O potkožne lice kod ljudi: mitovi i stvarnost

April 2019

Video: SCP-772 Giant Parasitoid Wasps | Object Class: Euclid | Parasitic scp / Species scp (April 2019).

Anonim

Podskórne wszy u ludzi są powszechnym mitem. Tak samo jak wszy, pojawiające się z nerwów lub całych nowotworów, całkowicie zamieszkałe wewnątrz wszy. Zwykle mówią, że pod skórą żywych wszy próbują wyjaśnić lub opisać świerzb - pospolitą chorobę wywołaną przez zupełnie inny, inny niż wszy pasożyt.

Niemniej mit o podskórnej wszy osoby zyskał szeroką popularność z kilku powodów:

  • Wszy są naprawdę bardzo małe, a nawet w ich normalnym środowisku życia są ledwo zauważalne. Wielu uważa, że ​​jeśli nie są widoczne na samej głowie, tak samo jak niewidoczne wszy i pod skórą.
  • Objawy chorób, za które ludzie są przenoszeni na podskórne wszy u ludzi, są bardzo podobne do typowej pediculozy - ten sam świąd, te same migrujące podrażnienia. A gdy już zauważy się takie objawy na wszy, łatwo można ich winić za świerzb.
  • Czynnik sprawczy świerzbu jest nie do odróżnienia bez mikroskopu. Oczywiście popularna plotka powinna przynajmniej w jakiś sposób opisywać to, czego dana osoba nie widzi. W tym celu wynaleziono tkankę podskórną.

Dziś nauka opisała już zarówno świerzb i styl życia swoich patogenów, jak i same wszy. Dlatego, aby rzetelnie poruszać się przyczynami i różnicami tych pasożytniczych infekcji, dobrze poznać ich patogeny.

Recenzja

"Miałem podskórne wszy tego lata po wycieczce do wioski.Straszna rzecz. Na skórze znajdują się małe guzki, pod którymi widać wesz w słońcu i strasznie swędzi. Skrobanie ich jest niemożliwe, można je podnieść igłą i wyciągnąć. Swędzenie w nocy jest bardzo dokuczliwe, nie można go odczuwać w ciągu dnia. W szpitalu przepisano mu maść Permetrin i zmuszono do leżenia na oddziale przez pięć dni. Powiedział, że jest bardzo zaraźliwy „

Julia, Ogonevka

Trochę wszy i ich biologia

Wszystkie wszy -.. Czy pasożyty zewnętrzne człowieka Nie są one w stanie przeniknąć do organizmu lub pod skórę, ale to jest bardzo dobrze przystosowany do zapewnienia, że ​​zatrzymuje się na włosach dzięki specjalnej strukturze nogach zdjęcie przedstawia wesz głowa pod mikroskopem - są wyraźnie jego podłączenie nogi:.

Wszy pod skórą prawie nigdy nie pojawiają się nawet w wyjątkowych przypadkach wchodzących do rany zejdź z tego.

Taka niezdolność do życia w ciele człowieka wszy przypominają innych pasożytów zewnętrznych. - pluskwy, kleszcze, pchły, jednak ze wszystkich wszy różnią się tym, że doskonale dostosować się do stałej obecności na powierzchni ciała - tu jedzą, reszta tutaj, żeby złożyć jaja, gnidy, które przylegają do włosów <. Wskazówka

prąd cootie (bielizna) - ewolucyjna forma głowy, aby dostosować, aby żyć na ubrania, a czasami czołgać na organizm człowieka i gryzie go. Te wszy też nie mogą żyć pod skórą, ale wśród innych pasożytów zajmują szczególną pozycję - chcą, i nie mieszkają na organizm człowieka, ale zawsze obecny w bezpośrednim sąsiedztwie.

Wszy wszy, maleńkie kopie dorosłych, żyją tylko na powierzchni skóry żywiciela i nigdy go nie penetrują.Dlatego na pytanie, czy są wszy podskórne, na pewno można odpowiedzieć - nie, są.

Kto mieszka pod skórą: fragment świerzbu

Więc co jest notorycznie wszy podskórny?

Pod tą popularną nazwą jest inny pasożyt - swędzący świąd lub roztocza.

On prawie nie ma nic wspólnego z jego wątrobami, jego krewni są encefalitycznymi roztoczami i pająkami. Na zdjęciu poniżej pokazuje roztocza swędzenia pod mikroskopem - to zauważalne 8 stóp (są tylko 6 z ludzkich wszy): - silny świąd, oznaczone

podskórnie wszy u ludzi te roztocza nazwane na jego podobieństwo do objawów objawów zakażenia zarażenia wszy pęcherze od ugryzień i niewidzialność samych pasożytów.

Swędzenie samego swędzenia powoduje świąd z ciągłym trawieniem skóry i ukąszeniami w celu zasysania krwi. Samica kleszcza, gdy porusza się pod skórą, ciągle składa jajka, z których wychodzą nowe larwy, kontynuując to samo.

