Kako kukanje u krevetu grize?

Februar 2019

Video: PRE MU JE LJUBILA PALAC, ON NJOJ GRIZAO NOGE Sada Luna nije mogla da se obuzda.mp4 (Februar 2019).

Anonim

Każdy owad krwiopijcy ma własne nawyki żywieniowe. A pluskwy tutaj nie są wyjątkiem. W sposobie gryzienia błędów i konsekwencji ich ukąszeń, istnieje sporo specyficznych szczegółów, które nie tylko wzbudziły ogólną nienawiść owadów, ale także przyciągnęły uwagę naukowców.

Anatomia ukąszenia: karmienie pluskwą pod mikroskopem

Pluskwa ma specjalne urządzenie ssące-ssące przystosowane do podawania krwi, do której obróciły się dwie jej szczęki. Cały organ wygląda jak mała spiczasta rura, wystarczająco mocna, by przebić skórę osoby, ale nie może przebić skóry psa. Dlatego u dużych zwierząt domowych błędy nie są pasożytnicze. I pytanie, czy ukąszenia błędów, warto odpowiedzieć, że są bardziej skłonni do nakłucia.

Sam trąbka, poza procesem karmienia, przyciska owada do dolnej części głowotuszy, czyniąc go niewidzialnym. Pluskwy i niektórzy ich krewni mają nawet specjalny rowek na cephalothorax, który działa jak specjalna pochwa do wstrzyknięcia im.

Podczas ukąszenia owad przebija skórę trąbką i próbuje dotrzeć do naczynia krwionośnego. Kiedy mu się to uda (a dzięki zdolności do odczuwania wstrząsów krwi w naczyniach włosowatych robi to po mistrzowsku), pasożyt ssie 1-1, 5 μl krwi.

W trąbce są dwa kanały: jeden do ssania krwi, a drugi do wprowadzania śliny do rany, która działa jak środek przeciwbólowy. W rezultacie dorosłe pluskwy bezboleśnie ugryzają ofiarę.

Po otrzymaniu takiej części krwi owad przesuwa się o kilka centymetrów wzdłuż ciała i ponownie powtarza całą operację. Tak więc pasożyt wytwarza serię 3-6 ugryzień, podczas których absorbuje do 7 μl krwi. Część ta przewyższa wagę dorosłego owada prawie dwukrotnie i wystarcza na półtorej tygodnia trawienia i odpoczynku.

W rezultacie błąd jest podawany raz na 7-10 dni. Ale jak często gryzie ugryzienie, zależy od ich liczby w pokoju - w mocno zarażonym mieszkaniu osoba może liczyć na organizm ponad 500 porcji rano.

Larwy pluskiew żywią się częściej i w mniejszych porcjach. Najmniejszy z nich musi być podawany prawie codziennie. Interesujące jest to, że larwy nie wstrzykują śliny do rany podczas gryzienia, a swędzenie zaczyna odczuwać nawet osoba podczas samego karmienia owada.

Ogólnie rzecz biorąc, błędy, które gryzą ludzi, nie zawsze są pasożytami. Znane są duże jadowite pluskwy, drapieżniki, żerujące na innych owadach. Mają takie same trąby, jak bracia, z pomocą których ssą zawartość swoich ofiar. Dzięki tej samej trąbie są w stanie ugryźć osobę podczas ochrony, co spowoduje poważne podrażnienie, czasami - stan zapalny i oznaki ogólnego zatrucia. Wśród tropikalnych drapieżników znane są gatunki, które stanowią etap przejściowy między drapieżnikami i pasożytami - oprócz jedzenia innych owadów mogą konsumować krew dużych zwierząt, w tym ludzi.

