Koje vrste vaši su muškarca

Maj 2019

Video: 10 VRSTA DJEVOJAKA ZA VEZU!!! (Maj 2019).

Anonim

Gatunki wszy, ogólnie rzecz biorąc, są liczne - tylko u ssaków istnieje ponad 500 gatunków tych owadów. W tym przypadku tylko dwa różne rodzaje wszy są pasożytowane na ludziach: wszy ludzkiej (Pediculus humanus) i wszy łonowej (Pthirus pubis). Bardzo łatwo różnią się od siebie zarówno na zewnątrz, jak i przez ich siedliska i pasożyty.

Często błędnie uważa się, że nie ma dwóch rodzajów wszy u jednej osoby, ale trzy: na przykład głowa i wszy są również zróżnicowane. Nie są to jednak pojedyncze gatunki, ale tylko formy (naukowcy nazywają je morfotypami) ludzkich wszy, osobliwe odmiany wszy. Są one przystosowane do życia w różnych warunkach: Ból głowy - we włosach na głowie, i stara szafa (bielizna) - na odzież - aw czasie pasożytnictwa u ludzi musiały wypracować te różnice w stylu życia, że ​​ludzkie ciało jest prawie nigdy nie spotkać i nie krzyżować. Badania laboratoryjne wykazały również, że nie osiągnęła jeszcze aż do całkowitego rozdzielenia ich na różnych typach, a gdy nie są razem (możliwe tylko w sztucznych warunkach) mogą się krzyżować i produkują płodne potomstwo.

Poniższe zdjęcie pokazuje różne rodzaje wszy u ludzi - ludzi i łonowość:

A na następnym zdjęciu - różne wszy u ludzi. Po pierwsze - wszy, drugi - do zawieszania:

Wskazówka

nieważne jak liczne były wszy w przyrodzie jako całość, są specyficzne typy, które są przystosowane do życia tylko w jednej postaci zwierzęcia gospodarza.Zatem ludzkie wszy nie mogą żyć na ciele innych ssaków, z wyjątkiem kilku gatunków małp i psów a wszy żyją tylko na psy - i tak dalej.

Oznacza to, że człowiek może zarazić się wszy tylko od innej osoby, ale nie od zwierząt. Pod tym względem wszy znacznie różnią się od pcheł. Te ostatnie mają podobne wymiary, ale mogą pasożytować na dużej liczbie gatunków zwierząt żywicielskich.

Wszystkie odmiany wszy u ludzi są podobne do tych, które zakończyć cykl ich hodowla odbywa się w organizmie gospodarza lub w bliskiej odległości od niego - włosy lub ubranie. Wszystkie rodzaje wszy, które są w człowieku, karmić wyłącznie na krew, w przeciwieństwie do innych pasożytów gryzie każdy indywidualnych ofiar kilka razy dziennie - posiłki kosztów co kilka dni, większość owadów ssące krew (np bugs bed), a nawet tygodni.

Wszy głowowe

Wszy głowowe są najczęstszymi pasożytami i często występują nawet u osób żyjących w normalnych warunkach sanitarnych. Ten owad zaraża tylko skórę głowy, tylko w niezwykle rzadkich przypadkach przenosi się u mężczyzn na wąsy i brodę.

Ogólnie rzecz biorąc, ten gatunek wszy różni się od ciała opatrunku nieznacznie ciemniejszym kolorem ciała - jest szaro-brązowy. Po karmieniu kolor owadów staje się ciemniejszy niż przedtem, z powodu kropli krwi w żołądku. Poniższe zdjęcia pokazują kilka owadów ta postać:

Główną różnicą od bielizny wszawicy jest różnica w ich naturalnym siedlisku.

Rozmiar wszy dla dorosłych wynosi około 2-4 mm. Wszy wszy mają wymiary około 0, 6-2 mm. Jaja wszy i gnid nazywane są mocno przywiązują samica składa je na włosy z odległości około 2-3 cm od powierzchni skóry głowy.

Wszy głowowe mnożą się bez względu na porę roku. Są one rozwijać się w temperaturze 30-33 ° C i dalej do mnożenia się w zakresie temperatur od 23 ° C do 40 ° C Wszy zginają się, gdy temperatura spada poniżej 0 ° C lub wzrasta powyżej 45 ° C.

Tego rodzaju wszy nie mogą żyć bez włosów na głowie. Na zdjęciu poniżej - wszy przeszukiwania na kępki włosów:

W związku z tym najprostszym i najbardziej niezawodny sposób, aby doprowadzić w jego wszy będzie fryzura „łysy”. W innych przypadkach należy stosować szampony, spraye lub kremy zawierające środki owadobójcze lub specjalne sztywne i grube grzbiety wszy i gnid.

Cootie

Cootie (inna nazwa - wesz prania) jest bardzo podobna do głowicy i posiada podobną strukturę ciała wydłużonego brzucha i podobnych wymiarach. Różni się od wszy głowy jest kolor obudowy - jest zwykle białe lub jasnoszarym z żółtawym odcieniem, oraz, oczywiście, siedliska.