Ocena:

powiedziano mi, że jeden dziadek był chory guz na czole, który przez wiele lat. A kiedy był wycięty, był pełen wszy!

Irina, Moskwa

Zazwyczaj zainfekowana osoba ma od 1 do 15 roztoczy. Już ta liczba powoduje tak silny świąd i dyskomfort, że dana osoba jest zmuszona skontaktować się z zakładami opieki zdrowotnej.

W szczególnych przypadkach - wśród włóczęgów, na przykład - pod skórą może żyć kilka milionów roztoczy

, który oprócz swędzenia może prowadzić do martwicy tkanek i rozwoju szczególnie dotkliwych form świerzb - Norwegian świerzb żeliwa świerzb, zapalenie skóry i ropne zapalenie skóry. Na zdjęciu - pojawienie się ludzkiej ręki zaskorupia? Y świerzb:

Bez świerzb mikroskop rozważyć niemożliwe, ale na jego miejscu pod skórą widoczne małą ciemną kropkę (zob.foto)

Tak więc, można powiedzieć, że tak zwana popularnie wszy pod skórę - to swędzenie roztoczy, które może powodować podrażnienia, który wygląda dość podobnie do wszy.

Jak odróżnić zakażenie od "wszy podskórnych" od pediculozy?

Niektóre objawy zakażenia "wszy podskórnej" bardzo przypominają objawy choroby wywołanej przez wszy skórne. Istnieją jednak wyraźne różnice w tych chorobach:

"Wszy podskórne" nie występują na głowie. Tylko w wyjątkowych przypadkach u dzieci roztocza mogą mieć wpływ na górną część szyi i podbródek. Najczęściej dotyka kleszcza międzypalcowej przestrzeń genitalia u mężczyzn pachy, brzucha, bioder, pośladków, przedramion. W przeciwieństwie do roztoczy świerzbu, wszy najczęściej pasożytują na głowie lub obszarze łonowym.

  • "Wszy podskórne" nie pozostawiają charakterystycznych śladów po ukąszeniach. Jeśli istnieją takie ślady, powinieneś podejrzewać zwykłe wszy. Pierwszym objawem świerzbu jest wysypka. Na zdjęciu poniżej - charakterystyczna wysypka z świerzbem.
  • Na świerzb roztocza charakteryzuje ruchów pod skórą, co może być widoczne w miejscach badań swędzenie lub test na palec.
  • , jednak zawsze z pojawieniem się którykolwiek z charakterystycznych objawów należy skonsultować się z lekarzem - tylko on będzie w stanie zdiagnozować pasożyta maksymalną niezawodność.

Przyczyny powstania mitu, i że ukrywał

Mit o istnieniu wszy podskórnej się prawdopodobne, gdy cierpi wszy ludzie próbowali wyjaśnić przyczyny świerzb. Nawet w okresie renesansu we Włoszech istniała hipoteza, że ​​świerzby są powodowane przez niektóre mikroorganizmy, ale lekarze nie mogli ich znaleźć. Ze względu na podobieństwo choroby na wszy, łatwo jest założyć, że świerzb powoduje te same patogeny, tylko niewidoczne, żyjący pod skórą.

W przyszłości te teorie i mity opracowane obszernie: lekarze ludowe często straszyć swoich pacjentów historie o tym, jak ludzie istnieją ogromne guzki na ciele, że autopsja są gałki oczne nadziewane wszy, spontanicznego wszy pod skórę brudu, a nawet wszy są stale obecne pod skórą głowy, ale drzemią, ale są aktywowane tylko ze stresów i niepewnych nerwów gospodarza. I ludzie wierzą.

Ocena:

Wiesz, niech je i powiedzieć, że wszy są przekazywane wyłącznie od osoby, ale powiem tylko, że kiedy zerwałam z moim chłopakiem, miałem dużo stresu, jestem więcej niż miesiąc nie wrócić do domu. I zauważ, że nie skontaktowałem się z żadnym z nieznajomych. Ale miałem wszy, oczywiście na początku nie mogłem zrozumieć, kiedy zobaczyłem te rzeczy, ale lepiej wyglądał bliżej i zobaczył białawe kropki na głowie i nikt na drugim nie ma ich w rodzinie, byli tylko dla mnie. I na szczęście ich było mało, więc szybko je wyciągnąłem. W ten sposób upewniłem się, że wszy nie pochodzą od brudu i wszystkiego innego, ale od stresu!

Na szczęście, dziś rozwiał te spekulacje, a jednocześnie inteligentnych lekarze wiedzą, jak szybko i łatwo pozbyć się tych wszy i świerzb. Dlatego, jeśli jakiś niedorozwinięty lekarz zacznie ci coś mówić o istnieniu podskórnych wszy w ciele ludzkim, to warto biegać. Pożądane - w kierunku najbliższego dobrego gabinetu dermatologicznego.

więcej o podskórnych kleszczy: ciekawe ujęcia

Co to jest ważne, aby wiedzieć o swędzenia i jego objawów: jak się chronić