Sve što trebate znati o buve

April 2019

Video: NESKLAD / NEĆEMO STATI feat. HORIZONTAL (April 2019).

Anonim

Ludzie spotkali się z pchłami od czasu prymitywnego systemu Na świecie istnieje około 1000 rodzajów pcheł. Na szczęście dla ludzi i zwierząt domowych fakty są takie, że większość z nich żyje na wolności, a nie w domach. Ale liczba gatunków pcheł, które osiedliły się w ludzkim mieszkaniu, wystarczy, aby spowodować wiele kłopotów.

Ludzie spotykali pchły od czasów prymitywnego systemu, ponieważ w przyrodzie wiele ich gatunków żyje w jaskiniach.

Zwykłe gatunki

Wszystkie owady należące do porządku wysysającego krew żywią się krwią ofiar. Wiele gatunków pcheł już dawno zbliżyło się do ludzi i wybrało go i jego zwierzęta jako źródło pożywienia. Najbardziej znane i potencjalnie niebezpieczne są następujące pchły , które są w domu:

 • pościel ludzka;
 • psów;
 • kota;
 • są szczurami;
 • ptaków;
 • Piasek lub morze.

Piasek pchły - wspólny typ wysysające krew

Poza pchła

Squad pchła ma wiele gatunków owadów, ale wszystkie są bardzo podobne, a pod względem wyglądu, jak i fizjologicznie trochę niż różnią się od siebie. Wszystkie są pasożytami przenoszącymi krew, dlatego struktura ich ciała idealnie nadaje się do cichego poruszania się po ofiarach i picie krwi bez przeszkód. W tym przypadku krew jest ich głównym pożywieniem, więc odżywia się samcami i samicami.

Wielkość pasożytów nie przekracza 5 mm. Ludzkie pchły są nieco większe od ptaków i kotów. Średni rozmiar pcheł wynosi 1-5 mm. W rzadkich przypadkach rozdęta pchła może wzrosnąć do 1 cm długości.

Nasi czytelnicy polecają!

Aby pozbyć się pcheł, nasi czytelnicy doradzają odrzutnik Pest-Reject. Działanie urządzenia oparte jest na technologii impulsów elektromagnetycznych i fal ultradźwiękowych! Całkowicie bezpieczny, ekologiczny środek dla ludzi i zwierząt domowych.

Przeczytaj więcej tutaj …

Struktura każdej pchły jest przystosowana do jednego dopływu krwi. Ciało owada jest spłaszczone z boków i jest bardzo gładkie - jest to niezwykle ważne dla stworzenia, które musi poruszać się szybko i niezauważalnie we włosach i włosach ofiary. Na ciele są tarcze i mnóstwo szczecin. Są one zaprojektowane tak, aby pozostawać we włosach zwierzęcia i poruszać się w wybranym kierunku.

Struktura ciała każdej pchły jest zaadaptowana na jedną - karmienie krwią

Tylne "nogi" tego typu pasożytów są znacznie dłuższe niż przednie, co czyni je charakterystycznymi. Długie tylne kończyny zapewniają im szczególną skoczność, która jest zawarta w powiedzeniach. Dzięki tej strukturze średnia pchła może skakać setki tysięcy razy jej wymiary - od 20 cm do 3 metrów. Na głowie i klatce piersiowej owada znajdują się ctenody - grzbiety, którymi przywiązuje się je do ofiary.

Kolory pcheł są ciemne. Dorosłe pasożyty mogą mieć kolor czarny, czerwony, żółtobrązowy. Wszystkie ich rodzaje wyglądają jak czarne kropki gołym okiem.

Ile pasożytów żyje

Ile pcheł żyją? Pasożyty żyją dość długo - średnio 3 miesiące.Jednak niektóre stworzenia opisanych gatunków żyją do półtora roku lub dwóch, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie stadia rozwoju.

