Izgled i karakteristike života jednog italijanskog bug

Jun 2019

Video: The Case of the White Kitten / Portrait of London / Star Boy (Jun 2019).

Anonim

Poznaj włoskiego pluskwę. Zgodnie z klasyfikacją naukową, w której przyjęto terminologię łacińską, owad ten nazywa się Graphosoma italicum. Ludzie, którzy widzieli go w swoim ogrodzie, wymyślili mu różnorodne miłe i niezbyt pseudonimy: tygrys czy łatwiejszy - bug-rorqual.

Rhode graphosoma ma tylko kilka gatunków, z których dwa (obrońców linia i obrońcy włoski) są tak do siebie podobne, że nawet entomolog debatować, czy należą one do różnych gatunków lub przeznaczyć dwa podgatunki jednego rodzaju obrońców linii . Postaraj się dowiedzieć, kto ma przed sobą zdjęcie:

Aby to ustalić, być może będzie to tylko poważny specjalista. Uważa się, że farbowanie włoski bug bardziej czerwono-pomarańczowy, pomarańczowy, a nie jak podgatunek strojnica baldaszkówka baldaszkówka, a stopa była czarna przeplatane z czerwonym, a nie czarno-czerwony lub pomarańczowy. To wszystko pomaga rozpoznać, kto jest kim.

Siedlisko włoskiego błędu

Włoski bug jest szeroko rozpowszechniony. Ten kochający ciepło owad, ale występuje nie tylko w południowych i centralnych regionach Europy. Dobrze przystosował się również do warunków klimatycznych w centralnej części Rosji.

Włoski bug nie jest rzadkością dla sów syberyjskich, traw łąkowych, pól uprawnych i krawędzi lasu, wszędzie tam, gdzie rosną parasole. Kilka lat temu Ukraińcy byli zdumieni i zaniepokojeni niewiarygodnym wzrostem liczby włoskich pluskiew, tych pięknych owadów.

Wygląd buga

Włoski pluskwa ma wszystko, co powinno być w obecnej Tarczce. Główną cechą przedstawicieli rodziny Pentatomidae jest tarcza. Middlebroom pluskiew to gęsta chitynowa płyta przypominająca kształt tarczy. Odgrywa rolę egzoszkieletu, chroni wrażliwe części ciała owada: brzuch, skrzydła, narządy wewnętrzne.

Tarcza grafosomu leży szeroką podstawą do przodu, a za nią jest lekko zwężona i pozostawia niewielką część brzucha odsłoniętą. Zwróć uwagę na następujące zdjęcie:

Włoski pluskwa naprawdę zasługuje na podziw. Jest to niesamowicie czerwono-pomarańczowy kolor, sześć podłużnych czarnych pasków jest widocznych z góry, a od dołu są czarne plamki, których liczba i położenie mogą się różnić.

Przyszło na myśl, że podobną kombinację kolorów (kolor czerwono-pomarańczowy z ciemnymi paskami) można zobaczyć na mundurze strażników strzegących rezydencji szefa katolicyzmu - Watykanu. W związku z tym niektóre, choć pośrednie, podejście do włoskiego buga nadal występuje.

Jego śmiałe ostrzeżenie przed kolorowaniem przyciąga uwagę ogrodników, którzy z niepokojem pilnują swoich plonów i potencjalnych wrogów - ptaków i fotografów. Zauważalna kopia i pyta o obiektyw:

Czy wiesz, że …

Ostrzegawcze zabarwienie jest celowo wykorzystywane przez owady. Chroni właściciela przed naturalnymi wrogami. Okazuje się, że można być bezpiecznym bez ukrywania się i celowo wystawiać się na pokaz. Z reguły te stworzenia, które posiadają jakiekolwiek środki ochrony, wyglądają wyzywająco. Więc robaki mają bardzo nieprzyjemny zapach i są niejadalne. Ptak nie dotknie takiego owada, a pająk będzie się spieszył, aby pozbyć się przypadkowo złowionych w swojej sieci górniczej.

Głowa włoskiego owada ma trójkątny kształt, ukryty przed oczami pod pronotum. Owad, podobnie jak anteny, przedstawia dwie anteny, składające się z pięciu segmentów. To jego wrażliwy narząd. Aparat doustny błędu ssącego to trąbka, mająca również strukturę przegubową. Ten owad odżywia się wyłącznie sokiem z roślin.

Dwie pary skrzydeł włoskiego pluskwy są pakowane pod osłoną. Przednie skrzydła są chude i błoniaste, z podłużnymi fałdami na drugim. Tylne skrzydła są całkowicie połączone, utrzymują robaka w powietrzu.

