Kako vaške namaz (i drugima svoje vrste)

April 2019

Video: The Nicaraguan Revolution (April 2019).

Anonim

Wszy - pasożyty są wystarczająco wrażliwe i nieaktywne. Nie mogą podróżować na duże odległości, nie mają skrzydeł. I rozmnażają się nie bardzo szybko - każda samica w swoim życiu może dać życie kilkudziesięciu potomkom. Niemniej jednak skuteczność rozprzestrzeniania się i przenoszenia między wszy ludzi jest gotowa do wtargnięcia w pas wielu innych ludzkich pasożytów.

Sposób, w jaki minął wszy bardziej aktywnego zbadane w masowych ognisk chorób przenoszonych przez nie - dur i robaków pasożytniczych infekcji. I okazało się, że wszy są łatwo przenoszony z biologicznego punktu widzenia - efektywnie i bez znaczących fanaberie, tylko roi się od jednej osoby do drugiej, albo przymusowo migrować.

Poszczególne szczegóły dotyczące rozprzestrzeniania się wszy muszą być znane, aby chronić siebie i ich dzieci przed tymi pasożytami.

Sposoby na szerzenie wszy

Wszy rozprzestrzeniają się zawsze w miejscach zamieszkania ludzi, a szczególnie często, gdy ich osada jest zagęszczona. Wszy i wszy są szczególnie szybko rozprowadzane w komunalnych mieszkaniach, koszarach, obozach dla uchodźców. W latach wojennych pasożyci atakowali żołnierzy w koszarach i okopach - w miejscach gęstych tłumów wszy czują się całkowicie swobodnie.

Interesujące jest

Przenośny epidemia wszy tyfus jest nawet nazywany „gorączka wykop”, jak sam kosić żołnierzy podczas wojny krymskiej, wojen napoleońskich i I wojny światowej był w okopach na polu bitwy.W warunkach niehigienicznych wszy rozprzestrzeniają się wśród żołnierzy bardzo szybko i zarażają prawie wszystkich.

Wszy są przekazywane z jednej osoby na kilka sposobów:

  • pełzanie od głowy jednej osoby do drugiej. Najczęściej zdarza się to u osób, które dzielą jedno łóżko, a także pomiędzy dziećmi we wspólnych grach. To jest główny sposób przekazywania wszy.
  • Wszy mogą przenosić przedmioty higieniczne i codzienne - grzebienie, ręczniki, opaski do włosów, obręcze, a stamtąd trafiają na głowę innej osoby, gdy używają tych rzeczy razem. Ta metoda jest stosunkowo rzadka, ale może mieć miejsce.
  • Wszy rozprzestrzeniają się również poprzez zwykłe ubrania. W przypadku wszy głowowej najważniejsze są czapki, szaliki i kurtki z kapturem, a wesz można przenosić przez dowolne ubranie, w którym znajdują się węże, nimfy i owady dorosłe.
  • W bardzo rzadkich przypadkach pasożyty padają na pościel i poduszki, a stamtąd wspinają się na głowę innej osoby, która leży na tym samym łóżku.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nosicielami wszy są wszyscy ludzie z dowolną liczbą tych owadów na głowie. Jednak im bardziej konkretna osoba jest zarażona wszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że spadnie ona z głowy na meble lub przedmioty gospodarstwa domowego, a tym samym ryzyko zakażenia od niego.

Ważne!

Wszy mogą być przenoszone na wodzie w miejscach publicznej kąpieli. Wiadomo, że w Indiach na ubogich obszarach wszy są przewożone w rzekach, nad którymi kąpią się dzieci, dorośli i starcy. Najczęściej są to wszy łonowe, ale wszy mogą również rozprzestrzeniać się w ten sam sposób: naukowcy znają swoją wysoką odporność na niedotlenienie i zdolność do przetrwania w wodzie przez okres do dwóch dni.

Nits (wszy jajeczne) z powodu niemożności poruszania się są przenoszone tylko przez siły samej osoby. To może być wykorzystanie wspólnych grzebieni, które mają dołączyć jaja do włosów, ręczniki, wspólna ubrania lub pościel, które są zakażone włosy.

Ogólnie gity są rzadko przekazywane i nie są głównymi czynnikami zakaźnymi. Innymi słowy, w ilościach, które mogą spowodować epidemię i infekowania dużej liczby ludzi, nitów nie są transmitowane.

Czy wszy skaczą?

Wszy nie skakać: ich nogi są dobrze przystosowane wyłącznie do łuku włosów i być bezpiecznie przechowywane w nim, ale żadne mechanizmy skoki tam wszy. Ponadto wszy mają raczej masywne ciało, mało przystosowane do aktywnych ruchów.

