Detalji žive bedbugs vode striders

Januar 2019

Video: Ovde živi PROVOKATIVNA PEVAČICA, a detalji doma će vas OSTAVITI BEZ TEKSTA! (Januar 2019).

Anonim

Prawie zawsze podczas odpoczynku nad wodą musi obserwować małego owada z nieproporcjonalnie długie nogi, które szybko i zgrabnie prześlizguje się nad powierzchnią wody. To pluskwa wodomierza: sama nazwa mówi o głównych różnicach tego gatunku od innych podobnych owadów.

Bug z niecodziennymi umiejętnościami jest kontrolowany za pomocą łapek i porusza się po wodzie jak łyżwiarz na lodzie. Mówiono, że pluskwa "mierzy wodę", z powodu której podąża za nią znana nazwa.

Jak bug staw skater

Striders wodnych istnieje tak wiele rodzajów - 700. Różnią się one od siebie pod względem wyglądu, koloru i stylu życia.

wąski łyżwiarze podłużny korpus błędu (wartość może zmieniać się od 1 mm do 3 cm) jest podobny do małego kij, wyposażony w trzy pary nóg o różnej długości. Przednie łapy są znacznie krótsze niż pozostałe, służą do chwytania ofiary i dostosowania prędkości poruszania się na wodzie.

Mid i tylne nogi i pół do dwóch razy długość korpusu błędu i są wykorzystywane jako solidnego wsparcia i mechanizm obracający, jak również do wykonywania skoków.

Bug jest trzymany na wodzie ze względu na napięcie powierzchniowe tego ostatniego, co tworzy rodzaj filmu. Bug na jego łapach, jak człowiek na nartach, ślizga się po powierzchni, nigdy nie wpadając do wody.

Na czele zawodników znajdują się wrażliwe czułki, które pomagają owad podnosi wibracje dźwiękowe wody. Anteny działają również jako narząd węchu i dotyku.

Aparat jamy ustnej jest reprezentowany przez artykułusie piercing-ssące trąbienie używane przez robaka do wyssania zawartości ciała swojej ofiary.

Niektórzy wodniacy mają skrzydła, które pozwalają im poruszać się na duże odległości w poszukiwaniu nowych zbiorników, chwilowo kałuż. Jednak błędy nie lubią latać i starają się to robić w wyjątkowych przypadkach. Bezskrzydłowe robale żyją całe życie na tym samym stawie.

Kolor korpusu różnych typów wodomierza może wynosić od jasnoszarego i zielonkawego do ciemnobrązowego. Na dolnej powierzchni oparcia zazwyczaj znajduje się nakrapiany wzór. Nie można znaleźć żadnych zauważalnych lub żywych rysunków. Jak wygląda dorosły pluskwiak wodny, widać na zdjęciu poniżej:

Błędy są kładzione na liściach i łodygach roślin wodnych. Czasem okrągłe białawe jaja są umieszczane osobno, obok siebie, ale częściej są mocowane przez śluzowatą substancję w postaci taśmy o grubości 40-50 sztuk.

Larwa tego robaka jest pod wieloma względami podobna do dorosłego osobnika - imago, ale różni się od niego bardziej rozdętym i krótkim ciałem. Nazywa się nimfą i żywi się tym samym pokarmem, co dorosły owad. Na zdjęciu obok siebie widać kolejne larwy wodomierza:

To jest interesujące

Długie nogi pluskwa wodnego są pokryte mikroskopijnymi włosami, które utrzymują powietrze i pomagają utrzymać równowagę. Brzuch jest również pokryty białawymi włosami i jest nasmarowany podobną do wosku cieczą, która dosłownie odpycha wodę. Jeśli spróbujesz "utopić" wodomierz, nic z tego nie zadziała. W kolumnie wody owad będzie otoczony dużą ilością pęcherzyków powietrza i będzie wyglądać srebrzysto.

Najbardziej znane rodzaje wodomierzy to:

  • Wodomierz jest duży, jeden z największych przedstawicieli tej rodziny w naszym kraju. Długość jej ciała może osiągnąć 17 mm.
  • Wodomierz jest powolny i ma kształt pręta, występuje na Syberii i ma tak cienkie ciało, że naprawdę wygląda jak różdżka.
  • Licznik wody w stawie - wyróżniający się tym, że ma zróżnicowaną kolorystykę stóp.

W tropikach są największe rodzaje wodomierzy, które mogą polować na małe ryby i ugryźć osobę dość boleśnie.

