Inkubacija traje za lice: koliko brzo počinju da uznemiravate nakon infekcije

April 2019

Video: The Great Gildersleeve: Fish Fry / Gildy Stays Home Sick / The Green Thumb Club (April 2019).

Anonim

Head wszy - pasożyty są bardzo wysoko wyspecjalizowanym nie tylko w naturze władzy, ale w miejscu ich egzystencji. Mogą żyć tylko na głowie człowieka i jego najbliższych krewnych - niektórych gatunków małp. W związku z powyższym, cykl życia i funkcje biologiczne, w tym okresie inkubacji dla wszy jest w dużej mierze dostosowane i zależy od stylu życia danej osoby.

Uwaga

Powinieneś natychmiast ustalić warunki. Okres inkubacji choroby jest zwykle rozumiany jako czas między zakażeniem a pierwszą manifestacją kliniczną. Aby zainfekować człowieka wszy, ta definicja nie pasuje - pasożyty zaczynają gryźć osobie natychmiast po zakażeniu, ale ze względu na małą liczbę pacjentów, którzy nie mogą czuć go lub nie przywiązują wagę do indywidualnego dyskomfortu.

Okres inkubacji wszy w biologii jest czasem rozwoju wszy. Z uwagi na fakt, że jaja wszy zwane nitów, entomolog za okres inkubacji dla wszy i gnid - w rzeczywistości jedno i to samo. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu czytelników uważa ją za chorobę wszy, w opisie okresu inkubacji, wszy itp, będziemy go rozważyć i biologicznie i, że tak powiem, w sensie narodowym.

Okres inkubacji wszy: jak szybko zaczynają prześladować po zakażeniu

Po pierwszym ukąszenia zakażonych wszy wystąpić w ciągu pierwszych godzin po czym osadza się pasożytów ludzkiej głowy - owady nie mogą żyć bez jedzenia dłużej niż kilka dni.Jednak ukąszenia jednej lub dwóch osób, którym udało się wkraść na zdrową osobę, nie są szczególnie odczuwalne i często nie zwracają uwagi na siebie. Ponieważ w tej chwili rozmawianie o każdym przejawie wszy jest wczesne.

Prawdziwe objawy wszy na głowie zaczynają być odczuwalne po trzech do czterech tygodni. W tym czasie nimfy pierwszej generacji udaje się wycofać i dorosnąć, które już masowo zaczynają gryźć skórę głowy osoby.

W sprzyjających warunkach, po trzech tygodniach, druga generacja wszy pojawia się na głowie, a ze względu na dużą liczbę z nich już wywołują silne swędzenie i dobrze wyrażony dyskomfort.

Przejdź do notatki

Pedicylioza jest zespołem objawów charakterystycznych dla osób z ciężką infestacją wszy. W praktyce medycznej, pediculosis jest uważany za chorobę i objawia się w postaci odmiennych objawów spowodowanych przez działanie wszy: swędzenie, krosty, pojawianie się plam i wysypki alergiczne.

Tak więc w tym przypadku taki okres inkubacji we wszy można uznać za równy trzem tygodniom. To w tym okresie pojawiają się na głowie wszystkie oznaki pediculozy: gnidy, podrażnienia, swędzenie i możliwość zakażenia innych ludzi.

Jest to interesujące

W zależności od warunków życia ludzi okres inkubacji rozwoju wszy może się różnić. Na przykład w zimie lub na północnych szerokościach geograficznych, kiedy głowa mężczyzny jest stale przykryta kapeluszem, a pomieszczenie jest wystarczająco rozgrzane, wszy rozwijają się szybciej - czasami pełny cykl ich rozmnażania ma miejsce w ciągu 16 dni. W średnich szerokościach geograficznych, kiedy głowa osoby często jest otwarta, pasożyty rozwijają się zwykle dłużej.

Reprodukcja wszy: szczegóły na temat goji i nimf

Wszy - owad z niecałkowitą transformacją.Larwa wylęgająca się z jej jaja przypomina wyglądem dorosłego, ale znacznie mniejsza i niezdolna do rozmnażania. Żywi się tym samym, co dorosłe owady żywią się - ludzką krwią - trzykrotnie molts i zamienia się w dorosłego owada.

Uwaga

Nie należy mylić pojęć "wszy" i "wszy jaj". Nit to tworzenie się jaja i kokonu z lepkiej substancji, która zapewnia zatrzymanie struktury na włosach. Można powiedzieć, że jest to rodzaj kokonu.

Taka larwa, która jest ogólnie podobna do dorosłego owada, nazywana jest nimfą. Stopień nimfy jest także charakterystyczny dla innych owadów, na przykład dla karaluchów, koników polnych i pluskw.