Dlatego wszy nie skaczą, lecz tylko czołgają się. Ponieważ wszy nie potrafią skakać, nie są one przenoszone między ludźmi na odległość, a także z osobą zakażoną może być dość łatwo się porozumieć. Spośród typowych pasożytów przenoszących owady w mieszkaniu, które mogą skakać, można spotkać tylko pchły.

Przegląd

„Od dzieci w wieku przedszkolnym przyszedł i powiedział, że więcej tam nie pójdzie, bo dziewczynka z grupy znaleziono wszy i powiedział, że skok wszy od stóp do głowy, a każde dziecko może zostać zainfekowany. Musimy zrozumieć coś że wszy są rozmieszczone nieco inaczej, ale jeśli w ogrodzie jedno dziecko ma wszy, to wszyscy inni, pomimo faktu, że nie potrafią skakać ".

David, Izmael

Niemniej jednak, szybko i aktywnie indeksowania wszy, a nawet krótkotrwałe bliski kontakt (na przykład całowanie) są zdolni do zarządzania dostać się do głowy osoby zdrowej.

rozwiać mity, czy wszy nie są przenoszone

mity o wszy jest wiele, a niektóre z nich są tak silne uniwersalne stereotypy, że ich obalenie obecnie zagadkowe.

Mit 1. Wszy skaczą.

Zostało to powiedziane wcześniej. Skaczące wszy nie mogą i głowa na głowie nie skacze.

Mit 2. Wszy są przenoszone w brudnych mieszkaniach w odległości

Wszy nie mogą być przenoszone na odległość. Sam w sobie stan sanitarny lokalu może jedynie pośrednio wpłynąć na ich transfer (w końcu takie mieszkania często nie przestrzegają podstawowych zasad higieny osobistej).

Mit 3. Wszy są przekazywane wyłącznie z dzieci

Absolutnie bezpodstawne twierdzenie - wszy są równie aktywnie zarazić i przekazać zarówno dzieci i dorosłych.

Mit 4. Wszy są przenoszone tylko przy współżyciu seksualnym

Gdy dojrzewają pokwitania, wszy łonowe są przenoszone. Pasożyty głowy mogą być przenoszone zarówno podczas stosunku seksualnego, jak i po prostu z bliskim kontaktem fizycznym - uściski, angażowanie się w walkę, opieka matki nad dzieckiem.

Mit 5. Wszy głowowe są przenoszone ze zwierząt

To nieporozumienie jest tak powszechne, że wszy na temat zwierząt powinny być traktowane oddzielnie.

Czy wszy krzyżują się ze zwierzętami?

Ani tak zwane psie, ani wszy kota nie są przekazywane osobie. Wynika to wszy i kleszczy w ogóle - każda forma tych pasożytów jest ściśle specyficzne dla właściciela i nie może żyć i mieszkać u innych gatunków zwierząt.

Koty żyją na kotach, psie psy na psach, i nazywane są w ich codziennym życiu wszami tylko pod względem podobieństwa wyglądu z ludzkimi wszy. Ale tutaj, wchodząc na ciało zwierzęcia innego gatunku, w tym człowieka, te owady szybko giną.

Wszy u psów nie są przenoszone na ludzi nawet przy bliskim kontakcie, gdy na przykład zwierzę śpi z osobą na łóżku. Nawiasem mówiąc, wszy u psów i kotów nie są przekazywane nie tylko człowieka, ale także te typy z jednego do drugiego - to znaczy, że wszy kot nie może żyć na psy i pies - na koty.

Niektóre funkcje przekazywania wszy

Istnieje kilka części w przekazywaniu wszy, które mogą wydawać się niezwykłe, a nawet ciekawy.

Na przykład statystycznie potwierdzone informacje, że wszy głowy aktywnie zarazić nerwowy, skłonność do uczuć i niepokoju. Uważa się, że nerw ludzi aktywnie pulsująca krew, a oni są bardziej narażone na pot, bo z tego, co ich organizm zapach jest bardziej atrakcyjne dla pasożytów.

Ponadto podczas stosunku seksualnego możliwe jest przeniesienie dwóch rodzajów wszy i głowy łonowej. Ta podwójna infestacja jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych konsekwencji nieuporządkowanego życia seksualnego.

W każdym razie, dla ochrony przed wszy powinni być świadomi wszystkich trybach transmisji i należy unikać:

  • bliski kontakt z nieznanych osób lub tych, którzy są oczywiste objawy wszy
  • Korzystanie przedmioty higieny cudzych
  • Kąpanie się w miejscach z wieloma marginalnymi elementami społecznymi.

A jeśli nagle przedszkole został ujawniony przypadek porażenia kogoś wszy od dzieci, to lepiej trzymać dziecko w domu na tydzień lub dwa. To uratuje rodziców przed poważnymi problemami.

Przydatne wideo: jak właściwie pozbyć się dziecka wszy