Amerikanskansky bubašvaba: život u prirodi i uzgoju

April 2019
Anonim

Amerykański karaluch - owad, który został przywieziony do Ameryki z tropików Afryki. W Ameryce pojawił się w czasie, gdy kwitł handel morski. Afrykańskie owady podróżowały statkami, a kiedy stały się dość liczne, osiedliły się na kontynencie amerykańskim. Nawiasem mówiąc, karaluchy do Europy zostały również sprowadzone w dużych ilościach na statkach handlowych. Wystarczająco szybko tropikalny owad przystosowany do zmienionych warunków klimatycznych i przystosowany do nowego środowiska. W rzeczywistości owady afrykańskie stały się przodkami "Amerykanów".

Wygląd

Amerykański karaluch wyróżnia się dość długim wydłużonym ciałem. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar od 4 do 5 cm, u dorosłych dorosłego owada ciało jest czerwonawe. Często zdarzają się osoby czerwone i brązowe. Dorosły karaluch ma podstawy samolotu. Nie ma nimf. Wraz z wiekiem segmentacja ciała staje się bardziej zauważalna, szczególnie w rejonie brzucha. Indianie afrykańscy są nieco ciemniejsi i grubsi, ale bardzo podobni do Amerykanów. Amerykański karaluch może mieć ciemne barwy, ale nigdy nie jest całkowicie czarny. Jego kolor jest bliższy czerwonawo-brązowemu. Czarny kolor jest charakterystyczny dla innych gatunków.

Charakterystyczne cechy:

  • Aparat doustny jest wyposażony w chitynę odrastającą. Dlatego owad może łatwo przegryźć tkanki, skórę lub tekturę.Często karaluchy jedzą szmatkę lub skórę, gdy nie ma innych źródeł pożywienia.
  • Wydłużone ciało. Zwykle owady mają raczej gruby i szeroki brzuch. U tego gatunku pień jest wydłużony, segmentacja jest wyraźnie widoczna.
  • Kolejna charakterystyczna cecha: skrzydła. Skrzydła są dobrze widoczne, duże, siatkowe. U dorosłych mężczyzn skrzydła wystają poza jamę brzuszną. Mimo to owady nie latają bardzo dobrze. Mogą być w powietrzu przez mniej niż minutę i zwykle używają skrzydeł do planowania, a nie do pełnego lotu.
  • Na końcu bagażnika można obserwować segmentowane procesy, nazywane są one cerci. Są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Samce mają płytkę narządów płciowych, która jest bardzo podobna do cerci, ale ma mniejszą wielkość.
  • Anteny długie, podzielone na segmenty. To jest główny narząd dotyku. Za pomocą anten, owad nie tylko określa ścieżkę do żywności, ale także wykrywa wibracje dźwiękowe i określa naturę powierzchni, po której się skrada.
  • Oczy znajdują się po obu stronach. Są duże, fasetowane. Ze względu na specyficzną strukturę i położenie oczu, karaluch może widzieć we wszystkich kierunkach.

To interesujące, że ten karaluch jest uważany za najszybszy. Ocenia się, że za sekundę może on wynosić około 70 cm.

Rozmnażanie i rozwój

Powielanie nie jest mniej interesujące. Karaluch potrafi rozmnażać się bezpłciowo, stosując partenogenezę. Jeśli nie ma samców obok siebie, w ciele samicy dojrzewają specjalne jaja, które mogą rozwijać się bez zapłodnienia. To dzięki tej funkcji owad rozprzestrzenił się tak szeroko. Aby stworzyć całą kolonię wystarczy jedna żywa kobieta.

Powielanie odbywa się przez cały rok i nie jest związane z okresem. Im więcej żywności i tym lepsze środowisko, tym bardziej aktywny jest proces reprodukcji. Przed kryciem trwają zaloty. Najpierw kobieta uwalnia feromony w powietrze, wznosząc skrzydła. W ten sposób przyciąga mężczyzn i wyjaśnia, że ​​jest on gotowy do rozmnażania. Mężczyzna, który był w pobliżu, łapie feromony i rozpoczyna taniec małżeński. Kręci się wokół kobiety, rozpuszcza się i składa skrzydła. Następnie następuje nawożenie.