Mogą być w stanie odrętwienia w niekorzystnych warunkach. W tym przypadku żyją dłużej. Owady te są również nieprzyjemne - w przypadku braku żywych organizmów, owady krzyżujące się w zakażonym miejscu mogą na nie długo czekać. Dlatego opuszczenie domu nie jest metodą dezynfekcji.

W przypadku żywych

zwierzęcych pasożytów ciepłokrwistych używa się wyłącznie jako źródła pożywienia. Na nich z reguły nie żyją, ale tylko krótko przybywają na ciało, aby jeść. Po nasyceniu pchły chowają się w ustronnych miejscach. Wszyscy tego rodzaju krwiopijcy wolą ukrywać się w domach w szczelinach, pod listwami przypodłogowymi, w wykładzinach. Pasożyty psów, kotów i królików żyją w ściółce.

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ!

Aby szybko usunąć pchły, istnieją tylko trzy skuteczne opcje:

 • Wywołanie usługi dezynsekcji (drogiej);
 • Zakup odstraszacza elektronicznego (1390 rubli);
 • Chemikalia (efekt wątpliwy).

  Przeczytaj więcej tutaj …

  Propagacja pasożytów

  Każda pchła składa do 500 jaj na całe życie. Cykl życia pchły obejmuje stadia larwy i dorosłego owada.

  Rozprzestrzenianie się pcheł

  Rozwój z jajeczka na dojrzałego osobnika w sprzyjających warunkach następuje w ciągu 20-50 dni. W tym przypadku temperatura powietrza, optymalna dla rozwoju - 18, 0-27, 5 stopni i wilgotność powietrza - nie mniej niż 60%. Jeśli powietrze staje się bardziej suche, proces rozwoju zatrzymuje się i larwa czeka na korzystny czas. Woda niszczy larwy. W niesprzyjających warunkach larwa pozostaje na etapie kokonu przez długi czas, a zwielokrotnianie pcheł jest zawieszone.

  Zastanawiam się, jak pchły się rozmnażają. Larwa wyłania się ze złożonego jaja. Ma białawy wygląd i nie odżywia się krwią. Bez względu na to, ile larw, wszyscy żyją nie na zwierzętach, ale na podłodze lub za listwami w sekretnych miejscach. Larwy koci i psich pcheł mogą żyć w trawie, co chroni je przed uderzeniem szkodliwych promieni słońca.

  Fakty mówią, że na etapie larwy pchła spędza kilka tygodni - dwa lub cztery, w zależności od warunków środowiskowych. Potem pojawia się scena pupa - larwa tworzy kokon z sieci. Może to być od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko znowu zależy od tego, jak bardzo warunki życia pasożyta wydają się korzystne. Dorosły nie może opuścić kokonu przez długi czas, jeśli nie ma w pobliżu żadnych ofiar. Fakty te wyjaśniają długi okres życia niektórych osób trwający półtora roku. Staje się więc jasne: ile żyć pchła zależy od sprzyjających warunków. Im gorzej, tym dłużej żyje pchła na etapie larwy lub poczwarki. To jest reprodukcja pasożytów.

  Rodzaje pcheł (wideo)

  Cechy odżywiania

  Jakieś pchły nie wstrzykują anestetyków, ponieważ są bardzo szybkie, w przeciwieństwie do pluskiew. Dlatego ugryzienia pcheł są natychmiast odczuwalne.

  Opisane gatunki bezskrzydłowych nie różnią się lojalnością wobec właścicieli. Pasożyty łatwo je zmieniają, pomimo ich nazw. Dlatego pasożyty przeskakujące psy dość bezpiecznie idą do kotów i gryzą je, a koty mogą osiedlać się na królikach, aby pozbyć się pcheł na kilka sposobów.

  Jednak nadal robią to w skrajnych przypadkach. Na osoby, psów i kocich nieproszonych gości prawie nigdy nie zdarzyć.

