jej ciała wynosi 3-4 mm.

Na zdjęciu - pchła łosia w okresie ciągłego pasożytnictwa u właściciela:

Całe życie pcheł pcheł dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest poszukiwanie właściciela. Zaczyna się od wylęgu muchy z puparium - rodzaju poczwarki, w której owad przeżywa zimę i rozwija się wiosną i latem. W centralnej części Rosji większość młodych krwiopijców jeleni pojawia się w sierpniu i wrześniu, ale generalnie okres uwalniania młodych osobników trwa od czerwca do listopada.

Młoda mucha czeka na przyszłego właściciela na gałęziach krzewu lub na trawie.

Widząc lub wąchając ofiarę, owad powoli leci do niego (krwiopijcy są nieistotnymi lotnikami), a kiedy weszli na wełnę, mocno przylega do niej i po chwili opuszcza skrzydła. Rozpoczyna się drugi etap życia pasożyta - odżywianie i rozmnażanie.

krwiopijca charakteryzuje życie w parach - mężczyzna i kobieta, spotykając się na zwierzęciu, są zawsze blisko. Tak więc, jeśli na psie po przejściu przez las jest jedna mucha, to z dużym prawdopodobieństwem gdzieś w wełnie można znaleźć drugą.

Po kryciu samica zaczyna aktywnie jeść, aw swojej macicy jedna po drugiej rozwija jedną larwę. Dla krwiopijcy charakterystyczne są żywe narodziny - samica rodzi ukształtowaną i rozwiniętą pupę, która upadła na ziemię, twardnieje i będzie rozwijać się dopiero za pół roku - na wiosnę.

W futrze zwierzęcia muchy są aktywne zimą, kontynuując odkładanie pupila.Z reguły giną wiosenne pasożyty.

Poniżej jest fotografia skrzydlaty pcheł indywidualne łosia:

Elk ludzie atakują pchły i zwierzęta tylko po południu, kiedy widzą ofiary. Szczególnie często atakują myśliwych, gdy zajmują się poważnie skażoną tuszą łosia lub jelenia.

ukąszeniami pcheł, które pasożytują na łosie i jelenie

Bite łosia pcheł jest bardzo bolesne, szczególnie dla człowieka przyzwyczajony. Ci, którzy często chodzą do lasu i są atakowani przez komary, czasami nawet nie czują ukąszeń krwiopijcy.

Interesujące jest

Samica wszy rodzić co kilka dni, które rozwinięte larwy musi ssać krew przyjmującego 15-20 razy dziennie, co godzinę i pół. Na jeden kęs owad wysysa 0, 5-1, 5 mg krwi. Samiec karmi się mniej intensywnie.

W niektórych zwierząt zastrzelonych przez myśliwych Znaleziono 1000 łosia pchły - co godzinę, więc armia pasożytów wysysających krew an gramów zwierząt, a poza tym ciągle zostawić swędzące ukąszenia, które mogą zarazić się bakteriami i vesicate. Dość często krwiopijcy doprowadzają chore zwierzęta do pełnego wyczerpania.

Jeśli mówimy o niebezpieczeństwie dla ludzi, należy zauważyć, że pchły łosia atakują prawie wyłącznie dorosłych. Dzieci są mniej "interesujące" - być może rozmiar ofiary odgrywa tutaj rolę.

Według niektórych szacunków, myśliwi w lesie czasami atakowali do 100 pasożytów na minutę. W tym przypadku mucha próbuje dostać się pod ubranie lub do włosów. Usunięcie jej z powierzchni skóry jest trudne ze względu na mały rozmiar i płaski korpus.

W miejscu ukąszenia pcheł łosia pojawia się w niej czerwona plama, a nieco później - charakterystyczna papuła. Czasami po tym pojawia się swędzenie, ale zwykle nie obserwuje się wysypki i reakcji alergicznej.

Pchły łosia nie mogą tolerować patogenów niebezpiecznych dla ludzi.

Warto zauważyć, że bardziej ludzkie ukąszenia wesz, tym bardziej odpowiada ich następnego ataku.

Jak uniknąć ukąszeń pcheł łosia?

Unikając ataków, krwiopijca w lesie jest prawie niemożliwy. Jeśli owad zobaczył lub poczuł jakąś osobę, to koniecznie poleci do niej. Ale aby pasożyt nie uderzył w skórę i nie gryzł - jest to całkiem możliwe.

Aby to zrobić:

  • nosić ubrania pokrywające całe ciało;
  • Dopasuj spodnie w butach lub skarpetach;
  • Aby użyć moskitierki;
  • używaj potężnych repelentów opartych na DETA. Zawartość DETA w nich powinna wynosić co najmniej 20%, a najlepiej - do 100%. Czując tę ​​substancję muchy nie mają odwagi ugryźć.

Warto iść do lasu z partnerem, który będzie regularnie sprawdzał włosy i szyję na obecność łosi pcheł i innych pasożytów. Przy okazji, w lesie warto sprawdzić się nawzajem i na temat ssania kleszczy.

Po pobycie w lesie - szczególnie po udanym polowaniu - należy wykąpać i umyć ciało i głowę ze smoły mydłem. To usunie z niego już osiadłego krwiopijcę.

Ciekawe wideo: ot tak, w rzeczywistości wygląda jak wesz jelenia lub łosia pcheł

Co zrobić, jeśli jesteś uczulony na użądlenia owadów: porady ekspertów