Koliko lice mogu živjeti bez ljudskog

April 2019

Video: Dječak bezbrižno plivao u prelijepom moru, a nije ni imao pojma koliko je blizu smrti ! (April 2019).

Anonim

Wszy są obligatoryjnymi i bardzo wąsko wyspecjalizowanymi ludzkimi pasożytami. Absolutnie nie są przystosowani do życia poza swoim ciałem lub innymi zwierzętami. Tylko w wyjątkowych przypadkach wszy mogą żyć i w jakiś sposób rozmnażać się w linii włosów na ciele niektórych małp, ale tutaj czują się znacznie gorzej niż w ludzkim włosie.

Na to samo pytanie, ile żywych wszy bez człowieka, możesz dać prostą odpowiedź - tak samo, jak możesz wytrzymać bez jedzenia. A kwestia głodu dla wszy powinien bardzo, bardzo źle - wesz zazwyczaj nie mogą szybko dłużej niż 2 dni, i tylko wtedy, gdy temperatura obniża się do 10-12 ° C może rozciągać bez jedzenia przez okres do 10 dni.

Wskazówka

łonowe wesz nawet mniej hardy - głodny mocy normalnej 28-30 ° C, może być nie więcej niż 8-9 godziny, a po tym okresie zostaną utracone, jeśli dostanie się do organizmu człowieka. Ale w wszy wodne, zwłaszcza łonowe, mogą przetrwać dwa dni, a więc często przekazywane z osoby do osoby w miejscach publicznych kąpieli.

Ile żywych wszy, tyle że są ciągle karmione. Wszy głowowe jedzą 4 razy dziennie, łonowe - co 3-4 godziny.

Z powyższych rozważań łatwo zrozumieć, że długo żyją poza głową i ogólnie - poza żywą istotą - wszy nie mogą.

To jest interesujące

Często zadawane przez rodziców pytania, takie jak "ile gnidy żyją" lub "ile żyjących gnidów bez osoby" nie są całkowicie poprawne. Gnidy nie są niezależnymi owadami, ale tylko jaja wszy, każda w swojej skorupie. Dlatego nie żyją, ale się rozwijają.Bez człowieka zachowują zdolność do rozwoju wystarczająco długo - do kilku dni.

Specyfika odżywiania wszy i ich zależność od żywiciela

Jedynym pożywieniem wszelkiego rodzaju wszy występującym u ludzi jest krew, którą pasożyty ssą, przebijając skórę między włosami. Błędem jest zakładać, że wszy odżywiają się włosami: niektórzy myślą tak, ponieważ wszy często znajdują się mocno przylegające do włosów.

Ta sztuczka jest wykonywana przez owada tylko po to, aby nie spaść z głowy podczas ludzkich ruchów, podczas czesania lub mycia włosów. Aby nakarmić pasożyta, wciąż trzeba zejść do skóry, przebić go jego szpilkami i wyssać krew.

Każdy gatunek, a nawet każdy podgatunek wszy morfologicznej bardzo dobrze przystosował się do swojego siedliska. Rozmiar i kształt segmentów na pazurach do chwytania włosów, kształt ciała, a nawet ogólne kontury brzucha owada, mają żyć na osobie, a nawet na określonej części jego ciała.

Na przykład, niektóre wszy żyją z głowy - wszy dostosowują się do życia w ubraniach i czołgają się na ciele osoby, gdy on się ubiera. Wszy łonowe kładą się wyłącznie na włosach łonowych i pachach. Tylko u dzieci wszy łonowe mogą zarażać włosy na głowie.

Wszy żyją nie tylko na głowie, ale mogą też czołgać się na brodzie mężczyzn, a nawet rzęsach. Chociaż na ogół rozmiar dorosłych wszy nie pozwala im wygodnie pasożytować na zbyt krótkich włosach.

W ogóle, nawet na człowieku, wszy żyją długo. Jeśli owad nie spadnie z głowy i nie zostanie zatruty specjalnym szamponem lub nafty, w stadium dorosłym wszy żyją maksymalnie 40-46 dni, nimfa rozwija się dodatkowo o 15-20 dni.Ogólnie rzecz biorąc, wesz żyje na głowie przez około dwa miesiące, a na łonowej - około sześciu tygodni.

Ale ludzkie wszy nie mogą trafić do zwierząt. W doświadczeniach laboratoryjnych żywią się ciałem małp, ale w naturze prawie nigdy nie występują naczelne. Dlatego te pasożyty nie mogą istnieć poza osobą. Jedynymi wyjątkami są wszy, które żyją w ludzkim ciele, ale jeść wszystko jedno …

Interesujące jest

jego niezdolność do znosić głód wszy są bardzo różni się od innych pasożytów. Na przykład, pluskwy mogą głodować od miesięcy, a roztocza - nawet do kilku lat. Pchła w pokoju może pościć do 4 miesięcy, w niskich temperaturach - do 1, 5 lat. Wszy pod tym względem są niesamowite, ale zamiast głodować, otrzymały od ewolucji wysoką przydatność do życia na ciele człowieka - praktycznie żaden ektopasożyt nie ma tak wysokiej specjalizacji.

