Sve o kući žohari

April 2019

Video: Praktična žena - Kako da se rešite bubašvaba (April 2019).

Anonim

Owady są najliczniejszą, różnorodną i starożytną klasą wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Z tego zestawu owadów pochodzą jednak te, które nie przystosowały się do życia w trudnych warunkach klimatycznych. Domowe karaluchy otrzymały taką nazwę dla swoich siedlisk.

Te gatunki owadów nie są udomowione, ale nazywane są organizmami synantropijnymi. Oznacza to, że zwierzęta te nie są udomowione, prowadzą one sposób życia blisko spokrewniony z człowiekiem. W tym przypadku jest to kwestia ludzkiego mieszkania.

Temperatura krytyczna życia czerwonego karalucha wynosi 5 ° C. Przy tej temperaturze owad ginie. Dlatego w zimnym klimacie owady te są zlokalizowane w ogrzewanych pomieszczeniach.

Dystrybucja

Początkowo tylko czarne karaluchy były rozprowadzane w europejskiej części planety. Spotkali się również w Afryce i Azji. Ale w 18 wieku, czerwone karaluchy zostały przywiezione do Europy z Azji. Ze względu na ich zdolność do adaptacji i niezwykle szybką reprodukcję, szybko popchnęli "czarnych sąsiadów". A w XX wieku populacja czarnych karaluchów zaczęła gwałtownie spadać. Wpływ na to miało również pojawienie się szerokiej gamy preparatów chemicznych do niszczenia szkodników.

Czerwone karaluchy są również nazywane "Prusak". Była hipoteza o pojawieniu się tego gatunku owadów z Prus, więc zaczęto je nazywać po prostu "prusak".

Opis i wygląd

Jak wygląda karaluch? Dorosły okaz Prusaki może osiągnąć rozmiar 10 - 15 mm. Mieć brązowy kolor, odcienie mogą być inne. Po stronie grzbietu widoczne są dwa czarne paski. Dorosłe osobniki mają również skrzydła, ale nie mogą latać przez długi czas. W przeciwieństwie do samca, ciało kobiety wygląda na szersze. Brzuch jest inny i wygląda na okrągły. Młode osobniki wyglądają trochę inaczej, nie mają skrzydeł. Ich zabarwienie wygląda na ciemniejsze.

Jeśli porównujesz czarne i czerwone karaluchy domowe, to w ich wyglądzie występują znaczne różnice:

 • Rozmiar czarnego przedstawiciela tego gatunku jest dwa razy większy niż u czerwonego.
 • Kolor węgla jest czarny.

W przeciwnym razie są podobne:

 • Miej płaską chitynę.
 • Trzy pary nóg z pazurami i przyssawkami.
 • Są skrzydła.
 • Mają długie anteny - organ uczuć.

Dorosły człowiek żyje około 20-30 tygodni, czyli około sześciu miesięcy. W tym czasie samice produkują 4 - 9 ooteków. Ooteca jest rodzajem pojemnika, w którym samica składa jaja. Nosi ją na dolnej powierzchni brzucha, dzięki czemu można bezpiecznie znieść potomstwo. Oothek wygląda jak solidne prostokątne pudełko.

Cechy domowych karaluchów

Domowe karaluchy są wszystkożerne. Łatwo przystosowują się do życia w czyimś domu lub w pobliżu. Prusaki mogą jeść zarówno świeże jedzenie, jak i marnować żywność. Ponadto, jeśli nie ma ani jednego, ani drugiego, są one w stanie jeść tkanki, papier w którymkolwiek z jego objawów i skóry obuwia.

Stale w kontakcie z odpadami i brudem, domowe karaluchy służą jako wektory i patogeny różnych chorób .Może to być dyzenteria, biegunka, zapalenie żołądka i jelit.