Ważne jest, że każdy etap rozwoju wszy jest stosunkowo krótki, a zatem warunki życia tych owadów są małe, a tempo reprodukcji - jest wystarczająco duży. W parazytologów nazywa owad, dopiero teraz się z jaj, larw, az molts larwa i już - nimfa.

Czas mnożenie i okres inkubacji wszy

Czas wszy w każdym etapie są różne

  1. nitów okres dojrzewania wynosi od 5 do 8 dni, w zależności od temperatury. Optymalne warunki dla gnid, zapewniające minimalny okres inkubacji gnidy - średnia wilgotność powietrza i temperatura około 31 ° C W temperaturach powyżej 40 ° C i poniżej 22 ° C rozwój jajeczkowania ustaje, a larwy nie wykluwają się.

  2. Larwa pierwszego wieku rozwija się od jednego dnia w temperaturze 30 ° C do 10 dni w temperaturze 10 ° C.
  3. Nimfa w pierwszym wieku rozwija się przez 5 dni.
  4. Nimfa z drugiego wieku rozwija się przez osiem dni i zamienia się w dorosłego dorosłego owada.
  5. Dorosłe owady zaczynają się namnażać po pierwszym posiłku po wylince.Zwykle w ciągu 1-2 dni po przekształceniu nimfy w dorosłe owady, kobiety i samce krzyżują się, po czym samice składają 3-4 jaja dziennie.

Na temperaturę wpływa długość wszy z jaj. W temperaturze 25-26 ° C, wszy wykluwają się przez 7-8 dni, w temperaturze 32-33 ° C przez 5-6 dni.

Jak szybko wylęgają się wszy, nie zależy to od tego, jak często myje się głowę lub czy włosy stają się mokre.

Czas ogólnego cyklu reprodukcyjnego owadów zależy od tego, ile nitek dojrzewa. Minimalny czas rozwoju od jajka do jajka wynosi 16 dni, maksymalny czas może zostać wydłużony do dwóch miesięcy.

На заметку

Wszy nie mają prawie żadnych okresów głodu. Ciągle żyją na skórze głowy, nigdy nie opuszczając ludzkiego ciała. Dlatego praktycznie nie ma takich czynników jak obecność lub brak jedzenia w życiu tych pasożytów.

Maksymalna długość życia wszy dorosłego wynosi 46 dni. W tym czasie samicy udaje się odłożyć do 140 jaj.

A co z innymi gatunkami?

Okres inkubacji wszy innych gatunków różni się niewiele od wszy głowowej.

Tak więc we wszy ubraniowej należącej do tego samego gatunku, ale przystosowanej do życia na ubraniu, nimfy wylęgają się po 5-8 dniach. A średni czas rozwoju to 3-4 tygodnie - jak wszy.

Uwaga

Czasami wyrażenie "kreskowany gnid" jest z zasady niepoprawne. Wszy wykluwają nimfy, a same wici są zdeponowane przez samicę. Dlatego zamiast "włazów" należy powiedzieć "wylęg larwy z wnęk".

Okres inkubacji wszy łonowej wynosi około 6 dni, a czas rozwoju larwy wynosi około 18 dni. Ich różnica w stosunku do wszy to, że dorosły wszy łonowe nie żyją dłużej niż 30 dni, a jedna samica może złożyć maksymalnie 50 jaj.

W przypadku wszy łonowych larwy gnida nie wykluwają się w temperaturach poniżej 22 ° C.

Metody walki z wnękami

Niszczenie i gnanie gnid jest całkiem możliwe, a wręcz konieczne na każdym etapie ich rozwoju. Zwykle wykonuje się to za pomocą specjalnych szamponów ze skutecznymi środkami owadobójczymi - Pedilin, Parasidosis, Nittifor, Pedex, Chigia. Poprzednio użyte przeciwko wszy nawet nafty, ale efektywność i łatwość obsługi to jest, oczywiście, to jest znacznie gorsze od nowoczesnych szamponów.

Ważne jest, że nawet po strzyżenie ogolone głowy należy myć szamponem i przytrzymaj plastikową torbę, ponieważ gnidy i wszy same mogą pozostawać na skórze i wokół mieszków włosowych. I kiedy używasz szamponu, który nie ma zdolności zabijania jaj wszy - musisz ponownie opłukać głowę po 5-6 dniach.

I oczywiście, zawsze i wszędzie tam, gdzie trzeba ćwiczyć higieny: Nie wycierać ręcznikiem obcy, nie używaj cudzego grzebienia. Wiadomo, że wszy mogą przetrwać w wodzie przez dwa dni, więc nawet kąpiel w miejscach publicznych może być brzemienna.

Uważaj!

Przydatne wideo: na temat rozwoju wszy i metod ich zwalczania