Wszy są przystosowane do życia tylko na ubraniach stale lub bardzo często umieszczonych na ciele człowieka. Aby żyć na włosach lub w ubraniach, które osoba wkłada bardzo rzadko, nie może. Dlatego najczęściej ofiarami wszy stają włóczęgów, uchodźców i antyspołecznych osobowość, nie zmieniają ubrania rzadko prać.

na zdjęciu poniżej pokazuje ten rodzaj wszy - nagromadzenie pasożytów widzianych na tkaninie:

wesz ludzka gryzie człowieka to pod ubraniem, a w większości przypadków - na bezwłosych obszarach ciała.

Pasożyty te składają jaja (gnidy) na ubrania, ponieważ ich kontrola jest zwykle łatwiejsze niż usunięcie wszy: powinien albo gotować lub leczenia szkodliwy dla wszy oznacza same rzeczy, a ciało jest dokładnie oczyszczony, tylko spłukać pozostając na nim owady.

Przejdź do notatki

Wszystkie wszy mogą wytrzymać długie zanurzenie pod wodą. Podczas mycia skóry głowy i włosów w okolicy pachwiny nie myje sobie wszy przywiązanie do włosów, a ponadto pozostają nienaruszone gnid. Tylko osoby mogą zostać zmyte, które były wtedy na skórze.

Wszy łonowe

Wszystkich odmian wszy w ludzkiej wszy łonowej - najmniejszych. Dorosła próbka osiąga długość nie większą niż 2 mm, a larwy w pierwszym wieku - tylko około 0, 5 mm. Bez mikroskopu owady te są podobne do małych brązowych punktów lekko spłaszczonych.

wszy łonowe wpływa niemal wyłącznie owłosioną część ciała w pachwinie, ale w rzadkich przypadkach może trwać zamieszkania i pod pachami, a w niektórych przypadkach (szczególnie gdy zakażenie przez wodę) - na brwi i rzęsy

pod mikroskopem, wyraźnie widoczna różnica wszy łonowe kształtu ciała ludzkiego (wszy głowy i wiszących) - pasożyt znacznie krótszy i ma stosunkowo masywny wielkości ciała stopy. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć oba gatunki wszy przy dużych powiększeniach:

wszy łonowe są najczęściej przekazywane przez kontakt seksualny, a więc zainfekowania ich jest uważane za rodzaj pasożytniczą przenoszoną drogą płciową. Jednak w niektórych przypadkach wszy łonowe są przenoszone na wodzie lub przy użyciu zwykłej odzieży.

Interesujące jest

Eksperci twierdzą, że w ostatnich latach spadek zarażenie wszy łonowe i zmniejszenie liczby pasożytów w ogóle. Uważa się, że jednym z powodów, które - moda na ogolone włosy łonowe, z powodu których owady tracą tylko odpowiednich warunków dla ich istnienia.

Wszy u innych zwierząt

U innych zwierząt wszy różnią się znacznie wielkością i kształtem ciała.

Na przykład:

  • Wesz zająca, pokryty włosami i bardzo gęstym ciałem. Pasożytuje na kilku gatunkach królików i królików.
  • Wszy wieprzowe, wystarczająco duże i mające długość ciała około 5 mm. Siedzi za uszami, fałdami szyi, brzucha i nóg domowych świń i dzików.
  • Samica wszy należącej do grupy kłębu. Oprócz krwi gospodarza może również jeść kawałki skóry i wydzieliny gruczołów skórnych zwierzęcia.
  • Wszy słonia, przystosowane do braku włosów od właściciela, ponieważ ma rozszerzający się koniec trąby, dzięki czemu utrzymuje się mocno na skórze po ugryzieniu.

Poniższe zdjęcie pokazuje niektóre z tych wszy. Wszystkie gatunki żyjące na zwierzętach nie są niebezpieczne dla ludzi:

Oprócz samych wszy, czarownice na zwierzętach są również bardzo dobrze znane. Liczą ponad 3000 gatunków i prowadzą styl życia podobny do wszy. Ich główną różnicą w stosunku do prawdziwych wszy jest zdolność do spożywania nie tylko krwi, ale także różnych pochodnych skóry gospodarza. Jeszcze bardziej liczne puhydy u ptaków, ale odróżniają się od wszy jeszcze więcej cech.

Biorąc pod uwagę rodzaj wszy, nie można nie wspomnieć słynnej książki wszy.

Nie jest to typowa wesz, ale odnosi się do podrodziny senoidów i żeruje na różnych organicznych pozostałościach: od różnych artykułów spożywczych po książki. To nie jest niebezpieczne dla osoby.

Interesujące wideo: szczegóły wszy i sposoby radzenia sobie z nimi

Wszy łonowe pod mikroskopem