Vaške: detaljne fotografije i karakteristike biologije parazita

April 2019

Video: KAKO NAJBOLJE I DUGO (I DO 9 MESECI) SACUVATI DIMLJENO MESO A DA NE IZGUBI NIJEDNO SVOJSTVO (April 2019).

Anonim

Wesz głowowy jest od dawna znanym i dość specyficznym ludzkim pasożytem. Owad ten jest „wybrany” dla ich siedlisk jest skalp, skutecznie zarażając zarówno dorosłych jak i dzieci jednakowo, a więc cała wszy są uważane za bardziej powszechne i liczne niż w innych pokrewnych gatunków - wszy łonowe.

Oprócz ludzi wszy nie mogą pasożytować na żadnych innych zwierzętach . Powodem jest bardzo wysoki stopień przystosowania do życia wszy i odtworzyć go na ludzki włos, z takich wyjątkowych zdolności adaptacyjnych jest pokazane jak w wyglądzie wszy i osobliwości ich biologii w ogóle.

na zdjęciu poniżej - wszawicy zbliżeniu

Interesujące jest to

wesz łonowe w ciągu ostatnich kilku dekad stał się dość rzadko, a wielu ekspertów uważają nawet, że może wkrótce stać się gatunkiem zagrożonym. Wynika to z poprawą warunków sanitarnych życia coraz większej liczby ludzi, a także popularnych fryzury „bikini” łonowych, dzięki którym wszy są w zasadzie pozbawione normalnych miejscach ich naturalnego siedliska. Ale moda na ogolone głowy specjalnej dystrybucji nie jest odbierany, a zatem normalne siedliskiem wszy występuje prawie wszędzie tam, gdzie są ludzie.

Interesującym zjawisko ewolucyjnych powstawanie oddzielnych form wszy, które przesuwają się do ubrania, a ciało ludzkie przemieszcza się tylko do karmienia - tzw wszy ciała (inaczej - wesz prania).Przez wiele stuleci ludzie nosili ubrania, ta forma pasożyta zdołała uzyskać pewne zmiany w strukturze nóg i ogólny sposób życia, który pozwala czuć się świetnie na ubraniach.

W laboratoriach wszy głowy i ciała są w stanie pomyślnie krzyżować się i dać płodne potomstwo. Jednak w naturalnych warunkach na ludzkim ciele są one prawie zawsze odizolowane od siebie, przez co stają się coraz mniej podobne do siebie.

Jest interesujące

Rozdzielenie wszy w dwóch formach - unikalny zawieszających, co pozwala naukowcom na monitorowanie w czasie rzeczywistym procesem tworzenia nowych gatunków owadów. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że to działanie osoby i wygląd odzieży jest głównym warunkiem izolacji wszy odzieżowej. Całkiem możliwe, głowy i wszy ciała potrzebują sporo czasu, próbując stać się zupełnie inny gatunek - w tym przypadku, można bezpiecznie powiedzieć, że osoba z ich stylu życia nieświadomie zrodził nowy pasożyta.

Wiedząc, jak wszy wyglądają na głowie danej osoby, można określić obecność pasożytów, nawet zanim spowodują one wiele problemów. Poniżej przedstawiono kilka zdjęć wszy i gnid, które są zazwyczaj pierwszym złapać oko na głowie ofiary:

Przegląd

„Po raz pierwszy Dasha szkolny przyniósł wszy, byłem w szoku ja mam rodziców dziecka. wyjęte wszy, ale myślałem, teraz ten problem nie ma znaczenia wydaje się szkoły regularnie pojawiają kiepskie dzieci, zwłaszcza -.. po wakacjach pierwsze kilka tygodni nie może zobaczyć wszy i wtedy dziecko zaczyna drapać głowę, pojawiają się jego białej takie terminy.To jest gnida. A dziecko jest zakłopotane, mówiąc, że jego wszy - wszyscy będą się śmiać. Zwykle nie wolno im nawet chodzić do szkoły, zanim zostaną wyleczeni. To dobrze, że łatwo je wyciągnąć. Wziąłem MediFox, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcjami i przeczesałem włosy Dashy specjalnym grzebieniem przez kolejne trzy dni. Ale jeśli dzieje się to gdzieś w wiosce, musisz użyć nafty, która jest niebezpieczna - dziecko może uszkodzić włosy. Dobrzy rodzice chłopców, można je po prostu ogolić głowę dziecka, a wszystkie problemy zostaną rozwiązane przez siebie „

Anna, Nowosybirsk

Jak wszy: zdjęcia i obrazki

wszy - małe owady długość ciała dorosłych.. 2-4 mm, i nimfy (tzw larwa wszy) - od 0, 7 do 2 mm wszy są jasnobrązowy kolor, co pozwala im z powodzeniem uchodzić na skórę głowy i włosy

na zdjęciu poniżej pokazuje.. dorosłych wszy głowy i kilka jaj (Nits):

Po nasyceniu krwi wszy ciała na czerwono:

skrzydeł w to nie jest, ani latać, ani daleko skakać, nie może. Ale w tym samym wszy dość szybko poruszać i włosy i skórę głowy, więc nawet z krótkimi spinki do włosów w różnych osób ma czas, aby przejść do nowej ofiary.

