Opasne buve za ljude

April 2019

Video: 10 Najbolnijih Ujeda Buba na Svetu (April 2019).

Anonim

Przez przypadkowe wykrycie ukąszeń pcheł na twoich stopach, dzisiaj niewiele osób zastanawia się, czy pchły są ogólnie niebezpieczne dla ludzi. Wydawałoby się, że takie maleńkie stworzenie, z trudem osiągające długość kilku milimetrów, może poważnie zaszkodzić jego ukąszeniu, jak ukłucie igłą? Dlatego najczęściej po ukąszeniach po prostu irytujących rubs czerwone kropki i wkrótce zapomina o imprezie.

Tymczasem pchły są niebezpieczne dla ludzi, a lekarze i parasitolodzy uważają je za niemal najbardziej niebezpieczne ektopasożyty w ogóle. Dlaczego? Powiedzmy sobie …

Wskazówka

Pasożyty zewnętrzne - to pasożyty, które atakują i zaszkodzić osobie poza skórę, włosy, w ogóle - pasożytują na zewnętrznej powłoce ciała. Oprócz pcheł obejmują one na przykład robaki, wszy, kleszcze, komary i muchy.

W przeciwieństwie do nich pasożyty wewnętrzne są pasożytami, które żyją w naszym ciele - robaki, pierwotniaki, rzadziej - larwy niektórych owadów.

ukąszeniami pcheł, ich objawy, efektów i reakcji organizmu

Przede wszystkim pcheł szkodliwych dla ludzi ze względu na ich ukąszenia spowodowany ostrą reakcję organizmu. Oczywiście, jeden lub dwa ukąszenie może okazać się niezauważalne, ale duże ilości lub regularne ataki organizm reaguje na nich, niekiedy dość szybko, a mianowicie

  • wysypka wokół ukąszenia
  • limfadenopatia
  • reakcja alergiczna górę do ciężkiego obrzęku i gorączki.

I to pomimo tego, że same ukąszenia swędzą, swędzą i mogą zranić. Czesanie jest również możliwe dalsze uszkodzenia dotkniętych miejsc w krew może płynąć infekcji, co skutkuje niewielkim czerwone kropki ropnia, powodując miejscowy stan zapalny. W poważnie zaniedbanych warunkach, na przykład u włóczęgów, takie zapalenie krostkowe może rozwinąć się w wrzody i ropne zapalenie skóry.

ukąszenia pcheł są bolesne w sobie - te pasożyty nie są produkowane w każdym wieku, enzymu odpowiedzialnego za znieczulenia i poświęcić przebranie ukąszenia. Dlatego niektóre pchły gryzą bardzo boleśnie, z czego szczególnie źle cierpią dzieci, których owady nie pozwalają spać.

W tym niepokojem, a nawet rozwój fobii pchły szkodliwe dla ludzi w nieregularnych spotkań z nimi.

Ale w życiu w ciężko zarażonej, wewnętrznej pchli, człowiek jest codziennie gryziony regularnie. Jak pokazuje praktyka, w tym przypadku, w odpowiedzi na ciągłe podrażnienie skóry w miejscach ukąszenia, ludzie często rozwijają nerwobóle, a nawet zaburzenia nerwowe.

Przegląd

„Podczas podróży do Korsyki kilka nocy spaliśmy w gościnnej właściciela łodzi rybackiej, której mąż, w rzeczywistości zamówione wycieczki wędkarskie Umieść zachwycający. - Z morza, w gaju oliwnym, starego domu, prawdopodobnie, bardziej z epoki wiktoriańskiej z drewnianymi okiennicami każdego ranka -.. okoń morski i twaróg na śniadanie Siedząc na ganku, drapiąc ugryzienia pcheł i zdajesz sobie sprawę, że życie jest tu tylko dobre dziecko nie cierpi. - pchły jego gryzienia szczególnie trudne w ciągu dnia, nawet spać na nie mogli, przyszli marka osi mu spać na ulicy, dlaczego i zostawił nas tam na trzy dni przed i mają niewielki punkt ukąszenia były tylko w dniu wyjazdu na ich historyczną ojczyzną … „

Tatiana, Samara

Ale przede kłopoty. - to tylko niewielka część zło, które pchły mogą zadać.Pchły są naprawdę niebezpieczne, ponieważ cierpią na najpoważniejsze ludzkie choroby zakaźne.

Choroby, które przenoszą pchły

Pchły są znane przede wszystkim z faktu, że są nosicielami chorób śmiertelnych u ludzi:

  • zaraza, w tym dżumy
  • mózgu
  • anthracis
  • trypanosomatozę
  • tularemia
  • tyfus i nawracające gorączki

… a także wielu innych infekcji, jest również bardzo nieprzyjemne - listeriozy, zakażenia grzybicze, salmonelloza.

Oczywiście, prawdopodobieństwo, że losowo pchła byłby nosicielem danego patogenu śmiertelnej choroby jest niska, ale wciąż jest zawsze potencjalnie istnieje. A to jest największe niebezpieczeństwo pcheł dla człowieka.

