Sve o životu i karakteristikama vaši

April 2019

Video: Ko je Vas buduci bracni partner (April 2019).

Anonim

Wszy należą do oddziału puszystego, ssają krew od zwierząt i ludzi, są nosicielami niebezpiecznych chorób W tym czasie jest wiele znanych wszy. Należą do oddziału puszystego, ssają krew od zwierząt i ludzi, są nosicielami niebezpiecznych chorób. Przy dużej liczbie pasożytów rozpoczyna się epidemia.

Opis wszy

Owady mają spłaszczone ciało 0, 5 mm. Skrzydła są zredukowane, ponieważ wszy prowadzą do pasożytniczego trybu życia. Segmenty piersi są połączone. Usta są zaopatrzone w dwie igły typu igły. Jeśli wesz nie pije krwi, trąba wsuwa się do kapsuły głowy. Ślina powoduje podrażnienie skóry ofiary. Dział przełyku w procesie ssania działa jak pompa.

Do włosów owady przymocowane są za pomocą nóżek z pazurami. Oczy są nieobecne lub mają wygląd dwóch plam pigmentowych. Orientacja w kosmosie jest spowodowana zapachem. Średnia długość życia wynosi 38 dni. Samica jest w stanie złożyć kilkaset jaj, z czego tydzień później pojawiają się potomstwo.

Wspólne gatunki

Ile jest gatunków wszy? U ssaków istnieje ponad 500 odmian. Tylko 2 osoby żyją na osobie - łonowej i ludzkiej. Można je łatwo odróżnić od siebie w wyglądzie i środowisku.

O wszy, powinieneś wiedzieć, że osobniki głowy i ogona nie są gatunkami, ale morfotypami. Różnią się w swoim środowisku: ubranie - na ubrania, głowa na włosach.Jeśli zostaną sztucznie posadzone razem, mogą się krzyżować.

Wszystkie odmiany wszy mają podobny rodzaj rozmnażania, płynący albo na ciele gospodarza, albo w jego pobliżu. Żywności pasożytów jest wyłącznie krew. Każda osoba jest w stanie ugryźć kilka razy dziennie.

Wszystkie odmiany wszy mają podobny typ reprodukcji

Wszy

Wszy są trudne do odróżnienia od wszy. Mają podobną strukturę i rozmiar ciała. Różnica to kolor i siedlisko.

Pasożyty oddziału żyją na ubraniach. Nie mogą żyć we włosach. Często ofiarami owadów są ci, którzy rzadko zmieniają ubrania lub szafę. Pasożyty z tej grupy gryzą bezwłose części ciała. Owady boją się przerobić ubrania za pomocą wszy, czystego ciała, wrzątku.

Pasożyty włosów żyją na ubraniach

Możesz dowiedzieć się szczegółowo, jak niebezpieczne są wszy i jak możesz się ich pozbyć, czytając odpowiedni artykuł na temat naszych zasobów.

Wszy głowowe

Są też wszy. Można je znaleźć nawet wśród osób, które dobrze radzą sobie z porządkiem w domu. Często zaraża się skalpem, rzadko brodą, wąsami. Kolor - szaro-brązowy. Po zjedzeniu kolor cielaka staje się ciemniejszy.

Główną różnicą między lnem i wszami jest ich środowisko. Wymiary larwy próbki głowy wahają się od 0, 6 do 2 milimetrów. Długość dorosłych pasożytów wynosi 2-4 milimetry.

Powielanie jednostek głównych jest stałe, niezależnie od pory roku. Optymalna temperatura życia wynosi od 30 do 33 stopni. Wszy zginają się w temperaturach poniżej 0 lub powyżej 45 stopni. Bez włosów jednostka nie może istnieć.

Do włosów owady przymocowane są za pomocą nóg z pazurami

Wszy łonowe

Co to są wszy łonowe? To najmniejsza odmiana. W zakresie długości pasożyty osiągają nie więcej niż 2 milimetry, larwy - tylko 0, 5 milimetrów.

Wszy żyją w pachwinie wyłącznie w skórze głowy, ale czasami mogą osadzać się pod pachami, rzęsami i brwiami. Osobnik wyróżnia się masywnymi łapami. Transmisja odbywa się głównie poprzez kontakty seksualne. Wszy łonowe są pasożytami wenerycznymi.

Jak pozbyć się wszy łonowych (wideo)

Odżywianie Ektopasożytów

Ile i co żywią te pasożyty? Warto zauważyć, że wszy nie spieszą się i nie polują na ofiarę. Oni po prostu chwytają włosy i pewnie się do nich przywiązują, a potem przychodzi święto. Ludzkie wszy nie mogą ssać krwi świnki morskiej, świni, królika i innych zwierząt. Prezentowanym jedzeniem dla nich jest trucizna.

Aby dowiedzieć się wszystkiego o wszy przyszedł tylko w 19 wieku, mimo że pasożyty są stare, podobnie jak ludzka. W tym czasie ludzie w końcu dowiedzieli się, że pasożyty nie ssają, a raczej gryzą ofiarę. Aparat doustny jest piercing-ssanie, ale nie jest tak łatwo go zobaczyć.

Kobiece wszy w jednym siedzeniu mogą wypić miligram krwi, mężczyźni jedzą 3 razy mniej. Pasożyt może jeść zarówno dzień, jak i noc, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Niektóre wszy żyją trochę z powodu obżarstwa. Pod ciśnieniem wchodzącym w krew ich ciała, ściany żołądka pękają, a owad umiera.