Przy słonecznej pogodzie niektórzy mogą spotkać się z włoskim bugiem, który lata z jednej rośliny do drugiej. Ale jeśli ktoś niepokoi owada spokojnie siedzącego na liściu, nie spieszy się odlecieć z wybranego miejsca. Najprawdopodobniej grafosom po prostu spadnie na ziemię lub nawet pozwoli się złapać. Ale prześladowca nie może wątpić, że robak użyje swojej tajnej broni: uwolni pachnący płyn.

Według łodyg i liści włoski bug porusza się dzięki trzem parom wytrwałych nóg, łatwo ogranicza się do roślin porośniętych wiatrem.

Osobliwości w hodowli

Włoski Bug, podobnie jak wszystkie półkrzyże, w jego rozwoju są trzy etapy: jajko, nimfa, imago.

Po hibernacji w miękkim miotle opadłych liści, dorosły błąd pojawia się na skrzydle i idzie w poszukiwaniu jedzenia.

Kiedy na ulicy jest wystarczająco ciepło (zwykle w maju), włoskie bugi mają sezon godowy. W tym czasie zbierają się w dość dużych grupach, aktywnie jedzą, tutaj na liściach i zielonych pędach roślin, nieszczególnie zawracając sobie głowę szukaniem zacisznych miejsc, zapłodnione samice składają jaja.Płaszcz ochroniarza jest łatwy do rozpoznania. Jajka układane w ścisłej kolejności: w dwóch rzędach po sześć sztuk.

Są podobne do miniaturowych beczek, mocno przytwierdzonych do rośliny. Na jednym końcu znajduje się wieko, z którego pochodzi larwa, przypominająca kontur dojrzałego seksualnie włoskiego robala, ale wyraźnego koloru.

Szybkość dojrzewania zarodka w jaju zależy bezpośrednio od temperatury otoczenia. Im cieplej, tym szybciej dojrzewa. W gorącym klimacie nimfy pojawiają się po 6 dniach, w chłodniejszych warunkach proces ten jest opóźniony nawet o miesiąc.

To samo można powiedzieć o larwach włoskiego robala. Na obszarach o klimacie umiarkowanym osiągają dojrzałość w ciągu 25-30 dni, a na południu proces ten jest przyspieszany dwukrotnie. W okresie letnim rosną 2-3 pokolenia pasków w paski.

Czy warto walczyć z włoskim bugiem?

Ulubionym przysmakiem włoskiego błędu jest sok z roślin rodziny parasolowej . Zwłaszcza przyciąga nasiona. Właściciele działek rolnych z pewnością widzieli, jak pasiasty plusk wyrasta z kopru, pietruszki, marchwi lub wszechobecnego marudzenia.

Kwestia, czy niebezpieczne jest pojawianie się na łóżkach pluskwi, zwanych włoskimi, jest kwestionowana. Ktoś uważa tego owada za szkodnika, z którym trzeba walczyć bezlitośnie. Nasiona uszkodzone przez pluskwę wysychają, kruszą się przed terminem i nigdy nie są przeznaczone do kiełków. A inni ludzie nie widzą problemu, ponieważ grafosom osiadł w ich ogrodach przydomowych. Istnieje opinia, że ​​bardzo ostrożnie dba o nasiona, nie wpływając na ich kiełkowanie.

Gdzie jest prawda? Podejmij działania przeciwko włoskiemu bugowi? Miejmy powód z rozsądkiem. Niewiele ogrodników zajmuje się samodzielną uprawą nasion parasoli, a właściwie roślinom błąd nie powoduje żadnych uszkodzeń, a kilka osób nie jest w stanie zadać namacalnego ciosu.Przede wszystkim powinieneś się pozbyć ukrywania, żeby nie kusić.

Jeżeli liczba obrońców osiągnęła przerażające rozmiary i owady, takie jak naszyjniki, zawieszonych na krzakach, a los sadzenia materiału mistrzów dużo martwi, ma sens, aby radzić sobie ze szkodnikami mechanicznie.

Włoski pluskwa nie jest nieśmiały, w jasnym mundurze łatwo odróżnia się od soczystej zieleni i nie jest trudno go złożyć ręcznie podczas krycia. I tylko w wyjątkowych przypadkach może potrzebować pomocy środków owadobójczych. I tutaj konieczne jest kompetentne podejście do wyboru substancji chemicznej, bez szkody dla użytecznych owadów, a w konsekwencji do przyszłych zbiorów.

Interesujące wideo: włoski błąd osobiście