Interesujące jest

Jest to targ, w szczególności - pcheł szczurzych Południowej - rozpoczął się w średniowieczu, spowodowane jedną z najgroźniejszych pandemii w historii ludzkości - epidemia dżumy. Następnie choroba pochłonęła ponad 15 milionów istnień ludzkich. Przybyła pierwsza na Krymie na chińskich statkach - z pchłami w wełnie szarego szczura. I już od Krymu rozpoczęła się procesja na kontynencie. Dziś w Kazachstanie i Azji Środkowej, czynnikiem sprawczym dżumy w dalszym ciągu rozwijać się w kolonii nory wiewiórek naziemnych i myszoskoczków zakażonych pcheł szczurzych samych.

Nie tylko pchły znalezione na szczurach są niebezpieczne dla ludzi. Z uwagi na to, że te pasożyty nie są szczególnie wybredne w stosunku do gatunku gospodarza, mogą atakować inne gatunki zwierząt.

Na przykład, jeśli kot łapie pchły szczurze z nią po prostu wędrować mruczeć zwierzę, a wraz z nią - w domu, w którym będą one gryzą ludzi. Dlatego pchły u kota są niebezpieczne w taki sam sposób, jak pchły są niebezpieczne u szczurów, psów lub królików.

Wreszcie, pchły są aktywnymi nosicielami robaków pasożytniczych (robaków) i ogromnej liczby ich gatunków. Pchły te stanowią również zagrożenie dla ludzi.

Jeśli przypadkowo lub specjalnie do rozdrabniania pchłę, a potem jeść bez mycia rąk, mogą być łatwo wprowadzone do organizmu jaja tasiemce, przywry, glist i innych robaków. Ponadto, możliwość zakażenia przez helminthes w ataku pchły na zamówienie większe prawdopodobieństwo czynników zakaźnych.

Co to są pchły niebezpieczne dla dzieci?

W przypadku dzieci pchły są jeszcze bardziej niebezpieczne niż dorośli. Dzieci reagują ostrzej na ukąszenia pasożytów, są bardziej podatne na reakcje alergiczne. W ten sposób sama alergii po ukąszeniu masy prowadzi do poważnych konsekwencji, w większości manifestuje się często rumień i obrzęk, uogólnione objawy, takie jak migreny i powiększenie węzłów chłonnych.

Pchły są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które nie zostały jeszcze zaszczepione. To oni są narażeni na zarażenie się niektórymi zakażeniami, z których chronione są standardowe szczepionki.

Dla ciężarnych pcheł są równie niebezpieczne, jak niebezpieczne dla innych ludzi. Ale należy pamiętać, że na pierwszy rzut oka błahe niedyspozycji do banalnej alergii mogą wpłynąć na pozycję płodu - zwłaszcza we wczesnych stadiach ciąży.

Dlatego nie jest pożądane, aby przyszłe matki spotykały się z pasożytami w dowolnym miejscu.

Pchły w egzotycznych krajach: podwójne niebezpieczeństwo

Egzotyczne pchły stanowią egzotyczne zagrożenie dla ludzi. Tak powszechne na Karaibach, w Wietnamie i Indiach pchły piaskowe gryźć paznokieć czy tylko skórę, przyklejają się do naczynia krwionośnego, a kilka dni znacznie wzrosła w rozmiarze .

Są to samice, w których ciele dojrzewają jaja. Wnęka, w której znajdują się one w takim pasożytnictwie, ulega zapaleniu i powoduje ostry ból u osoby. Biorąc pod uwagę, że najczęściej infekują nogi, ich ofiary mogą nawet stracić zdolność chodzenia przez jakiś czas.

W zaawansowanych przypadkach lub z masową infekcją u ludzi mogą wystąpić ogólne zapalenia i zgorzela.

Niewielki odsetek populacji tych terenów jest spowodowany wyłączeniem się pcheł.

Jakie są najbardziej niebezpieczne pchły?

Najbardziej niebezpieczne dla ludzi pchły powinny być uważane za pchły szczurów, w szczególności - południowa pchła szczura, najczęściej nosiciela zarazy. Ptasie pchły są również niebezpieczne, co jest typowym źródłem czynników sprawczych salmonellozy.

W tropikach, pchły piaskowe są bardziej niebezpieczne, co samo w sobie może prowadzić do utraty zdolności do pracy, a czasami - i zdolności do poruszania się.

Co ciekawe, największe pchły pasożytujące na bydlę rzadko są dotknięte przez ludzi i prawie nigdy nie są źródłem chorób zakaźnych. Dlatego należy pamiętać, że najbardziej niebezpieczne pchły to małe krwiopijców, którzy często mieszkają tuż obok nas - w piwnicach i norach myszy i szczurów. Należy ich najbardziej obawiać.

Interesujące wideo: pchły w piwnicach jako niebezpieczne źródła wszelkiego rodzaju infekcji

Życie pcheł pod mikroskopem: rzadkie ramki