Funkcje reprodukcji

Powielanie wszy ma kilka cech. Pasożyty są dwupienne, ale są też hermafrodyty. Mężczyźni są znacznie mniejsze niż kobiety. U samicy tylny koniec ciała jest rozwidlony, samiec ma zaokrąglony koniec.Na pierwszej parze nóg znajduje się duży pazur.

Samica wszy w jednym posiedzeniu mogą pić miligramów krwi, mężczyźni jeść 3 razy mniej niż

męskich narządów płciowych są reprezentowane:

 • 2 pary workowate jąder;
 • przez ciało kopulacyjne;
 • Rury nasienne;
 • z przewodem wytryskującym;
 • z dławnicami akcesoriów.

Por porów genitalnych znajduje się za odbytem.

żeńskich narządów rozrodczych:

 • pochwy;
 • 5 pięciorowodnych jajników;
 • kleistych gruczołów;
 • 2 krótkie jajowody;
 • niesparowany jajowód.

Krycie trwa od 20 do 70 minut. Kopuluje samicę po ostatnim wylince. Formowanie jaj idzie w tuby jaj. Nawożenie jest wewnętrzne. Przed rozpoczęciem kładzenia samica zaczyna aktywnie się ruszać, ale po znalezieniu odpowiedniego miejsca zatrzymuje się i kładzie jajko.

Etapy rozwoju

Rozwój wszystkich rodzajów wszy jest mniej więcej taki sam - bardzo szybki. Już po 16 dniach od złożenia jaj przez samicę pojawi się nowa wesz, zdolna do samodzielnego złożenia jaj. Jeżeli warunki zewnętrzne są niekorzystne, okres rozwoju może wzrosnąć do miesiąca.

Nitus - pierwszy etap rozwoju wszy

Pasożyty żyją do 42 dni. W tym czasie samica jest w stanie odłożyć do 140 jaj. Od wszy łonowych może okazać się 50 jaj, odmiany ubioru jest w stanie dać życie 300 osobom. Z reguły, życia pasożyta w jednym miejscu, ale istnieją przypadki wartości (na przykład, z głowicy jednej osoby do drugiej).

Jakie są etapy rozwoju

Wszy są pasożytami, które mają niepełną transformację. Standardowy poziom larw jest nieobecny. Wyróżnia się następujące etapy:

 • gnidy;
 • nimfa w pierwszym wieku;
 • nimfa w drugim wieku;
 • Nimfa z trzeciego wieku;
 • dorosły.

Po każdym pierzeniu z jednego wieku, nimfa przechodzi na drugą. Pierzenia są konieczne, aby zmienić osłonę chityny. Proces linowania trwa tylko 5 minut, a nowa pokrywa powstaje w 45 minut. Po ostatnim wylinka larwa staje się dorosła samica, a na drugi dzień zaczyna obcować i składają jaja, z których wiele prowadzi do tego, że pojawia się epidemia.

Pediculosis (wideo)

Zagrożenie dla człowieka

zagrożenie dla ludzi jest to, że wszy mogą rozstrzygać nawet na ludzi z bogatych rodzin. Nawet przestrzeganie zasad higieny nie chroni przed pasożytami.

Epidemię można rozpocząć o dowolnej porze roku zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Ale tradycyjnie wybuch infekcji obserwuje się jesienią. Wszy dzieci są najbardziej niebezpieczne, ponieważ dziecko nie ma uformowanej odporności. W tym samym czasie uczniowie szybko zarażają dorosłych.

Głównym objawem występowania wszy jest świąd skóry głowy. Powodem jest ślina, która dostaje się pod skórę. W rezultacie osoba staje się drażliwa, pojawiają się problemy z koncentracją, utrata apetytu. Często pojawia się osoba przeczesująca głowę i strupy. Z powodu czesania włosy mogą wypaść, a ryzyko infekcji w ranie również wzrasta.

Epidemia pasożytów jest niebezpieczna, a wszy niosą wiele niebezpiecznych chorób. W ranie znajdują się produkty życiowej aktywności owadów. Wnikanie kału do organizmu człowieka prowadzi do alergii, ropnego zapalenia, zapalenia skóry, egzemy. Często wszy stają się nosicielami infekcji gronkowcami.

Głównym objawem konieczności wszy - swędzenie skóry głowy

Możesz być także zainteresowany w artykule, który zajmuje się metodami wykrywania i leczenia wszawicy funkcji.

Jak długo należy żyć

Maksymalna długość życia wesz to około 30 dni. Samica może złożyć do 10 jaj dziennie. Po upływie 8 dni pojawia się nimfa. Po 11 dniach możesz poczekać na pojawienie się osoby dorosłej.

Pasożyt nie może żyć poza głową. Będzie się rozciągał tak samo jak on bez jedzenia. Owad jest wysoce wyspecjalizowany, oznacza to, że życie może być przenoszone tylko na ciele gospodarza.

A więc, poza wszy głowowe istnieją:

 • w temperaturze poniżej 10 stopni - do 10 dni;
 • to mniej niż 2 dni, jeśli pasożyty są głodne.

Wszy mogą jeść do 4 razy dziennie.

Jak prowadzić wszy (wideo)

Wszy są jednym z głównych wrogów danej osoby. Mnożą się szybko i są pobierane według liczby. Pasożyty są nosicielami niebezpiecznych chorób i są trudne do usunięcia ze względu na ich niewielkie rozmiary. Jednakże, jeśli znamy słabe punkty ektopasożytów, walka zakończy się sukcesem.