Znaki ukąszenia: jak odróżnić ukąszenie owada od ukąszeń innych owadów

Ukąszenia owadów są często mylone z ukąszeniami innych owadów. Jeśli nie ma wystarczająco dużo ugryzień, można je pomylić z komarami. Mimo tego, jak dokładnie gryzą pluskiew, łatwo je podać, a ich ukąszenia łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów.Głównymi cechami wyróżniającymi ukąszenia pluskiew są:

  • seria ukąszeń. Ze względu na fakt, że ten błąd ssie krew z kilku ran, pozostawia swoistą "ścieżkę" ukąszeń;
  • liczba samych ugryzień. Pluskwy żyją w niezorganizowanych gromadach i przez jedną noc kilka owadów ugryza natychmiast;
  • Pora nocy. Popołudniowe pluskwy są nieaktywne.

Zwykle po zastosowaniu owadów na skórze pojawiają się podrażnienia i swędzenie w miejscach ukąszenia, które zwykle mijają kilka godzin. I tylko w rzadkich przypadkach ukąszenia robaków mogą być naprawdę niebezpieczne.

Co to jest niebezpieczne ugryzienie?

Najpoważniejsze konsekwencje ukąszeń domowych błędów to możliwe reakcje alergiczne. W przypadku wysokiej podatności enzymów, wprowadzonego przez ukąszenie pluskwa może wystąpić nawet wstrząsu anafilaktycznego Jednakże znane historii tylko kilka takich przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, niebezpieczeństwo ugryzienia przez robactwo nie przekracza ugryzienia komara.

Pluskwy nie są nosicielami patogenów chorób ludzkich. Chociaż niektóre badania i potwierdziły obecność w organizmie oraz w organizmie pluskwy domowe różnych bakterii chorobotwórczych, infekcji żadnej choroby przez ukąszenia pluskiew nie są znane w historii medycyny.

W niektórych przypadkach po ukąszeniu domowych błędów ofiara może rozwinąć długotrwałą wysypkę skórną. Jednak znacznie częściej, a zwłaszcza - u kobiet, samodzielne pełzanie w owadach łóżkowych powoduje uraz psychiczny i strach przed zaśnięciem. Ponadto, ze względu na niezdolność do snu, gdy ciągle podnoszą się pluskwy, zmniejsza się wydajność pracy, a ogólne samopoczucie się pogarsza.

Czasami ukąszenia nie mogą się zagoić przez dłuższy czas, a po kilku dniach zaczynają chorować, chorują, wysączają się z nich. Jest to już jednoznaczny sygnał, że podczas przeczesywania rany infekcja zostaje złapana. W takim przypadku musisz udać się do lekarza.

Kiedy i kogo pluskwy częściej gryzą?

Ukąszenia błędów prawie zawsze w nocy i wczesnym rankiem. Przeprowadzone badania specjalne, aby odpowiedzieć na pytanie, czy pluskwy gryźć w ciągu dnia, a okazało się, że szczyty aktywności pasożyt w godzinach porannych - od 3 do 7 rano. W jasnej części dnia owady chowają się w schronach.

Światło samo w sobie jest, choć nie silne, ale odstraszającym od błędów. Zasadniczo mogą być one również zasilane światłem, zwłaszcza rano, ale w tym okresie zmniejsza się częstotliwość i liczba ukąszeń, a owady próbują ukryć się w swoich schronach.

Na pytanie, czy wszystkie ukąszenia gryzą, możesz zdecydowanie powiedzieć: tak, wszyscy ludzie. A popularna opinia, że ​​martwią się mniej ludźmi, a jeszcze bardziej - że gryzą selektywnie nosicieli pewnej grupy krwi, jest błędna. I właśnie dlatego.

Mężczyźni ze względu na gęstszą skórę nie zawsze czują ukąszenia, zwłaszcza jeśli są nieliczne. Ponadto, pluskwy najbardziej przyciąga zapach krwi. U kobiet, z ich cienką skórą, zapach krwi z naczyń rozszerza się coraz szybciej, a pasożyty przede wszystkim ją odczuwają.