  Szkoda skaczących pasożytów

  Pchły, przemieszczające się od jednego stworzenia do drugiego, stają się wynikiem przenoszenia wielu chorób. W ich ślinie podczas badania wykryto 200 patogenów różnych chorób. Najbardziej niebezpieczną chorobą, która teoretycznie może znieść pchłę, jest plaga. Wszystko dlatego, że naturalnymi nosicielami w charakterze czynnika wywołującego dżumę są szczury i inne gryzonie. Przechodząc od szczurów do innych ciepłokrwistych zwierząt, które często występują, powyższe owady żywiące się krwią mogą zarazić inne.

  Nosiciele pcheł wielu chorób

  Również te owady mogą przenosić salmonellę, wąglika, zapalenie mózgu, tularemię, jaja robaków i inne robaki. Ale znacznie częściej powodują reakcję alergiczną na ukąszenia pcheł, co często zdarza się u dzieci.

  Inne gatunki

  Istnieją inne rodzaje nienasyconych owadów, które są szkodliwe. Należą do różnych gatunków i mają różne nawyki, ale w większości są podobne - karmienie krwią.

  Pchły morskie

  Te interesujące gatunki owadów wyszczególnione w tym artykule należą do rodziny Talitridae , do której należą również pasożyty skaczące podobne do kotów. Nazywam je również amfipodami. Żyją nad wodą na plażach. Z reguły nie istnieją na północnych szerokościach geograficznych - żyją głównie w południowo-wschodniej Azji, Ameryce Południowej i występują w Afryce.

  Te pasożyty są niezwykle małe - ich ciało ma długość 1, 0-1, 9 mm. Dzięki pojawieniu się w mikroskopie te maleńkie stworzenia przypominają skorupiaki z segmentowanym ciałem i długimi "nogami". Pchełki morskie są aktywowane w ciemności. W ogromnej liczbie kolonii pcheł wydziela nieprzyjemne wycie.

  Pchły morskie przypominają skorupiaki z segmentowanymi ciałkami i długie "nogi"

  Te pasożyty nie żywią się tylko krwią. Samice pcheł są wszczepiane w ciało ofiary i przyczepiane do naczyń, aby zapewnić rozwój jaj. Samica po zniesieniu jaj umiera, co dodatkowo wywołuje rozwój niebezpiecznego i ciężkiego stanu zapalnego u osoby - sarcopsillosis.

  Pchły ziemi lub piasku

  Żyją w ziemi i piasku w krajach Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Często znajdują się na glinianych piętrach chat mieszkańców. Ta pchła należy do rodzaju Penitrans Tunga. W zależności od rodzaju jedzenia i sposobu życia przypomina morską pchłę. Podobnie samica wnika w skórę ofiary i wylęga jaja i podobnie wystrzeliwuje je z rany. Sandy pasożyty powodują tungeoz.

  Interesujące wiedzieć

  Ludzkość żyje z pchełami tysiąclecia. Przez stulecia nie było prawie żadnej ucieczki przed pchłami, więc wielu z nich żyło w ludzkich mieszkaniach. Interesujące fakty - w średniowieczu szlachetni ludzie przymocowywali królicze futro do skóry w celu przyciągnięcia pcheł. Kiedy się na nich zebrały, spalono futro z pchłami.

  Cat pchła pod mikroskopem (wideo)

  Rozmiar pcheł zawsze powodował, że mistrzowie udowadniali swój talent. Jest to doskonale powiedziane w opowiadaniu Leskowa "Leworęczny", gdzie główny bohater wstrząsnął pchłą. Teraz jest wielu mistrzów, którzy naprawdę mogą to zrobić - na wystawach można zobaczyć małe metalowe pełnowymiarowe kapsułki z podkowami.

  Pchły są nieprzyjemnymi pasożytami, z którymi trzeba się uporać. Ale aby to zrobić z powodzeniem, musisz wszystko o nich wiedzieć.