Przegląd

„Moja Ivan podniósł po raz pierwszy wszy w ciągu dwóch lat - był wtedy jeszcze w przedszkolu nie iść i się zarazić, prawdopodobnie z jednego z dzieci na ulicy, gdzie wszyscy chodzimy razem. Już się trzęsłem, kiedy je zobaczyłem. Taki brud! Wciąż myślisz, co to jest razem z wszy pchłami siedzą - te, które są białe, są wszy, a te, które czerwienią są pchłami. Dopiero wtedy zaświtało mi, że czerwone to wszy, tylko krew w ich żołądkach. Boże, jak ja wtedy histeria była dobrze teściowa była w pobliżu, a ja pocieszyć, a wszystko odbywa się szybko - poszedł do apteki, kupił ciemiernik wodę Sam usiadł w łazience z Wanieczka aż wszy trawie … „

Albina, Moskwa

Wszy mają raczej charakterystyczny kształt ciała - podłużny brzuch i przednie kończyny wysunięte do przodu.Z nieuzbrojonym spojrzeniem, wszy na głowach wyglądają jak małe mrówki, ale przy bliższym zbadaniu jest jasne, że mają bardziej masywny brzuch. Poniższe zdjęcie pokazuje, jak wygląda wszy głowowej po powiększeniu pod mikroskopem:

Wszy wszy (nimfy) są lżejsze i charakteryzują się przeświecającymi pokryciami ciała. Z tego powodu po nasyceniu krwią w centrum brzucha pojawia się ciemna plama - półprzezroczysta zawartość żołądka. Od dorosłych wszy nimfy również różnią się mniejszymi rozmiarami.

Poniżej kilka zdjęć wszy na głowie:

To interesujące

Struktura korpusu wszy głowowej jest typowa dla owadów, ale ma również cechy. Jej nogi mają na końcach segmenty cęgowe, dzięki czemu owad łatwo chwyta za włosy. Zdjęcie przedstawia wszy głowowej z dużym wzrostem: na głowie znajdują się małe anteny, a brzuch owada ma nierówne krawędzie. Interesujące jest to, że wszy są niedorozwiniętymi oczami, a ze zmysłów polegają głównie na węchu.

Ale szczególnie znane gnidy to jaja wszy. Są bardzo małe - mają nieco ponad pół milimetra długości - i są przyklejone do włosów przez kobiece wszy. W rzeczywistości to gnidy, które przede wszystkim przychodzą ci do oczu, i dlatego najłatwiej jest im ustalić, że dana osoba jest zainfekowana wszy.

Recenzja

"Najpierw nie widziałem wszy, ale ich gówno." Koszmar, myślałem, że to tylko śmieci, ale zawsze się pojawia. "Takie maleńkie czarne kropki, że gdyby włosy były grubsze, nie zauważyliby tego. "Najpierw zacząłem zbierać w głowie Lidochki i znalazłem." Najpierw gnidy na włosach, a potem same wszy. "Obrzydliwy widok - są tak białe, przeświecające.Nie wiem, jak inne matki po tym wciąż czytają coś w Internecie, dowiedzą się. Mam dziesięć minut w aptece kupił szampon do tych rzeczy nad córką win … „

Elena, Jarosław

Head wszy u dzieci wyglądają dokładnie tak samo jak u dorosłych. W wielu przypadkach dzieci dorośli zainfekowany. te pasożyty w przedszkolach, szkołach i terenów rekreacyjnych

po zainfekowaniu wszawicy jest często charakterystyczny niechlujny wygląd ważne jak subtelnie lub mają wszy, gnidy je z dużą liczbą uderzające naraz. - wyglądają jak łupież czy tylko biały piasek we włosach.

Na poniższych zdjęciach ale wygląda na to, wszy i gnid na włosy:

Z innych pasożytów Wszy różnią się przede wszystkim wielkością - roztocza i pluskwy większych od nich (nie trochę jak wszy małej larwy robaków też z półprzezroczystego chityny welony ciała) pchły tylko trochę. jak wszy, skacze dobrze i nigdy odtworzyć kolor

ogólnie, plaga wszy jest czasami bardziej jak nie na obecność pasożytów w głowie, a do pewnej choroby skóry. - rodzice często mylą objawy obecności wszy u dziecka z alergią.