Środki kontroli

Pierwszym priorytetem jest ograniczenie dostępu do ich potencjalnej żywności i wody. Najbardziej skutecznym sposobem zwalczania karaczanów domowych są insektycydy. Współczesny rynek oferuje ogromną różnorodność skutecznych leków. Wydawane są w różnych formach.

Główne rodzaje preparatów:

 • Żel. Jest to całkowicie bezpieczne dla ludzi, ale destrukcyjne dla Prusów. Jego osobliwość polega na tym, że żel nakłada się punktowo.
 • Pułapki. Można je podzielić na owadobójcze i kleiste. W pierwszym przypadku działają jak żel, a klej kieruje się do zniszczenia bez użycia substancji toksycznych. Minusem tych pułapek jest to, że jeden karaluch złapany w nie może już infekować innych.
 • Aerozol. Aby użyć tego leku, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ponieważ toksyczne substancje leku mogą również zaszkodzić osobie. Przed użyciem należy opróżnić pomieszczenie, korzystać z urządzeń ochronnych, a po zabiegu dobrze wietrzyć pomieszczenie.

W Rosji, gdy wszystkie te preparaty jeszcze nie istniały, zastosowano prawidłową metodę zamrażania. W tym celu w zimie drzwi były szeroko otwarte i matowe przez cały dzień. Tak więc w pokoju ustawiono bardzo niską temperaturę, destrukcyjną dla karalucha domowego. Metoda była skuteczna, ale zimna. Przy okazji, niektórzy ludzie nadal używają tej metody.

Jeśli nie możesz samodzielnie rozwiązać tego problemu, skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą w celu uzyskania pomocy. Gwarantują zniszczenie szkodników przy pomocy nowoczesnych insektycydów, które są nieszkodliwe dla ludzi.

Środki owadobójcze dwóch rodzajów są używane do dezynsekcji:

 • Natychmiastowe działanie - działają "tu i teraz". W kontakcie z karaluchami leki natychmiast działają i zabijają szkodniki. Po przewietrzeniu leczonego pomieszczenia nie ma śladów kontroli szkodników.
 • Dłuższe działanie - będą działać później. Zasada działania tych leków polega na przyciągnięciu szkodników. Zaraz po zakażeniu owad nie umiera. Dzieje się tak, aby zarażony owad mógł zniszczyć jak najwięcej jego krewnych, jak to możliwe.

Karaluch jako zwierzak

Fani dreszczy emocji i zmęczeni szablonami ludzie zaczynają karaluchy jak zwierzęta domowe. Takie zwierzątko jest egzotyczne, czasami niezwykle drogie. Istnieje kilkadziesiąt rodzajów owadów, które ludzie używają jako zwierząt domowych. Z reguły mają one większy rozmiar i bardziej wyraziste kształty w porównaniu z wyżej opisanymi gatunkami.

Najpopularniejszym z nich jest syczący karaluch Madagaskaru. Rekord świata wśród wszystkich znanych gatunków. Jego długość wynosi średnio 5 cm, znak maksymalny osiąga 10 cm, długość życia w niewoli sięga 3 lat, w rzadkich przypadkach mogą żyć 5 lat. Żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym.

Ciekawostką jest to, że rozmnażając się seksualnie, samica nie składa jaj. Urodziła w sobie potomstwo. Istnieje debata na temat tego, czy karaluch Madagaskar jest niebezpieczny dla ludzi. Hodowcy chórów twierdzą, że nie, ta istota ma spokojne i spokojne usposobienie i jest całkowicie nieszkodliwa dla ludzi. Dlaczego oni są nazywani skwierczącymi? Fakt, że samiec w stresującej sytuacji dla niego lub w okresie godowym może wytworzyć charakterystyczny dźwięk, bardzo przypominający syczący wąż.

Karaluchy to bez wątpienia egzotyczne zwierzęta domowe, do których mieszkańcy naszego kraju nie są zbyt przyzwyczajeni. A mówiąc o domowych karaluchach, wydają się bardziej jak szkodniki niż zwierzęta domowe.