łyżwiarze Lifestyle bug

Dla niej życie bug stawu łyżwiarz wybiera cichą wodę stojącą lub rzekę z bardzo powolnym przebiegu. Dzięki wygodnym długim nogom wodomierz może z łatwością poruszać się nie tylko na powierzchni wody, ale także na lądzie. Daje to możliwość życia w pobliżu wody i czekać na jej zdobycz.

Wodomierz zasila małe bezkręgowce, owady (nawet wzgórza) i narybek. Duże sferyczne oczy (pluskwa ma doskonały wzrok) pomaga szybko zauważyć ofiarę i zaatakować ją ostrą trąbą. W tym przypadku wodomierz utrzymuje wybuchową ofiarę z wytrwałymi przednimi łapami.

Łyżwiarze się często drapieżne ryb, a także gospodarzami dla małych pasożyt - larwy roztoczy wodnych, która pije krwi. W pluskwiaku zarażonym taką larwą na klatce piersiowej pod mikroskopem widać czerwoną kropkę.

W zimie armatki wodne nie są aktywne i popadają w hibernację, osiadając w pobliżu jej zbiornika. Wraz z nadejściem gorąca, ponownie zaczynają swoje stare życie, aktywnie się mnożą.

Proces reprodukcji jest bardzo interesujący: samiec wspina się na samicę, ale jeśli nie chce się kojarzyć, łapie się na wodzie.Te fale dźwiękowe przyciągają drapieżniki - wrogów wodomierza. Samica boi się takiego zagrożenia i zgadza się na kontakt.

są wylęgu jaj przez około tydzień, a następnie nakładana na roślin wodnych, albo w postaci taśmy (przy dużym gatunku) lub bezpośrednio do jamy liści roślin (na mniejsze gatunki). W dużych wodomierzach mur jest podobny do pasma jaja przymocowanego do śluzu. W małych błędach ten śluz nie jest produkowany.

Po kilku tygodniach larwy wyłaniają się z jaja, które rozwinie się około miesiąca, przechodząc kilka etapów linienia. Mierzy wodomierz przez około 1 rok.

To interesujące

Wraz z nadejściem chłodu, skrzydlate armatki wodne są przygotowywane do zimowania na lądzie. W tym okresie mięśnie odpowiedzialne za podnoszenie skrzydeł, atrofię i same skrzydła odpadają, a dorosły staje się bezskrzydły.

Czy pluskwa wodna jest szkodliwa?

Łza wodomierza nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka. Tylko w rzadkich przypadkach, gdy błąd czuje się zagrożony lub grozi, może go ugryźć. To ugryzienie jest podobne do słabego wstrzyknięcia i nie wymaga nawet specjalnego leczenia, nie swędzi i nie boli.

Jedynym uszkodzeniem, jakie może dać woda, jest konsumpcja cennego narybku. Bug-gusher bardzo chętnie atakuje narybek wczesnego wieku i zabija je, zasysając zawartość ciała. Czasami może pochłonąć szpony kawioru rybnego.

Nawet dla kompletnych łyżwiarze nasycenia potrzebują sporo pożywienia i żyją w słupie wody są dla ryb bug, a dodatek do normalnej diety, która jest oparta na upadły na powierzchni owadów wodnych i larw komarów. Oznacza to, że w przypadku łowisk lub życia pojedynczych zbiorników, błąd nie jest wyczuwalny.

Interesujące jest

Naukowcy odkryli niedawno ciekawą i użyteczną cechą Striders pluskwy wodnych: Okazuje się, że owady te odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu liczby muchy. Samice składają jaja w wodzie, a ich larwy również się tutaj rozwijają. Wodomierze z tą samą zdobyczą atakują zarówno dorosłe muchy, jak i larwy. W tym dorosłym horsefly jest wystarczająco duża zdobycz dla łyżwiarzy, a on zostaje zaatakowany przez pluskwy zwykle kilka razem. Kilka błędów może ssać horsefly w ciągu kilku minut, podczas gdy jedna osoba zazwyczaj spędza od 40 minut do 1 godziny.

Wodomierz nie jest pasożytem i nie powoduje żadnych problemów. Owad ten jest prawie całe aktywne życie przenosi się na powierzchni wody: nie mnoży, je i odpoczywa.

w stawie, do domu, do tych małych błędów, można pływać bez obaw, aw wolnym czasie oglądać niekończące się błędy zdobyciem na wodzie, przypominający chaotyczny taniec.

Wideografia: błąd wodny