Poniżej na zdjęciu pokazanym na wszy u dziecka

Styl życia i nawyki żywieniowe wszy głowy

głowy człowieka wesz - typowy hematophagous. Innymi słowy, jedynym pokarmem odpowiednim dla tego pasożyta jest ludzka krew. Wesz wysysa go, przebijając skórę i ścianę naczynia krwionośnego specjalnym doustnym narządem.

Interesujące jest

bliskich krewnych wszy - wszy u zwierząt. Żywią się krwią i wydzielinami gruczołów skórnych ich właścicieli, a także kawałki umierających skórę.Pasożyty te generalnie łatwiej żywią się krwią, niż wszy, ponieważ większość zwierząt futerkowych objęte obszary skóry z dużą liczbą naczyń krwionośnych pod spodem. Na głowie jest człowiek naczynia krwionośne nie są takie same wszędzie łatwo dostępne, a więc wszy są zwykle najliczniejsza w karku i za uszami.

Na wszy raz ssie około 0, 5 mg krwi i pożre co cztery do pięciu godzin. Kiedy krew wszy wstrzykiwania śliny do rany, enzymów, które mają wpływ na krzepliwość krwi i ułatwiają przepływ jej trąba owada. Enzymy te są w wielu przypadkach powoduje pojawienie się charakterystycznego sinizny w miejscach ukąszenia wszy i reakcje alergiczne u ofiary.

Zdjęcie przedstawia wygląd wszy na głowie, kiedy gryzą:

Przegląd

„Od dawna zauważyłem, że niewiele jest ciągle drapie się po głowie, ale myśl jest łupież lub niektórych alergii nawet lecznicze szampony go. kupiłem kiedyś na skórze we włosach zauważyłem pewne szarawe plamy, a następnie odczytać te wszy urlopu zaczęli szukać -… i naprawdę, to te wszy były nie wiele, ale oni natknąć, a gnidy zostały na włosach Przedtem nigdy. nie wiedziałem, jak wyglądają wszy na głowie dziecka, ale tutaj siedzą gdzieś na włosach. "

Lydia Rostov na Don

Dalsze wideo pokazuje układ krążenia wszy (pod mikroskopem)

Interesujące wideo: system krążenia wszy

Optymalna temperatura dla wszy - 31-32 ° C, która jest utrzymywana w gęstym głowy osoby włosów. W tej temperaturze, wszy narzędzia bez jedzenia przez 2-3 dni, obniża się temperaturę do + 10 ° C, może głodu 10 dni

Jest interesujące

Wszy odporne na niedotlenienie i może przeżyć do dwóch dni, wchodzących w wodzie.Dlatego nie można zabijać pasożytów myjąc włosy, a także dusić je, nurkując pod wodą.

Wszy na głowie osoby żyją na stałe, bez zmiany ich lokalizacji. W przeciwieństwie do innych pasożytów czołgających się na ciele ludzkim tylko w celu karmienia, wszy głowowe przystosowały się do stałej obecności na głowie, a zatem są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i głód.

Oto kilka zdjęć wszy i gnid na głowie:

Interesujące jest

Inna pasożyta, który jest przekazywany do wypełnienia, w zależności od organizmu ludzkiego - to swędzeniu roztocza. Aby rozwiązać problem konserwowania jaj, wprowadza się go pod skórę i tam składa jaja.

Dorosłe wszy żyją rzędu 30-40 dni, a larwy rozwijają się około 15 dni. Wraz ze spadkiem temperatury środowiska warunki te rosną.

Wszy na głowie trzymane są głównie w pobliżu korzeni włosów, w strefie o najwyższej temperaturze. Tylko samice przeczesują włosy w celu złożenia jaj, wspinając się na wysokość 2-3 cm od skóry. Ogólnie rzecz biorąc, pasożyt czuje się pewniej na włosach, do których może bardzo mocno przylegać. W tej pozycji wszy głowowej (a zwłaszcza mała nimfa) wyglądają jak mały wzrost i są ledwo zauważalne.

Przegląd

„Nie wiem, gdzie są wszyscy ci lekarze dyżurujący w obozach wyglądać - i ja i trzech przyjaciół dzieci przybył z obozu z wszy i nawet nie zwróci trzeba we włosach. - Wszystko włosy jak śnieg posypany na siebie bilans wisi NIT. grozę niego. Zadzwoniłem organizatorom podróży, nadziewane to wszystko, powiedział, że obóz będzie skarżyć do SES. Więc przepraszam, a następnie po kolei, od dyrektora do kierowcy autobusu obozu.Wysłali mi pudełko czekoladek i krem ​​z wszy. No, no, nie kpina? „

Lily, Odessa

Powielanie wszy

Wszy leżał gnidy na włosach. Dzięki lepkich tajemnic, która szybko twardnieje w powietrzu, jajko mocno trzyma się na włosach, zapewniając lepszą ochronę przyszłości potomstwo. Niektóre produkty wszy, w tym ocet i sok żurawinowy, zmiękczenia kleju, dzięki czemu grzebień gnidy z włosów po takiej obróbce staje się łatwiejsze.