Samica wylęga kapsułkę z zapłodnionymi jajami przez 20 do 30 godzin, a następnie trawi w ziemi lub dowolnym odpowiednim podłożu. W warunkach mieszkania samica składa jaja w ustronnym miejscu, przyczepiając je do powierzchni za pomocą szczególnie lepkiej wydzieliny.

Siedlisko

Amerykańskie karaluchy są szeroko rozpowszechnione, głównie w krajach Ameryki Południowej i Północnej. Również ten gatunek zamieszkał w Afryce, popychając przodka. Naukowcy zauważyli, że w tej chwili owady aktywnie osiedlają się w Europie. Jednak w Rosji gatunek ten nie zakorzenił się z dwóch powodów. Po pierwsze, duże rozmiary. W warunkach dostatecznie silnego zimowego zimna giną duże owady. Po drugie, istnieje wiele potomstwa, dla których nie ma wystarczającej ilości żywności w warunkach Rosji Środkowej i Północnej. Z tego samego powodu karaluch rzadko pojawia się w mieszkaniach, w których trudno jest karmić potomstwo. Ale jeśli pojawi się w domu, gdzie jest wystarczająco dużo jedzenia na otwartej przestrzeni, będzie się on rozmnażał w niewiarygodnym tempie.

Amerykański karaluch w środowisku miejskim można znaleźć w budynkach przemysłowych z ogrzewaniem, w kolektorach, w szybach wentylacyjnych, w fabrykach do produkcji artykułów spożywczych.Każdego roku ten gatunek zbliża się do osoby i uczy się żyć w środowisku miejskim, marnując żywność.

Owady te często znajdują się na statkach, w samolotach. Podróżują głównie wraz z produktami spożywczymi zapakowanymi w tekturę.

Osobliwości życia

Owady żyją razem, starają się stworzyć jak największą możliwą kolonię. W środowisku naturalnym średnia kolonia liczy około 10 000 osobników. Jeśli karaluchy osiadają w budynkach, wybierz duże, szerokie budynki z dobrym ogrzewaniem. Korzystna temperatura do szybkiego odtwarzania mieści się w zakresie 20-35 ° C. Również karaluchy, takie jak wysoka wilgotność.

Kolejny ważny warunek dobrobytu: dostępność wystarczającej ilości żywności. Karaluchy jedzą prawie wszystko. Wolą produkty mięsne, ryby, rośliny, zboża i zboża, paszę mieszaną. Jeśli nie ma odpowiedniego jedzenia, mogą jeść mydło, szmatkę, skórę, papier. To jedz jakikolwiek organiczny.

Dla dużej kolonii istotna jest obecność żywności. Jednak w przypadku małych gniazd w mieszkaniach na pierwszy plan wysuwa się wilgoć i obecność źródeł wody. Jeśli całkowicie wyodrębnią karaluchy z wody, zginą maksymalnie w ciągu tygodnia.

Hodowla

Miłośnicy owadów często hodują amerykańskie karaluchy. Są to raczej duże, ale bezpretensjonalne owady i interesujący przedmiot do obserwacji. Na przykład tylko ten gatunek dba o potomstwo po pojawieniu się larw z jaj. U innych gatunków to zachowanie nie jest obserwowane. Nie mniej interesujący jest taniec godowy mężczyzny i kobiety przed kryciem. Na zewnątrz karaluch wygląda dość imponująco, co podoba miłośnikom owadów.

Gatunek ten jest również hodowany na paszę dla jaszczurek i płazów. Owady rozmnażają się bardzo szybko. Jedna kolonia może zapewnić całe terrarium jaszczurkom.

Jedyną rzeczą, która powinna obawiać się miłośników owadów jest alergia. Feromon, który emituje samicę podczas krycia, jest uważany za potężny alergen i może zaszkodzić wrażliwym osobom.