Wesz nie jest przystosowany do życia bez istoty ludzkiej!

Budowa i styl życia wszy sugeruje, że podczas ich ewolucji udało im się w pełni dostosować się do życia jest na człowieku. Ich łapy zmieniły się w taki sposób, że nie mogą nic zrobić, z wyjątkiem realizacji haków za włosy. Obrotowy aparat wszy jest przystosowany tylko do krwiobiegu.

Ale najbardziej widoczna jest sprawność narządów rozrodczych wszy dla ludzkiego ciała: samica składa jajo w obfitej, lepkiej skorupie i robi to tylko przesuwając włosy. W rezultacie jajko pozostaje przyczepione do włosów. Po opuszczeniu jaja larwa natychmiast opada na skórę głowy i może się odżywiać.

To interesujące

W naturze ludzkie wszy nie żyją.Ich bliskie gatunki pasożytują na naczelnych, ale to ludzki pasożyt występuje wyłącznie na człowieku.

Na zewnątrz wszy człowiek żyje tylko na swoich ubraniach. Powstał więc specjalny rodzaj wszy, który nie może już żyć na głowie, ale jest doskonale przystosowany do życia na ubraniu (wszy). Tutaj leżą gnidy, tu się kojarzą, a na jedzenie pełzają do ludzkiego ciała. Wszy, które żyją na ubraniu mają nieco inną strukturę nóg, co pozwala im pewnie trzymać się prawie wszystkich wyrobów tekstylnych.

Interesujące jest to, że wszy, które żyją poza ciałem ludzkim, nie są długotrwałe - ich dorośli żyją tak samo jak wszy - przez około 40 dni. Będąc poza ludzkim ciałem, wszy żyją do 3-4 dni i umierają z głodu, jeśli dana osoba nie zakłada ubrań.

To jest interesujące

W laboratoriach naukowcy używają wszy dla szczurów do karmienia wszy lub po prostu uprawiania ich na małpach. Tutaj każda wesz żyje bez mężczyzny tak bardzo, jak by żyła na osobie.

Ale wszy żyjące na zwierzętach nie mają nic wspólnego z ludźmi. W związku z tym nie można zarażać się tymi zwierzętami przez te pasożyty.

Wszy u psów

Specjalne psie wszy żywią się psami (a dokładniej - kłębem). Mają nieco dłuższe sztyfty do przekłuwania skóry grubszego kła, a także łapy przystosowane do mocowania do sierści psa. Wszy psa nie mogą pasożytować na ludziach, a nawet w przypadkach, gdy przypadkowo spadną na głowę lub ciało osoby, umierają w ciągu kilku dni.

To jest interesujące

Wszy psa to rodzina kłębu, nieco odmienna od typowych wszy.Ale, podobnie jak wszy, wyróżniają się wąską specjalizacją i mogą pasożytować tylko na jednym gatunku zwierząt.

Wszy kota i jego cechy

Tak zwana wszy kotów, podobnie jak pies, należy do grupy kłębu i jest przystosowana jedynie do pasożytowania na kotach. We wszystkich kotach te owady powodują silne swędzenie i zmiany skórne, a także mogą przenosić jaja niebezpiecznych robaków.

Dla osoby, wszy kota nie są niebezpieczne. Wszy, które żyją na kotach, nie mogą przywiązać się nawet do ludzkich włosów.

Czy wszy żyją na poduszkach i kocach?

Oczywiście, wszy nie żyją na poduszkach i pościeli. Choćby dlatego, że tutaj nie mają nic do połknięcia i nie ma gdzie włożyć gnidy.

W niektórych przypadkach wszy mogą dostać się na poduszki od włosów zainfekowanej osoby i pozostać tam przez kilka godzin, czekając na możliwość ponownego wkradnięcia się na głowę osoby. Wesz wesz może się nawet osadzać w fałdach koców i prześcieradeł, ale te owady nie tworzą trwałych populacji.

Ale wszy mogą być przenoszone przez ręczniki, grzebienie i opaski do włosów. Aby zapobiec infekcji, należy najpierw sprawdzić produkty higieniczne i osobę, z którą komunikacja się odbywa.

Interesujące wideo: szczegóły na temat wszy i sposoby radzenia sobie z nimi

Jak wszy wszy i co jest ważne wiedzieć o metodach zapobiegania pediculozie