Każdy kobiet w jego życiu stanowi około 100-120 jaj, około 4 jajka dziennie. Rozwój jaja trwa Byłem 5 dni, o kolejne 15 dni uprawy wynikają z jego larwy. Larwa jest bardzo podobny do dorosłego owada i różni się od niej tylko w przypadku braku narządów płciowych i mniejszych rozmiarów ciała.

Tutaj na zdjęciu wyraźnie pokazuje wyglądać jaj wszy na głowie (gnid)

cały cykl hodowli przy 32 ° C trwa około 18 dni, co najmniej - 16. Podczas jej trwania wpływa na temperaturę (w zimie w krótkim rozwoju nitów włosów w ogóle może być zawieszone, a cały cykl rozciągnąć na wiele miesięcy) i dostępności pożywienia. Wiadomo, że u osób cierpiących na choroby skórne skóry głowy z powstawaniem gęstych skorup, rozwój wszy trwa dłużej.

Obrazek poniżej przedstawia cykl życia wszy:

Sposoby przekazywania wszy i ich podziału między mężczyznami

Head wszy są transmitowane tylko od osoby - zwykle przez bezpośredni kontakt. Mogą to być gry dla dzieci, seks, pocałunki na spotkaniu, uściski, zajęcia z sportów kontaktowych.

Jest charakterystyczne, że aktywny wszy infekować nowe osoby, nawet jeśli liczba pasożytów na nośniku jest mała, i nie obserwowano objawów infekcji.Dlatego właśnie pasożyty aktywnie rozprzestrzeniają się w grupach dziecięcych: gdy odkrywane są wszy na głowie dziecka, ma on już czas zarażać niektórych z jego przyjaciół.

To ciekawe

W ludziach jest mit, że wszy na pewnym etapie mogą znajdować się pod skórą i nie manifestują się w żaden sposób, dopóki osoba silnie nie perenervnichaet. Po "nerwach" pasożyty podobno wyślizgują się spod skóry i zaczynają intensywnie mnożyć. Wariacje tego mitu są liczne, aż do opowieści o szyszkach wypełnionych wszy i pasożytach w samym mózgu. Wraz z pojawieniem się nowej wiedzy, takie opowieści stały się bardziej "naukowe" - dzisiejsze wszy pod skórą powodują raka. Oczywiście, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy, takie uprzedzenia mają - wszy nigdy nie przenikają przez skórę, a wraz ze stanem ludzkiego układu nerwowego ich aktywność nie koreluje.

Znacznie rzadziej wszy są przenoszone na grzebieniach, nakryciach głowy, opaskach do włosów i obręczy, z których korzysta kilka osób. W bardzo wyjątkowych przypadkach wszy mogą być przenoszone przez wodę, przypadkowo będąc w wannie lub basenie.

Poniższe zdjęcie pokazuje wszy obok niewidocznego:

Ważne!

Wszy mogą się przemieszczać z bujnych włosów zainfekowanej osoby w transporcie publicznym lub w tłumie. Dlatego w takich miejscach należy zachować ostrożność.

Dlaczego wszy są niebezpieczne?

Najczęstszą konsekwencją zakażenia wszy jest pediculosis. Jest to zestaw objawów spowodowanych przez obfite uszy wszy. Wśród takich objawów - swędzenie, ślady ugryzień, niebieskawe plamy na skórze, reakcje alergiczne. W zaniedbanych przypadkach osoba rozwija ropnie skóry, a nawet piodermę.

Wszy głowowe rzadko przenoszą czynniki zakaźne. W rzadkich przypadkach powodują one tyfus i tzw. Gorączkę okopową, ale w ostatnich latach choroby te wiążą się prawie wyłącznie z wszy.

Wszy nie tolerują AIDS, zapalenia wątroby i innych chorób przenoszonych przez krew i limfę.

Jednak same ugryzienia wszy i wszy są bardzo nieprzyjemne zdarzenia, a przy pierwszym pojawieniu się ich potrzeby jak najszybciej rozpocząć walkę z pasożytami. Aby dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze i nie szkodliwe dla zdrowia lub stanu zdrowia swojego dziecka - Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej w sekcji „Jak pozbyć się wszy.”

Przydatne wideo: Skąd pochodzą z wszami dziecko i co zrobić dla ich zniszczenia

I tak, w rzeczywistości wygląda jak ogromne ilości wszy u dziecka włosy