Brak połączenia z częstotliwością grupy krwi nie gryzie: tylko nosicielami pierwszej i drugiej grupy są na ogół większe, a zatem może stworzyć mylne wrażenie, że są one bardziej narażone na pluskwy.

Obszary skóry, w których gryzą się pluskwy, znajdują się najczęściej na plecach, nogach i rękach. Zwykle pozostają otwarte we śnie.Owady łatwo dostają się pod ubranie, ale wolą nagie obszary ciała. A jeśli pojawiły się ukąszenia robaków na ciele, sensowne jest prowadzenie leczenia w celu wczesnego wyleczenia i złagodzenia swędzenia.

Leczenie ukąszeń owadów

Ukąszenia należy leczyć tylko wtedy, gdy wysypki i miejscowe stany zapalne pojawiające się na ich miejscu nie ustępują w ciągu dwóch do trzech dni lub powodują zbyt silny ból. Następnie należy leczyć:

  • jakimkolwiek lekiem lub nalewką zawierającą alkohol, aby złagodzić ból;
  • Weź Suprastin, Diazolin, difenhydraminę lub dowolną inną antyhistaminę do wyboru. Pomoże to złagodzić stan zapalny;
  • Przemyć ukąszone części ciała ciepłą wodą z mydłem;
  • Potraktuj ukąszenia maścią kojącą lub naturalnymi olejkami: jodłą, olejem z drzewa herbacianego, rokitnikiem.

W żadnym wypadku nie możesz drapać ukąszeń. Rany same się otworzą i istnieje ryzyko infekcji. Wraz z pojawieniem się uogólnionej reakcji alergicznej, należy już stosować antyalergeny, które zostały podjęte wcześniej i są znane każdej osobie i skonsultować się z lekarzem.

Jak uchronić się od ukąszeń pluskiew?

Najbardziej niezawodnym sposobem na ochronę przed pluskwami ​​jest całkowite zdezynfekowanie mieszkania. Dzisiaj, w przypadku takiej procedury, przemysł wytwarza dużą liczbę produktów chemicznych, ale jeszcze bardziej niezawodne i skuteczne będą dezynsekcja przez specjalne brygady zawodowe.

Ważne jest, aby zrozumieć, że pluskwy są mobilnymi stworzeniami. Wyrzucenie ich z mieszkania nie da pełnej gwarancji, że już nigdy nie pojawią się w nim: od sąsiadów po wentylacji, a latem - na zewnętrznych ścianach domu mogą bezpiecznie przenieść się do mieszkania ponownie.Dlatego lepiej jest dezynfekować szkodniki w zorganizowany sposób dla kilku mieszkań.

Osobno należy powiedzieć o podróżnikach. O tym, co zrobić, jeśli gryzą błędy w tanich hotelach, mówi się prawie w każdym przewodniku. Niemniej jednak owady te nadal z ufnością psują najbardziej romantyczne wieczory podczas swoich podróży.

Aby uniknąć nieprzyjemnych entomologicznych ekscesów, powinieneś najpierw dokładnie zbadać pomieszczenie, w którym planujesz zostać na noc. Zasadniczo, jeśli nie zostaną znalezione pluskwy i materace ani ich jaja, to w tym pokoju można już spędzić noc. Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniami, wystarczy umieścić nogi łóżka w misce lub kubku z wodą - będzie to nieprzezwyciężalna bariera dla pasożytów. Dobrze będzie też posypać dużą ilością dezodorantu przed snem: na jedną noc taki środek odstraszy większość niezbyt głodnych owadów. Jednakże, jeśli spędzisz więcej niż trzy dni śpiąc, głodne robaki ignorują odrazę do silnych zapachów i przyjdą, aby nakarmić wszystko razem. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę przed robakami w podróży będzie wybór nie najtańszych i brudnych hoteli i hoteli.

Jak ukąszony błąd: wideo z bliska

Jak pozbyć się błędów na łóżku raz na zawsze